Информативна служба
Српске Православне Цркве

20. септембар 2004. године

ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА БАЧКА ПРОСЛАВИЛА СВОГА ПАТРОНА

У недељу, 19. септембра 2004. године, служењем свечаног вечерњег богослужења, у Саборном храму светог великомученика Георгија у Новом Саду, уз учешће Његовог Преосвештенства Епископа бачког Г. др Иринеја, Епископа викара, Његовог Преосвештенства Епископа јегарског Г. др Порфирија, целокупног свештенства богочуване Епархије бачке и мноштва вернога народа из свих крајева овога дела Србије, прослављена је епархијска слава – Патрон Епархије бачке, празник Чуда светог архангела Михаила у Хони (Колоси).

По одслуженом вечерњем богослужењу, вернима су се обратили Епископи, бачки Г. др Иринеј и јегарски Г. др Порфирије, који су архипастирском поуком и благословом, духовно и молитвено оснажили сву пуноту богоспасаване Епархије бачке.

Том приликом, пред сабраним мноштвом свештеникa и верникa, прочитана је и честитка поводом реченог празника Епархије бачке, упућена од стране Команданта Новосадског корпуса Војске Србије и Црне Горе, генерал-мајора г. Драгана Паскаша.

ОБНОВЉЕН ЖИВОТ У МАНАСТИРУ ДРАГОВИЋУ

Манастир Драговић, велика светиња Цетинске крајине и Епархије далматинске од свог постанка 1395. године, па до данас, имао је веома тешку прошлост. У својој историји је више пута рушен, паљен, а монаси су из њега често протеривани. У време владавине безбожног комунистичког режима манастир је, са околним селима, потопљен. Нови манастир Драговић је саграђен изнад старог и у њему су монаси живели све до 1995. године.

Од 1995. године почиње ново страдање манастира, јер је поново био опљачкан и порушен. Знајући за велики значај манастира Драговића, Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије даје благослов протонамеснику Ђорђу Кнежевићу да покрене обнову ове светиње. Отац Ђорђе успева да обнови један део манастира, тако да монаси могу да почну живот у манастиру и 15. септембра 2004. године, одлуком Епископа Фотија манастир Драговић добија новог старешину јеромонаха Варсонуфија (Рашковића).

По старој традицији манастирa Драговићa, манастирска слава Рођење Пресвете Богородице увек се прослављана у недељу пре празника. Тако је било и ове године, када је служена прва Литургија и прослављена прва слава у обновљеном манастиру. Свету Архијерејску Литургију служили су Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије и Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим, уз саслужење великог броја свештеномонаха и свештеника. У току Литургије пред великим бројем верника Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије одликовао је јеромонаха Варсонуфија чином игумана и протонамесника Ђорђа Кнежевића чином протојереја. У својој беседи Епископ Фотије је истакао значај ове светиње за православне Србе Цетинске крајине и рекао да је поновно оживљавање манастира благослов Божији и Пресвете Богородице. Епископ Фотије се захвалио свим приложницима и добротворима овог манастира, затим Његовом Преосвештенству Епископу горњокарловачком Г. Герасиму што је имао љубави да дође и служи на првој слави овог манастира. Ово је по речима Владике историјски догађај за све православне људе у Епархији далматинској, јер је оживела још једна светиња у којој ће непрестано бити прослављан Господ, јер су манастири места непрестане молитве а монаси су удаљавањем од света у непрестаној заједници са Богом. Својим молитвама они помажу свима којима је помоћ потребна. Тако је и манастир Драговић некад био место где су сви, без разлике које су вере, наилазили на молитвену помоћ братије, а тако ће бити и од сада. Приликом трпезе љубави Преосвећени Владика Фотије поздравио је угледне госте г. Милана Симурдића, амбасадора Србије и Црне Горе и г. Ратка Гајицу, представника Срба у хрватском Сабору. Господин амбасадор се захвалио на позиву да учествује на прослави славе манастира и пожелео новој братији успех у даљој обнови ове светиње. Господин Ратко Гајица истакао је да свако ко је био на овој манастирској слави одлази кући духовно богатији и да је његова обнова нови знак да на овим просторима Срби могу остати и опстати.

СПОМЕНИК ВОЖДУ КАРАЂОРЂУ У СЕЛУ ВИШЕВЦУ

У години у којој прослављамо два века Првог српског устанка и модерне српске државности, по благослову Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Г. Јована, покренута је иницијатива да се у месту Карађорђевог рођења – Вишевцу, а у порти цркве Светог Великомученика Георгија, задужбине блаженопочившег Епископа шумадијског Г. др Саве Вуковића, подигне споменик вођи Првог српског устанка. У ту сврху, људи из Вишевца и они који воде порекло из овог шумадијског села, основали су Фонд “Ђорђе Петровић – Вожд Карађорђе.”

Владика шумадијски Г. Јован је одредио место за споменик, у порти, испред цркве Светом Георгију, у којој се управо, завршава живопис. Споменик вожду Карађорђу је у бронзи висине 290 цм, а рад је академског вајара Станимира Павловића. Занимљиво је да је направљен од топовских чаура српске војске, што је била донација Војске Србије и Црне Горе. Иначе, фигура је у покрету и показује руком на цркву. Велики дародавац је и власник грађевинског предузећа “Трешња” из Београда. Фонд планира да се у селу Вишевцу направи етно насеље и амфитеатар за ђаке и путнике намернике, који ће доћи у посету селу у којме је рођен највећи српски војсковођа.

Фонд Ђорђе Петровић – Вожд Карађорђе моли све људе добре воље да, у оквиру својих могућности, помогну да се село Вишевац достојно представи Србији и целом свету и, на тај начин, одужи своме Вожду. Текући рачун: Привредна банка Београд А.Д. 255-0033620101000-55, а девизни рачун: 5443-VA-0002531.

Др Живан Живоиновић,
председник Скупштине
Фонда “Ђорђа Петровић – Вожд Карађорђе”

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail