Информативна служба
Српске Православне Цркве

17. мај 2004. године

ОСВЕШТАН ОБНОВЉЕНИ КОНАЦИ У МАНАСТИРУ СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ У ПЉЕВЉИМА

У недељу, 16. маја 2004. године, у манастиру Свете Тројице у Пљевљима Његова Светост Патријарх Српски Господин Павле служио је Свету Архијерејску Литургију са Митрополитима: црногорско-приморским Г. Амфилохијем и дабробосанским Г. Николајем, Епископима: нишким Г. Иринејем, зворничко-тузланским Г. Василијем, канадским Г. Георгијем, америчко-канадским Г. Лонгином, бачким Г. Иринејем, британско-скадинавским Г. Доситејем, бихаћко-петровачким Г. Хризостомом, осечкопољским и барањским Г. Лукијаном, средњеевропским Г. Константином, западноевропским Г. Луком, врањским Г. Пахомијем, славонским Г. Савом, милешевским Г. Филаретом, захумско-херцеговачким Г. Григоријем и никшићанско-будимљанским Г. Јоаникијем.

Konferencija za novinareСветој Архијерејској Литургији присуствовао је и председник Црне Горе г. Филип Вујановић, са високим званичницима, културним и политичим радницима овога краја. На крају Архијерејске Литургије уручен је орден Светога Саве II степена директору рудника "Пљевља" за несебичну помоћ у обнови ове светиње. Изражена је и захвалност Влади Црне Горе, која је такође пружила помоћ у обнови светиња. После завршетка Свете Архијерејске Литургије, обављен је чин освећења обновљених конака у манастиру. На конференцији за медије, обраћајући се многобројним новинарима председник Црне Горе, господин Филип Вујановић, је рекао да му је било жао како је манастир некада изгледао и да се веома радује што је обновљен. Stap Svetog SaveПотом је изјавио да ће Влада Црне Горе и даље обнављати манастире и све црквене објекте. Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије истакао је да је манастир Свете Тројице обновљен пре више 130 година и да му је обнова била заиста неопходна, а веома је значајно што се обнова догодила у сарадњи Цркве и Државе, јер Црква је носилац култа, а Држава културе. Велика радост за овај крај је и посета и Његове Светости Патријарха Српског Господина Павла, који је наследник великог Патријарха Варнаве Росића, рођеног Пљевљака. Епископ бачки Господин Иринеј је рекао да је сувише дуго трајало идеолошко испирање свести, које је имало за циљ да народ отуђи од вере, а Цркву стави изван друштва и живота.

У оквиру великих Духовних свечаности освештан је и темељ цркве Светог Николаја Охридског и Жичког у Пријепољу (Коловрат). Духовним свечаностима је присуствовао изузетно велики број грађана овог краја.

ЕКСПЕРТСКА ДЕЛЕГАЦИЈА САВЕТА ЕВРОПЕ ЗАВРШИЛА ПОСЕТУ СПОМЕНИЦИМА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ КОЈИ СУ УНИШТЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ

Експертски тим Савета Европе (СЕ) посетио је у периоду између 12 и 15. маја све порушене и оштећене српске православне цркве и манастире на Косову и Метохији са циљем да припреми детаљну процену штете која је у мартовском насиљу почињена над српском православном културном баштином. Експертски тим Савета Европе допутовао је у организацији представника Савета Европе Теодосиоса Мастроминаса (Грчка) и Микела де Тиза (Белгија) који су се заједно са шефом канцеларије Савета Европе у Приштини Овеном Мастерсом и представницима УНМИК-а састали са Његовим Преосвештенством Епископом рашко-призренским Г. Артемијем у Грачаници и договорили детаље у вези организације посете. Владика Артемије је изразио задовољство што је ова посета много боље организована и што ће са страним експертима путовати представници Министарства културе Републике Србије што нажалост није остварено приликом недавне посете експертског тима УНЕСКО. Такође, овај пут су представници Цркве путовали све време са експертима као домаћини и припремили додатну фото-документацију за потребе Епархије рашко-призренске.

Ужи експертски тим Савета Европе сачињавали су: архитекта Алкис Препис из Грчке и Дејвид Џонсон из Енглеске. Они су путовали по Косову и Метохији заједно са Зораном Гарићем и Драгољубом Тодоровићем, представницима Министарства културе Републике Србије; рестауратором Џавидом Љокајем, и архитектом Бујаром Демјахијем, албанским представницима привремених институција Косова и Метохије; јерођаконом Андрејем и монахом Језекиљем из манастира Високи Дечани, представницима Епархије рашко-призренске, као и са Стефаном Згобом из Италије и Мелиндом Тејлор из Аустралије, представницима УНМИК-а. Поменути експерти Савета Европе су за три радна дана обишли све оштећене споменике културе путујући са српским и албанским ексепертима и представницима Цркве у две групе истовремено, како би се свакој локацији посветила максимална пажња и направила одговарајућа процена штете. >>> ... >>>

ПРВА ГРУПА

Прва група коју су чинили Алкис Препис, Мелинда Тејлор, Драгољуб Тодоровић, Бујар Демјаха и монах Језекиљ, обишла је следеће локације:

Први дан (среда) 12. мај 2004.

- Приштина, црква Св. Николе. Храм је тешко оштећен пожаром 18. марта када је запаљена и парохијска кућа, крстионица и уништено старо гробље. Црква је без крова и у њој је изгорео вредни иконостас с почетка 19. века са више десетина старих икона. Такође су тешко оштећене или потпуно уништене фреске на зидовима. Стари гробови на гробљу су поразбијани и у њима се виде људске кости.
- Косово Поље, црква. Св. Николе. Конструкција није озбиљно оштећена али је у унутрашњости на више места подметнут пожар
- У Чаглавици је делегација Савета Европе посетила и атеље скулптора Агима Чавдарбасија. У налету албанских демонстраната поред неколико српских кућа у Чаглавици запаљен је и атеље албанског уметника са новијим дрвеним скулптурама.
- Бресје, црква св. Катарине. Храм је само делимично оштећен ватром.
- Липљан, црква св. Флора и Лавра и стара црква Ваведења Пресвете Богородице. Цркве су делимично оштећене гранатама.
- Штимље, црква св. Архангела Михаила. Црква је више пута оштећена и опљачкана. Читав под је прекривен голубијим изметом. Иконостас не постоји, а ликови светитеља на фрескама су намерно састругани. Запаљен је горњи део звоника.

Други дан (четвртак) 13. мај 2004.

- Призрен, Богородица Љевишка (цркву су посетила оба тима). Зидови су почађавели од пожара који је подметнут у цркви. Многе фреске су тешко оштећене. У цркву улазе и птице кроз сломљене прозоре. Уколико се ускоро не предузму конзерваторски радови штета ће бити још већа. Густ саобраћај око цркве који производи доста издувних гасова оштећује још више овај вредни споменик српске средњовековне уметности.
- Призрен, манастир Св. Архангела, рашчићен је шута из запаљеног конака. Комплетна инсталација је тешко оштећена и мораће да се поново поставља. У манастиру тренутно живе монаси у контејнерима и шаторима. Служба се врши у једном шатору који је постављен у рушевинама храма Св. Архангела.
- Саборни храм Св. Ђорђа у Призрену. Црква је запаљена и оштећена експлозивом. Погрдне и антисрпске натписе немачки војници су прекречили укључујући и кукасти крст на Руновићевој цркви.
- Руновићева црква Св. Ђорђа у Призрену. Црква је тешко оштећена пожаром и све фреске из 14. века су уништене од ватре. Један митрополитски гроб је раскопан и у њему су приметни остаци костију.
- Епископски двор, потпуно запаљен и тешко оштећен.
- Призрен, Тутићева црква, Св. Никола. Са цркве је одваљен оловни кров, унутрашњост је запаљена а нађени су и трагови људског измета, канта за ђубре и разни отпаци као и остаци од поломљених прозора. У храм несметано улазе птице и додатно га оштећују.
- Призрен, храм Христа Спаса из 14. века тешко је оштећен у пожару. Фреске су готово потпуно уништене, а један део новије спољне структуре је изгорео.
- Призрен, црква Св. Недеље. Унутрашњост је тешко оштећена пожаром. Према сачуваним остацима Албанци су у цркву набацали мадраце које су полили бензином и запалили.
- Поткаљаја. Екипа је обишла већи део овог српског насеља старог Призрена и није пронађена готово ниједна читава кућа. Једина кућа која је остала нетакнута јесте она која се наслања на кућу коју је од једног Србина купио Адем Демаћи.
- Призрен, Богословија Св. Кирила и Методија.
- Експерти нису стигли да обиђу две мање цркве које су такође страдале у погрому: Св. Пантелејмона и Св. Врача у Поткаљаји.

Трећи дан (петак) 13. мај 2004.

-Црква Пресвете Богородице у Белом Пољу код Пећи. Кров је видно оштећен, а иконостас оборен. Приметни су нови трагови паљења и гарежи након 17. марта. Порушени су и поломљени стари надгробни споменици из 16. и 17. века. Такође је оскрнављено и ново гробље које су повратници већ били обновили. Тренутно десетак Срба повратника борави у обновљеном парохијском дому уз цркву уз заштиту италијанских војника КФОР-а.
- Пећ, црква Св. Јована Крститеља (Митрополија). Унутрашњост је оштећена пожаром али се конструкција још добро држи. Улаз у цркву није онемогућен па се свуда може видети људски измет и ђубре које Албанци уносе. Потпуно је спаљена дрвена зграда старе Митрополије и тешко оштећен нови парохијски дом.
- Исток, Црква Св. Апостола Петра и Павла. Црква је оштећена 1999. године, а 17. марта је додатно оштећена експлозијом која је оштетила део фасаде са прозором. Делови улазних врата леже оборени и у цркву несметано улазе птице.
- Манастир Девич, Србица. Манастир је потпуно спаљен 18. марта и у цркви су тешко оштећене фреске. Гроб св. Јоаникија Девичког је разбијен и раскопан. Месец дана након погрома у манастир су се вратиле монахиње које живе у контејнерима под заштитом француског КФОР-а. У међувремену је обновљен кров на цркви, а унутрашњост храма је рашчишћена од шута и гарежи. На зидовима и даље стоје натписи УЧК, КЗК и других екстремних организација.

ДРУГА ГРУПА

Друга група коју су чинили Дејвид Џонсон, Зоран Гарић, Џавид Љокај, јерођакон Андреј и Стефано Згоба обишла је следеће локације:

Први дан, 12. мај 2004. среда

- гробље и гробљанска капела у Урошевцу који су оштећени и запаљени током мартовског погрома.
- црква Св. цара Уроша у Урошевцу. Штета је направељена само на спољашњој фасади молотовљевим коктелима и гранатама. Унутрашњост цркве је заштићена. Црква је под заштитом грчког КФОР-а
- црква у селу Варош (општина Урошевац) запаљена и тешко оштећена.
- црква у селу Софтовић (општина Урошевац) запаљена и тешко оштећена.
- црква у Витини, без оштећења. Делимично је оштећен парохијски дом.
- цркве у Каменици и оближњем селу Доња Шипашница. Прва црква је каменована уз минимална оштећења прозора, док је друга претрпела само мању штету.

Други дан (четвртак) 13. мај 2004.

- Призрен, Богородица Љевишка (посетила су је оба тима).
- Брњача, црква Св. Недеље код Ораховца. Црква је у добром стању, али је парохијски дом спаљен.
- Бистразин, Ђаковица, црква св. Илије. Црква је потпуно разорена експлозивом и од ње је остала само хрпа камења са таблом да ће свако даље оштећивање бити кажњиво по закону.
- Пискоте, Ђаковица, црква Св. цара Лазара. Црква је минирана и раскопана до темеља. Сви споменици на гробљу су уништени, а неки гробови су потпуно раскопани.
- Ђаковица, црква Успења Пресвете Богородице. Потпуно уништена и раскопана до темеља. Видљиви су само остаци новог парохијског дома који је миниран.
- Ђаковица, храм Св. Тројице. Рушевине ове цркве миниране у лето 1999. године, још су биле остале са две куле звонаре до 17. марта када је црква још једном минирана и читав терен рашчишћен. Нема никаквих трагова од цркве и сав материјал је разнесен.

Трећи дан (петак) 14. мај 2004.

- Подујево, црква св. Андреја Првозваног. Црква је запаљена, а олтарски део храма је миниран као и оближња кула звонара.
- Митровица, црква Св. Саве. Конструкција цркве је остала читава иако је унутрашњост потпуно изгорела у подметнутом пожару. Сама црква је непосредно поред базе КФОР-а чиме је брука мароканских војника који је нису заштитили још већа.
- Вучитрн, црква Св. Илије. Црква је запаљена, кров је разрушен, мада би се зидови могли обновити. Гробље је оскрнављено, а неколико гробова је раскопано.
- Обилић, црква Св. архангела Михаила. Црква је изнутра запаљена, али конструкција храма је остала читава.

Завршни састанак, 15. мај 2004. субота

(Приштина) - У суботу 15. маја одржан је завршни састанак свих експерата који су учествовали у обиласку оштећених споменика културе на коме су договорене приоритетне мере у циљу заштите оштећених и обнове порушених споменика културе, као и начини надокнаде штете. Експерти Савета Европе ће у скоро време да припреме детаљан извештај на основу кога ће се кренути у процес обнове уништене и оштећене културне баштине.
У суботу су манастире Девич и Свете Архангеле посетили и високи представници НАТО савеза, командант јужног крила НАТО, Адмирал Грегори Џонсон (Сједињене Америчке Државе) и командант КФОР-а генерал Холгер Камерхоф (Немачка) како би се упознали са мерама заштите ова два манастира и плановима за њихову обнову.

Према процени представника Епархије рашко-призренске материјална штета која је начињена само у току 17 и 18. марта на објектима Српске Православне Цркве на Косову и Метохији је непроцењива. Неопходно је што пре започети процес заштите оштећених објеката од даљег пропадања, посебно у Призрену, али и од додатног уништавања од стране локалног становништва, које постепено разноси рушевине и узима грађевински материјал. Највећи број објеката је без икакве заштите КФОР-а, а на неким локацијама ни физички приступ оштећеним храмовима није онемогућен па се скрнављење и даље наставља. На највећем броју локација тренутно су сви Срби протерани тако да се поставља озбиљно питање колико ће обнова свих храмова бити остварива без присуства верног народа који у њих треба да иде. Без обзира на тешку безбедносну ситуацију чврст став Епархије рашко-призренске и српских експерата јесте да Привремена влада Косова мора да исплати штету и да обнова и заштита порушених храмова мора да се врши под пуном контролом Министарства културе Србије и Српске Православне Цркве у сарадњи са одговарајућим телима УНМИК-а. Приоритете представљају средњовековне цркве као и манастири Девич и Св. Архангели у које се прогнано монаштво вратило. Епархија рашко-призренска је посебно захтевала од представника Савета Европе да се у извештају дефинише постојање српске културне баштине на Косову и Метохији у складу са Резолуцијом 1244 која предвиђа и ангажовање српског персонала (експерата) у њеној даљој заштити и обнови.

СРНА У ИЗГУБЉЕНОМ РАЈУ

У уторак 18. маја 2004. године у 19 часова у Великој сали Дома синдиката у организацији Српског сабора ДВЕРИ и манастира Ћелије, а по благослову Његове Светости Патријарха Српског Г. Павла, oдржаће се Свечана духовна академија у славу и част светог оца Јустина Поповића.

На Академији ће учествовати: Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, Његово Преосвештенство Епископ (умировљени) захумско-херцеговачки Г. Атанасије (Јевтић), Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г. Артемије, Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. Иринеј, Његово Преосвештенство Епископ шабачко-ваљевски Г. Лаврентије. Сестринство манастира Ћелије и Небојша Дугалић, драмски уметник.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

Фотографије актуелних догађаја дар Новинске агенције ФОНЕТ


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail