Информативна служба
Српске Православне Цркве

25. август 2004. године

ИНФОРМАТИВНА СЛУЖБА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
ДАРУЈЕ ПОСЛАНИКЕ СКУПШТИНЕ СРБИЈЕ

Сваки посланик Скупштине Републике Србије добио је од Информативне службе Српске Православне Цркве на дар по један примерак географске карте «Српска духовна баштина на Косову и Метохији». Најодговорнији народни представници су, на овај начин, детаљно упознати са целокупном непокретном баштином Српске Православне Цркве и српског народа у јужној српској покрајини.

На карти «Српска духовна баштина на Косову и Метохији» је графички приказана 1.181 црква и црквиште, 113 манастира и манастиришта, 48 испосница, 8 спомен капела и спомен костурница, што је укупно 1.350 црквених здања. Ту су и 534 стара српска гробља, 96 тврђава, старих градова и 14 двораца српске властеле. Ова географска карта је најупечатљивија тапија на земљу која се данас налази у административним границама Аутономне Покрајине Косово и Метохија. Ако се број цркава и манастира подели са површином Косова и Метохије, види се да не постоји ни једна стопа која није освештана.

Намера је да се ова здања, међу којима су многа давно срушена, a до наших дана су претрајали само њихови камени трагови и српска имена, овековече и на овај начин. Бојимо се да убудуће, не само што неће остати здања, него ће им и имена избрисати. Већински народ на простору Косова и Метохије до темеља разара наше наслеђе, чак и камење односе, изоравају темеље и бришу имена, да не остане трага ни помена. На нашој карти је уписано 1.994. топонима, сви су српски. Овде није назначено 37 нових рана, 37 срушених цркава у мартовском погрому, које треба додати списку од 107 цркава и манастира срушених у периоду јун 1999. – мај 2003. године. Жалосна бројка порушених светиња је сада 144, и то од доласка Међународних снага на Косово и Метохију.

ПРВА У СРБИЈИ, ПОСЛЕ БЕОГРАДА

Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Хрисостом је 23. августа 2004. године осветио параклис "Свети Косма и Дамјан" при чачанској болници “Др Драгиша Мишовић”.

Овај сакрални објекат служиће болесницима, медицинском особљу и осталим верницима за духовне потребе: исповести, причешћивања, читања молитви и све оно што је неопходно православном хришћанину. У овој црквеном кутку биће и библиотека православне и духовне садржине и служиће за духовно описмењавање и поуку болесника. Искуство Цркве је показало да духовност уз молитвено изражавање, а тако и читање књига духовне садржине, олакшава разна душевна и физичка обољења.

Иницијативу за отварање овог параклиса покренула је чачанска Црквена општина са хришћанском заједницом "Свети игуман Пајсије и ђакон Авакум", што је управа болнице, на челу са тадашњим директором др Костом Милошевићем, радо прихватила. Сарадња је настављена и са садашњим директором, др Момчилом Спасићем. Последњих неколико година Црква је са својим свештенством присутна у овој здравственој установи, кроз вршење светих тајни исповести, причешћа, молитви, као и дељења пригодних поклона за велике црквене празнике.

Ово је само привремено решење, јер се планира изградња новог храма у кругу болнице, који ће бити посвећен Светим врачима Косми и Дамјану.

Према мишљењу многих, изузимајући Београд, параклис у чачанској болници је јединствен пример у Србији. Надамо се да ће остали градови следити наш, чачански пример.

Протојереј Бранко Керкезовић

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail