Информативна служба
Српске Православне Цркве

26. август 2004. године

ПАТРИЈАРХ СРПСКИ Г. ПАВЛЕ СЛУЖИ У МАНАСТИРУ
СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА У РАКОВИЦИ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле ће на празник Успенија Пресвете Богородице служити Свету Архијерејску Литургију, у манастиру Светог Архангела Михаила, у Раковици. Литургија почиње у 9 часова.

ЊЕГОВО ПРЕОСВЕШТЕНСТВО ЕПИСКОП РАШКО-ПРИЗРЕНСКИ
Г. АРТЕМИЈЕ ПРИМИО СОРЕНА ЈЕСЕНА ПЕТЕРСЕНА
И ГЕНЕРАЛА КАМЕРХОФА

Владика Артемије је 25. августа 2004. године, у манастиру Грачаници, разговарао са новим шефом УНМИК-а, Сореном Јесен Петерсеном, који је претходног дана са премијером Бајрамом Реџепијем посетио Призрен и манастир Светих Архангела. Шеф УНМИК-а је иначе већ осми дан у обиласку Косова и Метохије у намери да се непосредно упозна са ситуацијом на терену.

Владика Артемије је шефу УНМИК-а изнео своје виђење ситуације рекавши да се она суштински није променила након 17. марта 2004. године. "Мартовски погром само је кулминација једног процеса насиља и етничке дискриминације које српска заједница трпи од доласка мировне мисије Уједињених Нација и снага КФОР-а", изјавио је владика Артемије подсетивши Петерсена на број убијених и киднапованих Срба, на преко 200.000 прогнаника, на бројне српске куће и 150 цркава, које леже у рушевинама на очиглед целог демократског света.

“Иако је број инцидената мањи, могућност за терористичке акције и даље је вероватна, а мир који влада је привидан јер су главни организатори и починиоци насиља над Србима на слободи. Уколико се настави са толерисањем насиља као до сада и коначно не крене у обрачун са екстремистима ситауција ће се само још више погоршавати.”

Владика је такође објаснио да процес повратка прогнаних Срба практично стоји у месту док Косово и Метохија под међународним протекторатом све више постају моноетничко друштво скројено само за косовске Албанце. "Од 17. марта не само да није поцела обнова цркава, већ није померен ниједан једини камен, а да не говоримо о црквама које су уништене од лета 1999. године", рекао је владика Артемије инсистирајући такође на ставу да целокупона штета мора бити санирана, а не само она која је причињена у мартовским нередима.

Нови шеф УНМИК-а рекао је да су му познати ставови владике Артемија и да је свестан његове критике коју делимично разуме и оправдава. Петерсен је поновио да УНМИК спроводи политику нулте толеранције за криминал и злочине према мањинама, док је нереде у марту назвао злом које не сме да се понови. Изражавајући лично постовање према владики, његовим саветима и мудрости, Петерсен је признао да је свестан ситуације у којој живе Срби и остале мањине.

Епископ Артемије је истог дана примио у опроштајну посету команданта снага КФОР-а, немачког генерала Холгера Камерхофа, кога ових дана на челу међународних мировних снага треба да замени француски генерал Кермабон. Владика Артемије је команданту КФОР-а изнео своје дубоко незадовољство реакцијом снага КФОР-а у току мартовских нереда. Генерал Камерхоф је пренео владики Артемију своја уверавања да је у време мартовских немира урадио "све што је било у његовој моћи".

ЈЕСЕН-ПЕТЕРСЕН:
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ СРБИ ВРАТЕ У СВИЊАРЕ

Шеф УНМИК-а Сорен Јесен-Петерсен изјавио је данас у селу Свињаре код Косовске Митровице да ће УНМИК у сарадњи са владом Косова и Метохије и Кфором осигурати безбедност за повратак свих Срба који су из села Свињаре избегли након мартовског насиља.

"Задовољан сам када видим да су људи спремни да се врате, да желе да им се обнове куће и да ту живе. Учинићемо све што је у нашој моћи да ово буде безбедно место, да се заврше куће које неће бити само куће већ њихови домови", рекао је Јесен-Петерсен.

Шеф УНМИК-а је рекао да жели да те куће буду места где се може живети и да ће се зато побринути да се што пре изграде помоћне зграде и да мештани добију по 2.000 евра за набавку неопходног покућства.

Представник села Свињаре, Милорад Радивојевић изјавио је да ће стање на Косову и Метохији бити све горе уколико шеф УНМИК-а не жели да види оно што се Србима догађало 17. марта 2004. године. Наше комсије би се вратиле и на згаришта само када би били безбедни, рекао је Радивојевић и додао да је од 137 уништених кућа у Свињару обновљено само 30 и то неквалитетно, па је живети у њима ризично. Поред Јесен-Петерсена у посети Свињару били су и премијер Косова Бајарам Реџепи и саветник шефа УНМИК-а за повратак Ненад Радосављевић.

ЕПАРХИЈА РАШКО-ПРИЗРЕНСКА ОСУЂУЈЕ
СКРНАВЉЕЊЕ ГРОБЉА НА ДРАГОДАНУ

Епархија рашко-призренска најоштрије осуђује скрнављење гробља на Драгодану, где су сахрањени Срби и Роми, пострадали на Косову и Метохији након доласка снага КФОР-а и мисије Уједињених Нација. Гласноговорник УНМИК-а Нераџ Синг потврдио је да је оскрнављено око стотињак гробова Срба и Рома и осудио овај вандализам. На прес конференцији у Приштини Синг је објаснио да је реч о делу гробља, које користи мисија Уједињених Нација, на коме су након аутопсије сахрањена лица српске и ромске националности, која тек треба да буду идентификована. Према српским патолозима 140 лица, која су убијена широм Косова и Метохије су сахрањена привремено на овом месту након доласка међународних снага КФОР-а.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail