Информативна служба
Српске Православне Цркве

28. април 2004. године

ЊЕГОВА СВЕТОСТ ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ ПОСЕТИО ПОВРЕЂЕНОГ СВЕШТЕНИКЕ ЈЕРЕМИЈУ СТАРОВЛАХА И ЊЕГОВОГ СИНА АЛЕКСАНДРА

Његова Светост Патријарх Српски Г. Павле, данас је са Митрополитом дабробосанским Николајем и члановима Светог Архијерејског Синода Митрополитом црногорско-приморским Амфилохијем и Епископом захумско-херцеговачким Григоријем обишао на Војно Медицинској Академији тешко повређене свештеника са Пала Јеремију Старовлаха и његовог сина Александра.

Како је после посете изјавио Митрополит дабробосански Николај, стање о. Јеремије је нешто боље, али се код Александра још не види побољшање.

Митрополит је и овом приликом исказао искрено признање и захвалност лекарима Медицинског центра у Тузли који су учинили све што је било у њиховој и моћи савремене медицине, да тешко повређени свештеник и његов син дођу до овог побољшања. Без великог труда и залагања лекара и медицинског особља тузланске болнице, с обзиром на тежину повреда, о. Јеремија и Александар сигурно не би били у животу.

Тешко повређени о Јеремија се, иако тешко говори, захвалио Патријарху и архијерејима на посети, нажалост стање вероучитеља Александра је такво да он још увек није при свести.

Митрополит Николај, који је по седми пут посетио Старовлахе, каже да код повређених нема прострелних рана, а о. Јеремија још увек не може да се сети како се све то догодило и на који начин су повређени. И поред видног побољшања, у односу на прве дане после повређивања, садашње стабилизовано стање, још увек не даје праву наду за оздрављење. Њихово здравствено стање је и даље веома тешко, а како кажу лекари, незахвално је давати било какве прогнозе.

МИТРОПОЛИТ ДАБРОБОСАНСКИ НИКОЛАЈ ПОСЕТИО БЕОГРАДСКОГ МУФТИЈУ

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Николај посетио је данас, 28. априла 2004. године, београдског Муфтију Хамдију Јусуфспахића и обишао спаљену џамију.

Том приликом Митрополит је изразио жаљење због паљења џамија у Београду и Нишу, и рекао да су они који су то урадили непријатељи и Бога и људи, а и сами себи су непријатељи.

Митрополит је указао да су сви верници, било које вере били, дужни да поштују и своје и туђе светиње, а овде је реч о безбожницима којима ништа није свето. Сваки екстремизам рађа само још већи екстремизам, а то никада није нити може донети добро, него само зло. Београдски муфтија је веома срдачно примио Митрополита дабробосанског Николаја.

ЗЛОКОБНИ УСТАШКИ НАТПИС НА ЗИДУ ПОРТЕ ЦРКВЕ УСПЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У ИМОТСКОМ

У ноћи између суботе на недељу (24-25. априла 2004. године) освануо је графит на зиду порте православне цркве Успења Пресвете Богородице у Имотском, са злокобном усташком поруком: СРБЕ НА ВРБЕ

Појаву овог злокобног графита надлежној Управи полиције сплитско – далматинске жупаније пријавио је отац Ђорђе Кнежевић, свештеник у Имотском. По службеним извештајима полиција ради на расветљавању овог немилог догађаја.

Овај злокобни графит са препознатљивим призвуком авети, не тако давне прошлости, изазвао је велику узнемиреност међу православним Србима у Имотском и околини.

ХРИШЋАНСТВО И САВРЕМЕНА УМЕТНОСТ

У четвртак, 29. априла 2004. године, у 19,15 часова, на Машинском факултету Универзитета у Београду, Удружење грађана „Српски сабор Двери“ организује трибину под називом „ХРИШЋАНСТВО И САВРЕМЕНА УМЕТНОСТ“, а у склопу трибине биће оргаизован округли сто поводом новог филма Мела Гибсона Стрдање Исусово.

На округлом столу учествују: Његово Преосвештенство Владика Захумско-херцеговачки г. Григорије; г. Зоран Савић, директор дистрибутерске куће „Millennium Film“; ђакон Ненад Илић, писац и режисер; мр Богдан Лубардић, асистент Богословског факултета СПЦ у Београду; Матеј Арсенијевић, уредник часописа „Црквени живот“;Владимир Димитријевић, православни публициста.

ВЛАДЕТА ЈЕРОТИЋ НА ТРИБИНИ “СЛОВО ЉУБВЕ” У БЕЧУ

У организацији Српске православне црквене општине Светог Саве у Бечу, на трибини “Слово љубве”, на којој су до сада гостовали песници Миодраг Павловић, Матија Бећковић, митрополит Амфилохије, у суботу 24. априла, у свечаној сали храма Светог Саве, гостовао је наш чувени академик Проф. др Владета Јеротић који је одржао предавање на тему “Рат и православље”.

Владета Јеротић је неуропсихијатар по струци и професор Теолошко-православног факултета у Београду. Написао је много веома читаних књига из различитих области, око 300 научних и стручних радова, а добитник је и многобројних признања, међу којима и Ордена Светог Саве Првог степена. Један је од оснивача и члан руководства Психотерапеутског друштва Србије, редован члан Српске АкадемијеНаука иУметности, Медицинске академије и Удружења књижевника Србије.

Гостовање Проф др Владете Јеротића у Бечу изазвало је велико интересовање публике, а међу многобројним гостима у црквеној сали били су присутни и амбасадор Србије и Црне Горе Михајло Ковач са супругом, као и саветник за дијаспору Никола Димитриевски са супругом.

Владета Јеротић је писац чврстих принципа који је успео да у једном раздобљу пуном беса и мржње сачува смиреност, благост и способност да саслуша туђе мишљење. Разговор је за њега увек представљао најбољи пут да се дође до истине. Као лекар помагао је болесним људима и саосећао са њима. Религија му је уливала наду да живот има смисла, да дух испуњен вером може победити патњу.

После предавања уследила су питања присутних, а затим је наш академик многобројним гостима потписивао своје књиге.

Дан раније Проф.др Владета Јеротић одржао је веома интересантно предавање бечким свештеницима и вероучитељима, а тема је била Исповест и психотерапија”.

Текст и фото: Миодраг МЕЦАНОВИЋ

ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ НАЂЕ АНДРЕЈЕВИЋ «ОЦИ ОТАЦА»

У четвртак 29. априла 2004. године у 19,30 часова, у малој сали Коларчеве задужбине, биће промовисана књига аутора Нађе Андрејевић - ОЦИ ОТАЦА.

О књизи ће говорити: Њихова Преосвештенства - Епископ бачки Г. Иринеј, Епископ шабачко-ваљевски Г. Лаврентије, др Димитрије Калезић, Предраг Драгић – Кијук и аутор.

Одломке из књиге говориће глумац Петар Божовић.

Књига је збирка интервијуа са православним патријарсима света, које предводи први међу једнакима Његова Свесветост Васељенски Патријарх Вартоломеј. Поред њега о хришћанству и 2000 година његовог постојања аутор је разговарао са (сада блаженопочившим) Јерусалимским Патријархом Диодором, Московским Алексејем, Александријским Пером и многим другим патријарсима, дакле, међу корицама ове књиге налази се 14 интервијуа са поглаварима скоро свих Православних Цркава.

У првом делу књиге су интервијуи, а у другом делу је допуна која доноси основне податке, углавном историјске, за сваку православну цркву.

Рецензент књиге је протојереј Проф. др Радомор В. Поповић, који у рецензији каже: «Мада је данас све теже говорити о православној географији пред изазовима глобализације, односно формирања «глобалног села» у које се све више модеран свет претвара. Књига београдске новинарке Нађе Андрејевић «Оци отаца» у овом тренутку је добро дошла, као дуго очекивана и потребна да попуни велику празнину у нашем општем сазнању о Православном хришћанском свету.»

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

Фотографије актуелних догађаја дар Новинске агенције ФОНЕТ


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail