Информативна служба
Српске Православне Цркве

22. април 2004. године

ПРОМОЦИЈА АЛБУМА ДУХОВНЕ МУЗИКЕ ГРУПЕ ЛЕГЕНДЕ

Информативна служба Српске Православне Цркве, група Легенде и ХИ-ФИ Центар је данас 22. априла 2004. године, у 13 часова, у Конаку књегиње Љубице, у Београду, организовала промоцију албума духовне музике групе Легенде, под називом Река Православља.

Овај албум је снимљен са благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Павла и Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве. Продукцију албума је урадио Хи-Фи центар.

Овај концерт је приказао на својеврсан начин српску духовну музику у савременом облику.

Промоцији су присуствовали многи уважени гости, међу којима је био Његово Преосвештенство епископ жички Г. Хризостом, многобројни свештеници, легенда српске изворне музике Предраг Цуне Гојковић, и остали извођачи који су помогли реализацију овог уникатног пројекта, као и новинари који су уживали у духовној музици групе Легенде. Програм је у име Информативне службе Српске Православне Цркве водио Генерални секретар Савеза српских хорова, господин Сава Ј. Мирић.

Део прихода од продаје овог албума иде за довршење Спомен-храма Светог Саве на Врачару.

НАКОН УКЛАЊАЊА КФОР-ОВОГ КОНТРОЛНОГ ПУНКТА СРБИ ИЗ ВИТИНЕ НАЈАВЉУЈУ ИСЕЉАВАЊЕ

Дана 22. априла 2004. године, у Витини међу преосталих 150 Срба влада велика узнемиреност након повлашћења контролног пункта америчког КФОР-а испред српског православног Храма. Пункт је постављен непосредно након прошломесечних нереда и допринео је да се у Витину у међувремену врати један број Срба, који су тамо живели пре 17. марта 2004. године. Захваљујући овом пункту прорадила је и школа, која је у непосредној близини храма.

У телефонском разговору са протојерејем Драганом Којићем, сазнајемо да је ситуација све тежа из дана у дан. Према речима свештеника Драгана, Срби се осећају несигурно, многи не спавају у току ноћи у страху од могућих албанских напада, док деца не иду у школу, јер се родитељи плаше за њихову безбедност. Такође Срби из витинских села више не посећују цркву, јер се не осећају безбедни. Протојереј Драган је обавестио јавност да ће 22. априла 2004. године, Витину напустила још једна српска породица.

СРБИ ИЗ БЕЛОГ ПОЉА КОД ПЕЋИ ПО ДРУГИ ПУТ СЕ ВРАЋАЈУ НА ЗГАРИШТЕ СВОГ СЕЛА

Седамнаест Срба повратника из села Белог Поља надомак Пећи, 21. априла 2004. године, вратили су се поново на згаришта својих недавно обновљених домова који су по други пут запаљени у албанском терористичком налету дана 17. марта 2004. године. Том приликом неколико Срба је лакше рањено, а око 20 обновљених повратничких кућа је опљачкано и запаљено. Италијански војници су у последњем тренутку евакуисали Србе из парохијског дома, који је већ био у пламену. Срби су евакуисани у оближњу италијнску базу КФОР-а, док су италијански војници у року од месец дана сопственим трудом и средствима обновили парохијски дом, где ће повратници за почетак бити смештени, док се не обнове остале српске куће и омогући повратак преосталих српских породица.

Освећење обновљеног парохијског дома с благословом Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског Г. Артемија, обавио је игуман манастира Високи Дечани отац Теодосије, са дечанским монасима и уз присуство монахиња манастира Пећке Патријаршије. Обреду је присуствовало 17 српских повратника, као и представници италијанског КФОР-а: генерал Алберто Примићери са својим официрима и војницима, који су радили на обнови храма. Белопољци су већ почели да чисте храм Пресвете Богородице, који је у мартовским нередима демолиран, а ускоро ће кренути и са обновом својих по други пут запаљених домова.

Игуман Теодосије је у својој беседи најпре захвалио италијанском генералу Алберту Примићерију и представницима италијанског КФОР-а, који су 17. марта 2004. године, спасли животе Срба повратника и омогућили њихов повратак у родно село. Он је упоредио њихово хришћанско дело са подвигом "милостивог Самарјанина", који је не само спасао живот рањеном путнику већ му и превио ране и сместио га у дом како би се и даље старао о њему. Дечански игуман је такође упутио речи охрабрења Србима повратницима, који се по други пут враћају на згаришта својих домова чврсто решени да остану на својим огњиштима, подсетивши их на јеванђељске речи Господа Христа: "Не бој се мало стадо, јер би воља Оца вашега да вам даде Царство" (Лука 12, 32).

"Овај племенити гест италијанског КФОР-а представља јединствен пример на целом Косову и Метохији, јер су војници КФОР-а не само учествовали у обезбеђивању повратка прогнаних Срба, већ су и сопственим рукама учествовали у рашчишћавању згаришта парохијског дома и његовој обнови", изјавио је Игуман Теодосије.

Иначе италијански КФОР је сачувао повратничка села Биче и Грабац, из којих су 17. марта 2004. године, били евакуисани Срби. Само је у Бичи једна кућа запаљена док су сви остали повратнички домови сачувани иако су албански екстремисти сатима пуцали из ватреног оружја на војнике КФОР-а, који су чували ова српска села.

Повратку Срба у Бело Поље није присуствовао ниједан представник локалних (албанских) општинских власти.

Према одлуци међународних власти читаву штету која је начињена на српским домовима и светињама широм Косова и Метохије надокнадиће косовске (албанске) институције, а посебна средства биће издвојена из буџета општина у којима су паљене српске куће и цркве.

На предлог италијанских војника обновљени парохијски дом у Белом пољу назван је "Кућа наде" – La casa della Speranza.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

Фотографије актуелних догађаја дар Новинске агенције ФОНЕТ


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail