Информативна служба
Српске Православне Цркве

19. април 2004. године

ХРАМ ХРИСТА СПАСА ПРЕТВОРЕН У ЈАВНИ НУЖНИК

Како је Информативна служба Епархије рашко-призренске успела да фотографијом забележи у још недовршеном храму Христа Спаса, чији су темељи и крст освећени и у коме се повремено пре рата, за време градње, служила Света Литургија претворен је у јавни нужник, а црквена парцела око храма у дивље насеље са шаторима у којима су се населили Роми, пристигли из Албаније.

Након прошломесечног погрома, у коме је страдало 35 православних храмова, ово је још један пример најварварскијег понашања у самом центру Приштине.
Црква Христа Спаса требала је да буде завршена у току 1999. године, међутим ратна збивања онемогућила су радове. Црква Христа Спаса је остала као неиспуњена жеља тадашњих 40.000 приштинских Срба да саграде себи нови храм поред већ постојеће цркве Светог Николе, која је спаљена у мартовском погрому.

"Ови ужасни призори крајње некултуре и дивљаштва у центру Приштине у којој поред Албанаца живи и пар хиљада страних држављана, који и сами могу да виде понижену цркву, представљају срамоту не само приштинских општинских власти и оближњег Универзитета већ и огромну срамоту за мисију УН, која је пре пет година преузела одговорност да сачува мултиетничко друштво на Косову и Метохији", изјавио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г. Артемије. У својој изјави за Инфо-службу Епархије рашко-призренске, Преосвећени је додао: "Поред свих ужаса и преко 140 порушених или оскрнављених храмова од времена доласка мисије УН на ове просторе, шокантни призори из цркве Христа Спаса, која је претворена у јавни нужник, потрврђују да се искорењивање хришћанства и свих хришћанских цивилизацијских вредности на овим просторима врши уз прећутну, а најчешће и активну, сагласност и учешће албанских привремених институција, али и њихових покровитеља из мисије Уједињебих Нација".

ПОЧЕЛА ОБНОВА МАНАСТИРА СВЕТИХ АРХАНГЕЛА

Тачно месец дана након што је албанска руља спалила манастир Свете Архангеле код Призрена, игуман Герман се вратио на згариште своје светиње са неколико радника Црвеног крста Србије и Црне Горе, како би у наредним данима били успостављени основни услови за живот и боравак братства, прикључена вода и струја и телефонска линија.

У Свете Архангеле су допремљена два контејнера и три шатора у којима ће за почетак живети монаси и радници, као и извесна количина хране и других неопходни ствари. Преостали чланови братства прикључиће се игуману Герману наредних дана чим се обезбеде основни услови за живот.

Намера Епархије рашко-призренске је да се конак манастира са капелом оспособи за редован монашки живот пре следеће зиме.

Пун радости што се након једномесечног изгнанства поново вратио у своју светињу, игуман Герман је рекао да манастир поново живи након свих недаћа кроз које је ова светиња прошла у својој вишевековној историји. "Манастир ће живети док год има монаха који ће га увек изнова обнављати, живеће док год се у њему чује молитва и песма у славу Божју". Отац Герман је отпевао радосни васкршњи тропар у запаљеној капели Св. Николаја, чиме је означен почетак обнове манастира и монашког живота.

“Од пуковника Хинтелемана сам тражио да омогући повратак монаха у Свете Архангеле, рекао је владика Артемије, и надам се да ће их немачки КФОР-а сада ефикасније заштитити и омогућити нормалан живот, када то већ нису учинили 17. марта. Намера албанских екстремиста да паљењем манастира угасе монашки живот није успела, јер они су само запалили зграду, али нису и не могу да униште дух вере и храбрости наших монаха, који ће манастир опет подићи из пепела као што то чине наше сестре у Девичу. Црква ће тражити од албанских институција, посебно од општине Призрен да се до последњег цента надокнади штета учињена на нашим црквама, богословији, епископском двору и свим српским кућама. Албански екстремисти морају да схвате да варварским понашањем, које смо видели 17. марта, сами себи пуцају у ногу и удаљују себе од културног и цивилизованог света који се згражава над призорима прошломесечног погрома. Европа не жели џамахирију на својој територији већ владавину закона и права за све грађане без обзира на веру и етничку припадност", изјавио је владика Артемије.
Манастир је након последњег уништавања опасан бодљикавом жицом, а око њега се налазе бројна оклопна возила немачког КФОР-а и војници распоређени по околним брдима.

НЕПРИЈАТАН ИНЦИДЕНТ ИЗМЕЂУ НЕМАЧКОГ ВОЈНИКА И СРПСКИХ НОВИНАРА

По доласку у манастир Светих Архангела догодио се непријатан инцидент са новинарима, којима је био најстрожије забрањен приступ у манастир, а на питање чија је то одлука и ко је официр који забрањује рад новинарима: добијен је одговор: Вас то не треба да инересује и ништа нећете сазнати. На инсиситирање новинара, немачки војник је пљунуо новинарку ТВ Мост Мирјану Недељковић, а потом је физички насрнуо на Живојина Ракочевића, уредника Гласа Југа. Присебношћу игумана Германа који је интервенисао код вишег официра инцидент се завршио без последица. Присутни новинари нису могли да добију име војника који је насрнуо на њих.

СЕСТРИНСТВО СЕ ВРАТИЛО У МАНАСТИР ДЕВИЧ

Уз пратњу јаких снага француског Кфора, четири монахиње манастира Девич су се јуче вратиле на згариште православне светиње подигнуте у 15. веку, коју су албански терористи до темеља порушили и потом пљачкали све до 21. марта ове године. Монахиње овог сестринства биће смештене у два контејнера, из хуманитарне помоћи.

ОБНОВА МАНАСТИРА ДЕВИЧ

Дана 18. марта 2004. године, на згариштима манастира Девич одслужена је и прва Света Литургија, коју су служили протосинђел Петар Улемек, игуман манастира Ђурђеви Ступови, код Новог Пазара, и протојереј Радивоје Панић, парохијски свештеник храма Светог Александра Невског из Београда, иначе дугогодишњи свештенослужитељ у овом манастиру.
Поред сестара из манастира Девич, Светој Литургији присуствовале су и монахиње из Пећке Патријаршије и Њено Краљевство Височанство принцеза Линда Карађорђевић, која ових дана обилази згаришта православних светиња изражавајући своју велику солидарност са страдалним народом. Принцеза Линда је први члан породице Карађорђевић, која је дошла на Косово и Метохију након прошломесечног погрома и понудила своју помоћ и охрабрење. Претходних дана, принцеза Линда је боравила у Дечанима, Пећкој Патријаршији, Гораждевцу, обишла је Призрен, Грачаницу, као и још неке разрушене цркве и српска села и позвала народ да буде храбар и решен да остане на својим вековним огњиштима.

Овај племенити гест храбре принцезе која је и претходних ратних година са својим супругом, блажене памјати, Принцом Томиславом ишла међу ратне страдалнике и доносила хуманитарну помоћ, остаће забележен у срцима косовско-метохијских Срба.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

Фотографије актуелних догађаја дар Новинске агенције ФОНЕТ


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail