Информативна служба
Српске Православне Цркве

22. октобар 2004. године

ПАПИН ГЕСТ ДОБРЕ ВОЉЕ ПРАВОСЛАВНОЈ ЦРКВИ

У четвртак 21. октобра 2004. године у Ватикану је објављено да Папа неће ићи у посету Цариградском Патријарху Г. Вартоломеја, али ће као гест добре воље Православној Цркви вратити мошти два Светитеља које су однели крсташи пре 800 година. Његова Свесветост Патријарх васељенски Г. Вартоломеј је затражио враћање моштију приликом посете Ватикану у јуну. У исто време он је позвао Папу да посети седиште Православне Цркве у Цариграду. Из здравствених разлога Папа Јован Павле други, као 84-годишњак, је одлучио да мање путује у иностранство. Последњи пут, Папа је посетио Цариград 1979. године. Уместо тога, ватиканска делегација ће вратити мошти у Инстанбул крајем новембра на празник Светог Андреја Првозваног. Чуване у базилики Светог Петра.

ОТПУШТЕНИ ПРОФЕСОРИ ИЗ НИКШИЋА
ПОСЕТИЛИ ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ Г. ПАВЛА

Данас 22. септембра 2004. године у Патријаршијском двору у Београду, Патријарх српски Г. Павле, заједно са Епископом будимљанско-никшићким Г. Јоаникијем, чланом Светог архијерејског синода за вођење просветних послова, примио је 25 професора средњих пкола у Никшићу, који су због одбране српског језика и његовог преименовања у матерњи остали без посла.

После срдачног дочека и поздрава Патријарх Г. Павле је саслушао са каквим се све проблемима ови просветни радници сусрећу у Црној Гори и каквим су све репресијама изложени.

Проф. Веселин Матовић, председник Актива професора српског језика захвалио се Његовој Светости на пријему, речима да су они "као грешна чеда морали доћи код свога духовног оца, најмудријег, најплеменитијег и најбољег помагаоца."

Већ месец дана у Никшићу се сваке вечери организују протестне шетње, као и научни скупови где отпуштени професори, заједно са великими бројем оних који српски језик осећају својим покушавају да убеде кратковиде властодршце да наносе највећу срамоту Црној Гори и њеном народу.

На крају је пријема, испред свих отпуштених колега, професор Раденко Крулановић прочитао је писмо које су Његовој Светости упутили чланови Актива професора српског језика у коме се каже:

"Ваша Светости, пишемо, а писмо личи на вапај, јер смо на правди Бога проказани и кажњени само због тога што одлучисмо да бранимо српски језик и да истрајемо на Господњем путу јер је то једини пут Словесности, Истине и Правде. Кажњени смо јер смо јер смо спознали да је човек слаб и кратковек и да он не може бити мера свих ствари, већ да је Милост Сведржитеља једина права мера, а зеница Милостивог једино човеково огледало.

Владаоци у Црној Гори су Месец прогласили Сунцем помисливши да Свевидећи ноћу не види. Светог Саву су прогласили војсковођом земаљским, узурпатором суровим, заборавивши Савин кук и Савин извор. Зато су вавијек хроми и жедни. Ми, професори српског језика у никшићким средњим школама и наше часне колеге који се са нама солидаришу, остали смо без посла и то је јасна порука властодржаца да смо у Црној Гори непожељни! Непожељни смо ми који Црну Гору волимо искрено, свим бићем и који смо њени и Господњи, стоји између осталог у писму.

У знак захвалности професори су Патријарху поклонили примерак Горског вијенца као азбуку језика којим се у Црној Гори говорило и сви се надају говориће.”

ИЗВАНРЕДНА ПОСЕТА ШТАНДУ
СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ НА САЈМУ КЊИГА

Штанд Српске Православне Цркве на Сајму књига је и ове, као и претходних година, изазвао изванредно интересовање посетилаца – како због добро одабраних наслова и велике понуде књига, икона, предмета црквене примењене уметности, тако и због поучних и занимљивих промоција.

Прва је представљена монографија Црква Свете Тројице у Земуну, аутора Николе Илића, коју је издала Информативно-издавачка установа Српске Православне Цркве. Бројним посетиоцима штанда су о историјату цркве, Земунском Горњем граду и збивањима која осликавају време од Првог српског устанка до наших дана говорили аутор Никола Илић, проф. др Војислав Миловановић, рецензент књиге и ђакон Небојша Тополић.

Нова издања манастира Ђурђеви ступови Библиографија и Охридски пролог у џепном издању, подељен у 12 књижица, представио је игуман Ђурђевих Ступова Петар, а протојереј Саво Б. Јовић, чијих је седам књига до сада објављено, је на штанду разговарао са посетиоцима. И представљање књиге јереја Жељка Ђурића Сотиролошке претпоставке светог Атанасија Александријског имала је пажљиве слушаоце.

Историчар уметности Тамара Огњевић је после монографија о Светом Василију Острошком, Цркви Светог Ахилија у Ариљу и романа Мемелик, који говори о учешћу муџахедина у рату у Босни, све пријатно изненадила збирком рецепата из наших манастирских кухиња.

Епархија Канадска је имала шта да покаже на овогодишњем сајму: поред богословских дела, велика пажња је посвећена деци. Његово Преосвештенство Епископ канадски господин Георгије је посебно истакао важност књига за младе, рекавши „да је књига један од начина да сачувају свој језик, веру и национални идентитет, посебно они који живе у расејању“. Посебно је било речи о књизи Бројанице, уџбенику за веронауку на српском и енглеском језику, аутора ђакона Ненада Илића и књизи Мали дечји православни календар аутора Зорице Салијевић у којем се кроз стихове прича о највећим празницима у току године.

Присутне је пријатно изненадио наступ групе Теодулија и Мадам Пиано, који су својим особеним звуком и савременим изразом приближили слушаоцима неко давно време .

Штанд Српске Православне Цркве у току прва два дана посетило је више хиљада људи.

КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА МЕДИЈЕ

У суботу, 23. октобра 2004. године у 18,30 часова, на штанду Српске Православне Цркве на Сајму књига (штанд се налази у Хали 1, лево од улаза), одржаће се конференција за медије на којој ће говорити Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, академик Матија Бећковић и професори из Никшића који су добили отказе због залагања да у наставним плановима и програмима црногорских школа, остане назив предмета СРПСКИ ЈЕЗИК, уместо материњи језик – како хоће да га преименују.

ОСВЕЋЕЊЕ НОВОГ ХРАМА СВЕТЕ ПЕТКЕ НА ЧУКАРИЧКОЈ ПАДИНИ

Његова Светост Патријарх српски Господин Г. Павле, ће у недељу, 24.октобра .2004. године, освештати нови храм Свете Петке на Чукаричкој падини. Поводом овог значајног молитвеног догађаја управа и братство храма позивају све вернике да својим присуством увеличају славље. Дочек Патријарха је у 7.30. Освећење храма је у 08.00 часова, а у наставку Света Литургија

ТРИБИНЕ НА МАШИНСКОМ ФАКУЛТЕТУ

Удружење Српски сабор “Двери”, у сарадњи са редакцијом листа “Православље”, новина Српске патријаршије, у понедељак, 25. октобара, на Машинском факултету, у 18:00 часова, организује трибину на тему Изгон српског језика у Црној Гори. На трибини ће говорити Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, господин Матија Бећковић, књижевник и прогнани професор никшићке гимназије господин Владенка Ковачевић

***

У четвртак, 28. октобара, у 18:00 часова, одржаће се трибина на тему Молитва на гробу Господњем - са поклоничког путовања по Светој Земљи. На трибини ће говорити Његово Преосвештенство Епископ будимљанско – никшићки Г. Јоаникије.

 

 

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail