Информативна служба
Српске Православне Цркве

26. април 2004. године

ЛИТУРГИЈСКО ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 200-ГОДИШЊИЦЕ ПРВОГ СРПСКОГ УСТАНКА И ДОВРШЕЊА ГРАЂЕВИНСКИХ РАДОВА НА СПОМЕН-ХРАМУ СВЕТОГ САВЕ

У среду 28. априла 2004. године, у 19. часова у Свечаној сали Скупштине града, Информативна служба Српске Православне Цркве у сарадњи са Скупштином Града Београда, одржаће пријем на коме ће представнике медија упознати са свечаностима које ће поводом централне црквене прославе Двестогодишњице од Првог српског устанка, завршетка грађевинских радова на Храму Светог Саве и уређења Светосавског платоа одржати у Београду од 8. до 11. маја 2004. године. Присутни ће, том приликом бити детаљно упознати са програмом свечаности.

ЕПИСКОП АРТЕМИЈЕ ПОСЕТИО МАНАСТИР ДЕВИЧ

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г. Артемије и игуман манастира Бањске протосинђел Симеон, уз пратњу УНМИК полиције, посетили су у недељу 25. априла 2004. године, згаришта манастира Девич код Србице и охрабрили игуманију Анастасију и њено сестринство у започетој обнови ове хришћанске светиње, у којој се чувају мошти Св. Јоаникија Девичког.

У јутарњим часовима манастир је у пратњи италијанског КФОР-а посетио и дечански игуман Теодосије, који је отслужио Свету Литургију у девичком храму и причестио сестре.

Владика Артемије је обишао згаришта манастира и манастирску цркву коју су сестре почистиле и на којој је већ почела реконструкција крова. Девичке монахиње су након свог повратка у запаљену светињу 15. априла 2004. године, одмах очистиле оскрнављени храм и капелу, у којој се налази гроб са моштима Св. Јоаникија. Отворени гроб је привремено покривен и украшен иконама, док се не обезбеди квалитетна мермерна оплата, која је уништена приликом пљачке и паљења манастира. Сестре су почистиле и монашко гробље, на коме су Албанци разбили све мермерне крстове упокојених монахиња.

Тренутно седам монахиња живи у стамбеним контејнерима и шаторима, које је за сестринство обезбедио Координациони центар за Косово и Метохију. Након обнове цркве, чији су зидови још црни од чађи и исписани паролама УЧК, ПДК, АКСХ и других албанских екстремних организација, започеће и обнова конака у који би сестре требало да се уселе пре следеће зиме. Координациони центар и Завод за заштиту споменика културе Србије припремају детаљан план обнове манастира. Захваљујући Координационом центру, али и помоћи КФОР-а сестрама је обезбеђена храна и хигијенски материјал.

Манастир је тренутно под заштитом француског КФОР-а који се 17. марта без икаквог објашњења повукао узевши са собом хеликоптером девичке монахиње објаснивши им да ће манастир наводно остати под војном заштитом. Међутим, манастир није нико бранио.

Епископ Артемије, дубоко дирнут храброшћу и ревношћу већ остарелих монахиња да обнове своју светињу, упутио је девичким сестрама речи охрабрења и наде да непријатељи хришћанства и цивилизације никада не могу да униште хришћански дух и највеће хришћанске врлине: веру, наду и љубав, на којима почива Црква коју "ни врата адска не могу да надвладају".

"Наши непријатељи, који су обузети нечовечном мржњом, не знају шта раде и заправо уништавају сопствене душе и будућност својих потомака, јер каква се будућност и срећа може изградити на таквим варварским неделима и злочинима над светињама и нејачи. Ова светиња, у којој су исцељење нашли и многи албански муслимани похарана је по други пут у последњих 100 година, али она се опет подиже као птица феникс из пепела и васкрсава као символ завета и вере које је у ово свето место удахнуо "красник девички" Свети Јоаникије Чудотворац у XV веку.”

ПРЕМИНУО МОНАХ НИКОЛАЈ (МИОДРАГ ЦВЕТОЈЕВИЋ)
(1921-2004)

У суботу, 24. априла 2004. одслужена је Заупокојена Литургија у манастиру Високи Дечани, а потом и монашко опело, које су по благослову Епископа рашко-призренског Г. Артемија служили игуман манастира Високи Дечани Теодосије, игуман манастира Сопоћани Михаило, са више јеромонаха из Епархије рашко-призренске.

Отац Николај ће остати у сећању међу својом братијом као монах велике љубави према Богу и богослужењу, увек спреман за топлу реч и разумевање. Био је оснивач манастирске дуборезачке радионице, у којој је свој од Бога добијени дар пренео млађој сабраћи.

Монах Николај се упокојио након дуже болести у манастиру Високи Дечани, у четвртак (22. априла 2004. године) на дан када се прославља његовом заштитник Св. Николај, сат времена након што је примио Свето Причешће. Четрдестодневни парастос биће служен на Духовски понедељак (31. маја 2004. године), на дан на који је отац Николај, тачно пре десет година, примио монашки постриг.

ВЈЕЧНАЈА ПАМЈАТ И БЛАЖЕНО УСНУЋЕ У ВАСКРСЛОМ ГОСПОДУ


Игуман Теодосије са братијом манастира Високи Дечани

ОПЉАЧКАНА ЦРКВА СВЕТЕ КАТАРИНЕ КОД КОСОВА ПОЉА

У суботу 24. априла 2004. године, проваљен је и опљачкан храм Св. Катарине у Бресју надомак Косова Поља, преко пута запаљене српске болнице.

Разбијена су врата на цркви Св. Катарине, а провалници су однели 10 икона, новац и црквене сасуде.

Епархија рашко-призренска са жаљењем констатује да се након погрома 17. марта и низа строгих упозорења међународне заједнице косовским Албанцима да прекину са нападима на светиње Српске Православне Цркве у јужној српској покрајини, напади на хришћанске светиње и даље настављају и да преостали православни храмови нису адекватно заштићени.

СПАСЕЊЕ ЈЕ У ПОКАЈАЊУ И ТВОРЕЊУ ВОЉЕ БОЖЈЕ, А НЕ НА ДОПИСНИМ КУРСЕВИМА

За празник Васкрсења Христовог наши суграђани су били изненађени и прилично збуњени, а већина огорчена «честиткама» које су налазили у поштанским сандучићима.

На први поглед то је позив за неку школу компјутера, а уствари је бесплатна поруџбеница за библијски дописни курс звани «Емаус», о томе «како доживети опроштење греха и припремити се за вечност (док не постане касно!)» каже се у поруци. Такође нуде и још неке књиге бесплатно.

Овакав начин нуђења «спасења» је нешто потпуно супротно учењу Православне Цркве».

Они који издају и препоручују брзе методе за спасење иако штампају и библијске текстове, немају никакве везе са Црквом.

Наша Црква признаје само светоотачко тумачење Светог писма и ограђује се од било каквих самовољних тумачења.

Дакле, учење дописне библијске школе «Емаус» из Бачког Петровца, иако стално наводи цитате из Јеванђеља, потпуно је страно и супротно учењу Православне Српске Цркве.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

Фотографије актуелних догађаја дар Новинске агенције ФОНЕТ


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail