Информативна служба
Српске Православне Цркве

12. август 2004. године

КОСОВО И МЕТОХИЈА:
ЕТНИЧНОСТ, ВЕРА И ДРЖАВЉАНСТВО КАО УСЛОВИ

Јеромонах Иринеј Добријевић, саветник за међународне и међуцрквене односе Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, учествовао је од 5. до 7. августа 2004. године, на Другој годишњој међупарламентарној конференцији о људским правима и верским слободама, коју је организовао Институт за вере и јавну политику из Вашингтона, којом председава Јосиф Гриебоски. (www.religionandpolicy.org)

Ова Конференција је окупила чланове парламената преко 50 земаља који су разговарали о људским правима и ослобађању од утицаја на слободу савести широм света. Набројаћемо неке од тема о којима се разговарало: одговорност за антисемитизам, успостављање закона, злостављања у породици, трговина белим робљем и основна женска права; тероризам, безбедност сваког народа и верске слободе. Отац Иринеј Добријевић, као представник Српске Православне Цркве, говорио је на тему Косово и Метохија: етничност, вера и држављанство, а у излагању се задржао на опису ситуације на Косову и Метохији после мартовског погрома српског живља и уништења многих православних светиња.

У складу са изложеним, о. Иринеј Добријевић је истакао да план о децентрализацији мора бити прихваћен, да би се добила локална аутономија у склопу шире обласне аутономије за Косово и Метохију, у оквиру Републике Србије, као што већ предвиђа Резолуција Уједињених Нација 1244. На овај начин се обезбеђује територијални интегритет Србије, као једини гарант за стабилност целог региона и обезбеђује евентуални улазак Србије и Црне Горе у Европску Заједницу.

Одређење крајњег статуса не може бити схваћено, као награда за систематско насиље и организовани тероризам, нити разматрано без пуног учешћа демократске Владе Републике Србије. На крају, ово ће омогућити међународној заједници да мир одржи са мање напора, а да се успоставе слобода и толеранција у истинском, мулиетничком и мултиконфесионалном Косову и Метохији, у оквиру већ мултиетничке и мултиконфесионалне Републике Србије.

ОЛИМПИЈАДА У АТИНИ

“Браво Грци, браво,” биле су прве изјаве за штампу челних људи наше олимпијске репрезентације по доласку и смештају у апартмане Олимпијског села у Атини. Ни Aтланта, а ни Сиднеј нису имали овакав ниво организације, једногласно су изјавили наши спортисти оцу Ненаду, духовнику на Олимпијади, задуженом и за наше учеснике. Церемонија дочека и подизања наше заставе на јарбол Олимпијског села биће тренутак за памћење свих учесника овог светског догађаја. Сазнање да и они имају свог свештеника нескривено је обрадовало ове предивне људе, који, начином живота и истрајношћу у спорту, изражавају дух православног доживљаја вере и подвига. Њихово интересовање за православно богослужење, а које се по утврђеном распореду обавља посведневно, пружиће им духовну снагу за подвиге који им предстоје.

Његово Блаженство Архиепископ Атински и све Грчке Г. Христодул у присуству Његове Свесветости Патријарха цариградског Г. Вартоломеја и Његовог Високопреосвештенства Архепископа Тиране Г. Анастасија, синоћ је освештао штанд књига на платоу испред Саборног храма грчке престонице са многобројним насловима на више страних језика. Жеља је да се на најбољи начин многохиљадитим страним посетиоцима Олимпијаде, представи православље, православна духовност и историја Православне Цркве. У току је такође и мултиконфесионални скуп, који се одржава у олимпијској општини Маруси. Представници монотеистичких религија света предвођени Његовом Свесветошћу Патријархом цариградским Г. Вартоломејем, синоћ су заједнички посадили две маслине, символе мира и заједништва. Патријарх цариградски је прочитао и поруку мира са овог скупа, упућену целом човечанству, а против насиља, неправде и угњетавања у политичке, а нарочито у верске сврхе. Свечаном спектаклу отварања олимпијских игара које ће се догодити у петак у 20 часова присуствоваће поред Блажењејшег Архиепископа Христодула, као домаћина, и Патријарх цариградски Г. Вартоломеј, као и друге високе личности представници православног света као и други.

ОБНОВА МАНАСТИРА ДРАГОВИЋА

Његово Преосвештенство Епископ далматински г. Фотије уз саслужење свештенства и монаштва Епархије далматинске, осветио је 10. августа 2004. године, нови крст за цркву Рођења Богородице, у манастиру Драговић.

Том приликом, Епископ Фотије је рекао да је најосновнија обнова манастира Драговића при крају и да ће, ако Бог да, за манастирску славу – сабор, која се одржава по традицији у недељу пред Малу Госпојину, манастир Драговић добити своје братство.

Овим би поред манастира Крке и Крупе оживела и трећа велика светиња Епархије далматинске манастир Драговић, подигнут 1395. године.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail