Информативна служба
Српске Православне Цркве

6. април 2004. године

ПИСМО ПАТРИЈАРХА ПАВЛА КОМАНДАТУ СФОР-а

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле упутио је данас генерал-мајору ВИРЏИЛУ Л. ПИКЕТУ, команданту СФОР-а у Босни и Херцеговини, писмо у којем стоји:

Већ неколико пута смо захтевали од команде СФОР-а, високог представника међународне заједнице у Босни и Херцеговини, па и генералног секретара Уједињених нација, да се престане са потпуно беспотребним и неумесним узмениравањем православних житеља варошице Пале на Романији и уништавањем њихове имовине, од стране оних војних снага које су у овај део Европе дошле да помогну у очувању мира, успостављању разумевања и толеранције. Последњих пут смо Вам овим поводом писали у фебруару ове године, јер снаге којима командујете су, под пуном ратном опремом, са изговором да траже лица осумњичена за ратне злочине, током Божићних празника упале у цркву и станове православних свештеника на Палама, где су извршили преметачину и преплашили укућане и малолетну децу.

Но, уместо да Вас Наше писмо увери да наши свештеници и њихови укућани не учествују у радњама за које их очигледно сумњичите, Ви сте, господине Генерале, наредили да се на њихове домове 01. априла 2004. године, управо пред Васкршње празнике, изврши прави десант. Ваши војници су, у глуво доба ноћи, уз употребу најубојитијих експлозивних средстава, са крова, врата и прозора провалили у њихову кућу и притом је потпуно демолирали. Од разорних експлозија рањени су протојереј-ставрофор Јеремија Старовлах и његовог син, катихета Александар. Али Вашим војницима, које наш народ зове “мировњаци”, ни то није било довољно. Они су тешко рањене проту Јеремију и његовог сина, везали, и тако везане их бесомучно тукли кундацима, чизмама и чим год су стигли. Најкраће речено: претукли су их на смрт. Сво то време у протину супругу је била уперена пушка, с прстом на окидачу, како не би могла да пружи помоћ сину и супругу. Ове чињенице, господине генерале, и Вама су добро познате. Ово Вам пишемо док се лекари, још увек, боре за живот ова два хришћанина, која страдају из истог разлога из кога су страдали мученици из римског доба = имена Христовог ради.

Ако Вам, Господине Генерале, до данас није било јасно да српски свештеници не крију оне које сте оптужили да су починили ратне злочине, надамо са да Вам је то сада јасно. Или можда није, и треба поново да очекујемо да ће они које смо желели да видимо као људе добре воље, поново кренути бомбама, пушкама и чизмама на наше свете храмове, животе наших свештеника и њихових породица.

У исто време Вас обавештавамо да ћемо са овим Нашим писмом упознати најширу светску јавност.

С поштовањем,

АЕМ и ПАТРИЈАРХ СРПСКИ
+ Павле

МЕЂУРЕЛИГИЈСКО ВЕЋЕ БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ ОСУДИЛО НАСИЉЕ

Саопштење за јавност

Prizren, 05apr04 - PRVE FOTOGRAFIJE IZ NEMACKOG KAMPA U PRIZRENU - Slobodan i Dobrila Pleskonjic jedva su spasili zivu glavu iz Bogoslovije tokom albanskog pogroma 17. marta. Zahvaljujuci prisebnosti roditelja, decica su zgradu napustila kroz prozor kupatila, da bi citavu noc lutala kroz Prizren dok iz ujutru nije pronasla UNMIK policija. Sada se nalaze u nemackom kampu u Prizrenu, objektu koji je nekada pripadao JNA. GLAS JUGA/TanjugНајстроже осуђујемо насиље у Бугојну, на Косову и Метохији, у Нишу, Београду. Посебно осуђујемо убиства недужних људи из свих заједница. Жалимо због рушења и напада на верске објекте у свим овим местима и позивамо народе да се суздрже и да крену путем мира.

Позивамо све верске лидере у региону да устану и јавно проговоре против овог насиља и да објаве да убиства невиних људи или скрнављење верских објеката не могу бити у име било које вере.

Позивамо домаће и међународне власти да предузму све потребне мере како би се смирила ситуација и донио мир свима онима који пате или су у опасности.
Такође позивамо медије да се суздрже од изазивања нових тензија кориштењем провокативних изјава и извештаја. Врло је важно да сви – појединци, грађанске и војне институције делујемо заједнички у ово критично време како наш регион не би био поново захваћен насиљем.

Нека би Господ Бог дао снаге и мудрости да се боримо за мир и правду, а не освету.
Саопштење су потписали Његово Преосвештенство Епископ бањалучки Г. Јефрем, Др Мустафа еф. Церић, Реис ел Улема Исламске заједнице у БиХ, , Монсињор Мато Зоковић, генерални викар врхбосанске надбискупије, Јакоб Финци, Председник Мeђурелигијског већа.

ЊЕГОВА СВЕТОСТ ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ПИСМОМ СЕ ОБРАТИО ЗВАНИЦАМА МЕЂУНАРОДНИХ ИНСТИТУЦИЈА ПОВОДОМ КРШЕЊА ВЕРСКИХ СЛОБОДА У БЈР МАКЕДОНИЈИ

(БЕОГРАД) – Његова Светост Патријарх српски Г. Павле и Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве, поводом терора над јерархијом, свештенством, монаштвом и вернима аутономне православне Охридске Архиепископије, упутили су писмо господи др. Вилијаму Вендлују, генералном секретару Светске конференције религија и мир, амбасадору Канцеларије за међународне верске слободе у Стејт департменту САД, господину Ђону В. Ханфорду III, извршном директору Комисије САД за међународне верске слободе и Рабину Артуру Шнајеру, председнику Фондације апел савести, у коме између остало стоји:

"Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве осећа за потребу да изрази своју забринутост и запрепашћење услед трагичних збивања, оркестрираних против јерархије, свештенства, монаштва и верних аутономне православне Охридске Архиепископије, на чијем је челу Његово Високопреосвештенство Митрополит велеско-повардарски Јован, од стране званичних установа и медија у Републици Македонији. По овом истом питању, у прилогу Вам достављамо обавештење за штампу Информативне службе Српске Православне Цркве од 21.02.2004. године о паљењу Манастира св. Јована Златоуста код Битоља, линчовању двеју монахиња, конфисковању богослужбених предмета и очигледном нападу на животе архијереја. Ови немили догађаји уследили су после хапшења и задржавање у затвору митрополита Јована услед наводног „изазивања националне, верске и расне мржње и верских подела“.

Мора се истаћи, да је Српска Православна Црква, као надлежна, и отуда свеопште призната регионална мајка Црква, обновила постојање некадашње Охридске архиепископије, како би поново увела канонски поредак и норме међу православне вернике у БЈР Македонији. Намера Српске Православне Цркве није била, нити је, да успоставља Српску Православну Цркву, или њену грану у Републици Македонији, нити, пак, да гуши слободу верског изражавања припадницима самопроглашене „Македонске Православне Цркве“. Међутим, као што свако има непорециво право на верско самоопредељење, то исто право се мора једногласно допустити и онима који желе да буду у општењу са канонским Православљем, што, нажалост, није случај са „Македонском Православном Црквом“. У овом контексту морамо нагласити да jе Српска Православна Црква увек спремна да води разговоре с „Македонском Православном Црквом”, упркос многих већ потписаних договора–иначе нарушених од стране те Цркве.

Даље, бојимо се да се постојање „Македонске Православне Цркве“ не злоупотребљава зарад политичког манипулисања и неговања опортуног национализма. Ово је сасвим очигледно у недавној изјави македонске Скупштине у којој се даје подршка „Аутокефалној Македонској Православној Цркви“. И док не поричемо њихово право на постојање, у ма каквом виду се одлучили да постоје, доводимо у питање њихово право да искључују са списка постојања свештенство, верне и имовину Аутономне Охридске архиепископије. Таква искључивост има као очигледне и трагичне последице нехумани прогон и потпуно порицање верских права Аутономној Охридској архиепископији, а уз то, доводи у питање основна људска права свештенства и верних, као што је право на постојање, слободу кретања, слободу изражавања, слободу вршења богослужења, слободу на власништво.

Зато, ми, уз најдубље поштовање, позивамо представнике поменутих међународних организација да, у непристрасном својству посматрача и известиоца о међународним кршењима верских слобода и људских права, отпочну директно и темељно истраживање овог неподношљивог, и сада већ напетог стања у БЈР Македонији. Уз то, морамо нагласити да је за нас ово хитно, с обзиром на сурову природу ствари и на настављене претње животима и имовини архијереја и припадника Аутономне Охридске архиепископије", наглашава се у писму Његове Светости Патријарха српског Г. Павла.

НАСТАВЉЕН ЧИН МИРОВАРЕЊА У ПАТРИЈАРШИЈСКОМ ДВОРУ

Данас, на Велики уторак, после Пређеосвећене Литургије, коју је служио Његова Светост Патријарх српски Павле, уз саслужење протојереја Саве Б. Јовића и протођакона Томислава Милановића, настављен је Чин припремања Светог мира у придворном храму Светог Симеона Мироточивог у Патријаршијском двору у Београду.

По завршеној Пређеосвећеној Литургији, Патријарх српски Г. Павле отпочео је други дан богоугодног Чина Мироварења. Његова Светост је у 8 и 30 часова заложио ватру испод котлова у којима се варе вештаства за миро. Патријарху су саслуживали Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилофије, Митрополит велеско–повардарски Г. Јован и Епископ славонски Г. Сава који су, уз свештенике београдских храмова, читали Јеванђеља и припремали вештаства.

РАСПОРЕД БОГОСЛУЖЕЊА СТРАСНЕ СЕДМИЦЕ

У Саборној цркви Светог Архангела Михаила у Београду

ВЕЛИКА СРЕДА
07,30 Литургија Светог Јована Златоустог
17,00 Јутрење Богослужење

ВЕЛИКИ ЧЕТВРТАК
09,00 Литургију Светог Василија Великог служиће Његова Светост Патријарх Српски Г. Павле, који ће у оквиру Свете Литургије извршити освећење мира
17,00 Јутрење са читањем 12 Јеванђеља

ВЕЛИКИ ПЕТАК
07,30 Царски часови
16,00 Вечерње са изношењем плаштанице
19,30 Плач Мајке Божје
21,00 Јутрење са певањем статија и опходом око храма

ВЕЛИКА СУБОТА
09,00 Литургија светог Василија Великог
24,00 Пасхално јутрење и прва Васкршња Литургија

ВАСКРСЕЊЕ
09,00 Друга Васкршња Литургија
17,00 Пасхално вечерње

КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ШТАМПУ ПОВОДОМ ДОБРОТВОРНОГ КОНЦЕРТА ДАР ЗА ХИЛАНДАР

У среду 7. априла 2004. године у 11 часова, у Великој сали Скупштине града Београда биће одржана конференција за новинаре поводом великог добротворног концерта ДАР ЗА ХИЛАНДАР. Ову манифестацију организују Свети Архијерејски Синод и Информативна служба Српске Православне Цркве, на Васкршњи уторак, 13. априла 2004. године, у великој сали, Центра Сава, а сав приход са овог концерта биће намењен обнови недавно изгорелог манастира Хиландар.

На конференцији ће говорити Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. Иринеј, продуцент манифестације Душан Стокановић, редитељ Ивица Видановић, извршни продуцент Душан Крстић, музички уредник Сава Ј. Мирић и културно-уметнички радници, који учествују на добротворном концерту - ДАР ЗА ХИЛАНДАР.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

Фотографије актуелних догађаја дар Новинске агенције ФОНЕТ


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail