Информативна служба
Српске Православне Цркве

20. август 2004. године

СУСРЕТ СРПСКОГ ПАТРИЈАРХА И МИНИСТРА КУЛТУРЕ И МЕДИЈА

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле примио је данас у Патријаршијском двору у Београду г. Драгана Којадиновића, министра културе и медија Републике Србије са најближим сарадницима г. Влајком Сенићем, г. Анђелком Трповићем, г. Драганом Селићем и гђом Мирјаном Менковић.

Министар Којадиновић је известио Његову Светост Патријарха Г. Павла о актуелним активностима Министарства културе и медија, посебно оним која се тичу заштите српске културне баштине на Косову и Метохији. Циљ ових активности је, нагласио је г. министар, да једногласно усвојена Декларација Скупштине Републике Србије о Косову и Метохији да и своје конкретне резултате. Из тог разлога формиран је посебан Одбор за заштиту културне баштине, који је направио пресек стања споменика културе и црквених објеката у јужној српској покрајини, а затим и план конкретних активности. Намера је да се, посебно у манастирима који су уништени у мартовском погрому, што пре створе услови за живот монаштва. За то су обезбеђена и потребна средства. У циљу заштите ове баштине на Косову и Метохији Министарство културе је успоставило непосредну сарадњу са међународним институцијама, посебно са УНЕСКОМ, Саветом Европе и Европском комисијом.

Патријарх Г. Павле је изразио задовољство наведеним активностима Министарства културе и нагласио да сви заједно, поред бриге о обнови и очувању храмова, морамо имати у виду и изузетно тежак положај избеглих и прогнаних. У циљу решавања свих ових и свих других проблема потребно је да сваки члан наше државе и друштва у целини преузме пуну одговорност и да свој допринос њиховом решавању. Само тако ћемо опстати, не само биолошки, него и као народ Божји.

ПОВЕЉА
САБОРА СРПСКЕ ОМЛАДИНЕ 2004.

Са крилатицом "Верујем у Бога и у Српство", у организацији Православне омладине Црногорско-Приморске митрополије, Захумско-Херцеговачке и Будимљанско-Никшићке Епархије и удружења Српски сабор Двери, одржан је четврти Сабор српске православне омладине из Отаџбине и Расејања.

Овогодишњи Радни део Сабора српске омладине, под насловом "Чојство и јунаштво - Свети Петар Цетињски и Карађорђе", отпочео је 15. августа у Орашцу, у знак обележавања два века Првог српског устанка, а наставио у Богословији на Цетињу и манастиру Острог, да би свој рад завршио у Требињу на Преображење. Учесници Сабора су посетили Милешевску, Будимљанско-Никшићку и Шабачко-Ваљевску Епархију. У раду Сабора су учествовали Митрополити црногорско-приморски Амфилохије, Митрополит повардарско-велески Јован, Епископи захумско-херцеговачки Григорије, диоклијски Јован и умировљени Атанасије, као и угледни српски интелектуалци из земље и Расејања. Посебно истичемо братско обраћање сенатора Горњег дома руског парламента господина Сергеја Јевгенијевича Шеблина, који је обећао да ће помоћи приснију сарадњу српске и руске православне омладине, као и присуство председника Фонда Апостола Андреја Првозваног, госпоина Александра Владимировича Мељника. Равноправно учешће су имали и представници православне омладине из Македоније.

На Сабору се окупило 123 представника из преко 60 омладинских братстава и невладиних удружења православно-националног опредељења, а подносиоци реферата су отворили многе важне теме везане за угроженост српског националног бића: бела куга, питање језика и традиције, духовности, секуларизма и глобализма, као и технолошко-информатичке цивилизације.

У намери да се између два Сабора активније бави остваривањем одлука које су усвојене, Сабор ће формирати радне групе за спровођење конкретних пројеката.

Разматрајући Смернице српске омладине, документ који конкретно профилише заветно опредељење сабране омладине на почетку 21. века, Сабор је усвојио следећих 9 тачака:

1. Борба за биолошку и духовну обнову нас и народа нашег и људи око нас. У том смеру, посебно је борба против беле куге приоритетни задатак свих друштвених институција у земљи и иностранству. Сабор српске омладине се обавезује да поред појачаног обавештавања народа о погубном утицају беле куге и чедоморства, у дело спроведе пројекат под радним називом "Беба зна" који се на креативан и позитиван начин, истичући вредност живота, бори против беле куге. У вези са овим пројектом полажемо наду у благослов и помоћ Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве.

2. Сабор српске омладине се обавезује да ће на све начине помоћи својој угроженој браћи на Косову и Метохији, као и другим потребитим: сиротима и сирочади, прогнанима и ратним војним инвалидима. У том погледу Сабор ће, са благословом Владике Рашко-Призренског Артемија, помоћи формирање Духовног центра у Косовској Митровици. Такође, достављамо Владики на увид и конкретан пројекат обнове манастира Зочиште и нудимо помоћ у његовој реализацији.

3. Са благословом надлежног Архијереја, свако омладинско удружење базира свој рад у парохији и епархији којој припада, и учествује у синхронизованом раду са другим организацијама на пројектима који се спроводе у свим српским земљама, а које је усвојио Сабор српске омладине.

4. Залажемо се за обнову Црквено-народних сабора који би доносили одлуке о свим важним питањима за опстанак државе и народа.

5. И даље инсистирамо на решавању питања идентификације жртава комунистичког терора, да се открију, опоју и сахране кости унесрећених Срба, тамо где то још увек није учињено. Они који су у име комунизма и "новог човека" физички и духовно убили на десетине хиљада људи, по правној регулативи да злочин никад не застарева, морају бити приведени правди.

6. Захтевамо од државних институција српског народа да следе пут Српске Православне Цркве и свих који су стали у заштиту српског језика и српског писма - ћирилице, као једног од темеља националне самобитности.

7. Свесни да се налазимо у времену технолошко-информатичке цивилизације са свим њеним предностима и манама, компјутер и интернет прихватамо само као средство за рад. Питање дигитализованих личних и других идентификационих картица је недовољно истражено, тако да се Сабор српске омладине, због опасности злоупотребе, залаже за хитно покретање јавне расправе на ову тему у којој би учествовале све релевантне државне институције, угледни интелектуалци из те области, као и представници Српске Православне Цркве.

8. Упућујемо молбу Светом Архијерејском Сабору Српске Православне Цркве да размотри идеју оснивања Националног института. Окупљајући православне стручњаке из различитих области, овај Институт имаће задатак да помогне нашем народу и Цркви да на време одговори на изазове који нам долазе са процесом глобализације.

9. Радићемо на успостављању контаката и присније сарадње са омладинским православним организацијама из читавог света.

Сабор српске омладине завршава овогодишње заседање на Церу, у оквиру обележавања 90-годишњице Церске битке. Нека нам Свети Петар Цетињски, Вождови устаници и церски и колубарски јунаци буду пример пожртвованости у борби за слободу свога народа и Отаџбине. Слава им и хвала.

Манастир Тврдош,
на Преображење 2004. године

Служба за односе са јавношћу
Сабора српске омладине

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail