Информативна служба
Српске Православне Цркве

11. август 2004. године

ИНТЕРВЈУ ПАТРИЈАРХА АЛЕКСИЈА ВЕЧЕРЊИМ НОВОСТИМА

Руска Православна Црква и даље је спремна да помогне обнову српских светиња на Космету. Кад Запад буде гарантовао да ће енергично спречити сваки нови покушај албанских екстремиста да руше и пале тамошње цркве и манастире, ми ћемо их, заједно са Српском Православном Црквом, обновити. На жалост, Запад има двојаке стандарде у политичким оценама, па чак и кад се руше и пале православне светиње - каже за "Новости" Његова Светост Патријарх Руске Православне Цркве Алексиј II.

Дописнику "Новости" поглавар Руске Православне Цркве је испричао да је недавно посетио Грчку амбааду у Москви, и да су га том приликом новинари питали шта мисли о рушењу будистичких храмова у Авганистнау.

Казао сам им да сам ја против рушења и скрнављења било којих и било чијих светиња па тако и будистичких. Истовремено сам их упитао: зашто идете тако далеко, чак у Авганистна, кад је Грчкој, у чијој се амбасади налазимо, географски је много ближе Косово и Метохија. Зашто западни, али и други новинари, не говоре о рушењу и паљењу српских храмова и културно историјских споменика који се налазе у срцу Европе. Светска јавност мора да обрати пажњу на тежак положај српског народа у тој покрајини као и на системско уништавање јединствених споменика културе и православних светиња.

Дописник "Новости" замолио је руског Патријарха да одговори на питање: зашто Католичка Црква углавном мирно гледа на рушење православних цркава на Косову и Метохији, тим пре што Ватикан често истиче да је за зближавање свих хришћана. Ако Ватикан заиста сматра Православље сестринском црквом зашто одлучније не подиже свој глас против тог светогрђа.

Руска Православна Црква је много пута јавно упозоравала на неодрживо стање на Косову и Метохији - каже Патријарх Алексије II. - Дакле, уопште није реч о томе да Запад не зна што се тамо збива. Главни проблем је, понављам, у двоструким стандардима. Због такве политике Запад и није учинио довољно да заштити Србе и њихове светиње.

На питање да ли је Руска Православна Црква совјим дипломатским каналима покушавала да поручи Ватикану да би папин глас могао да пробуди савест оних на Западу који се праве да не виде што се збива на Космету, наш саговорник каже:

Ви знате да ми имамо сложене односе са Ватиканом па им се тим поводом нисмо и обраћали. Ал из наших јавних оцена о стању на Косову и Метохији, Католичка Црква је могла да сазна да смо врло забринути због оног што албански екстремисти чине на Космету. Чињеница је, међутим, да они не реагују и ћутећи прелазе преко онога што се тамо догађа. Жалосно је, али истинито - Католичка Црква ћути и не изјашњава се о рушењу и паљењу српских светиња.

НОВИ АНГЛИКАНСКИ КАПЕЛАН У БЕОГРАДУ

У недељу 9. августа 2004. године, нови англикански капелан Робин Фокс, служио је, по први пут, службу у англиканској капели у Београду. Отац Робин Фокс је дошао у Београд да би заменио досадашњег англиканског капелана Филипа Ворнера. Поводом ове вести, доносимо његов животопис и желимо да православним верницима појаснимо хришћанске односе Српске Православне Цркве и Англиканске Заједнице.

Англикански капелан Робин Фокс рођен је 1968. године као најмлађи у четворочланој породици у Костерфилду, граду у централној Енглеској. После завршене средње школе студирао је на универзитету у Дaраму, где је дипломирао Енглеску књижевност а потом магистрирао књижевност и телогију. За време студија заинтересовао се за телогију и осетио Божији призив да постане свештеник. После завршеног факултета осамнаест месеци је радио као добровољни помоћник у парохији, а потом је шест месеци радио као медицински помоћник у болници, помажући у нези болесника са најтежим обољењима. Након овог посла да би остварио животну жељу и постао свештеник, студирао је телогију на колеџу Васкресења чији је покровитељ англиканска монашка заједница из Мирфилда у Јоркширу. На овом колеџу је провео три године и магистрирао.

У чин ђакона рукоположен је у јулу 1995. године, а у чин свештеника у јулу 1996. године. Прво је служио у парохији Јужни Шилдс, на свероистоку Енглеске, а у марту 1999. године преселио се у Лондон, где је наредних пет година био парох у северном делу Лондона - Тотенхему. Када је у фебруару 2004. године први пут посетио Београд и упознао се са верницима англиканске заједнице и Православљем био је срећан и спреман да прихвати службу овде. Рекао нам је да је изузетно лепо и пријатно да живи у Београду и велика је част да сарађује са Православном Црквом. Унапред се радује што ће се упознати са овдашњом традицијом, језиком, културом и створити нова пријатељства.

***

Односи између Српске Православне Цркве и Англиканске Заједнице су интензивирани од 1915. године, када је српска влада послала Светог Владику Николаја Велимировића да распрши пропаганду против Срба у Лондону. Он је био први неангликанац који је проповедао у катедрали Светог Петра у Лондону. Свети Владика Николај је неговао добре односе са познатим англиканским бискупом Белом. Од 1917. године, за време Првог светског рата, известан број несвршених богослова, наставио је школовање на колеџу Кадздан, близу Оксфорда. Интересантно је напоменути да је међу њима био и отац Јустин Поповић, као и потоњи архијерејски намесник града Београда протојереј Константин Луковић. За ове богослове Англиканска црква је штампала Служебник и Требник на српском језику.

Српску Православну Цркву су, пре Другог светског рата, посетиле многе англиканске делегације, а сарадња је настављена и касније. Кентерберијски надбискуп Мајкл Ремзи је први англикански надбискуп који је посетио Српску Православну Цркву 1965. године, а блаженопочивши Патријарх Српски Герман је узвратио посетом 1973. године. Након тога, уследила је размена студената, да би за време Патријарха Германа почело уступање капеле Светог Симеона Мироточивог англиканцима за божићну и васкршњу службу, на којима је обично присутан и Српски патријарх.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail