Информативна служба
Српске Православне Цркве

2. новембар 2004. године

ПАТРИЈАРХ СРПСКИ Г. ПАВЛЕ ПРЕДВОДИЋЕ ЦРКВЕНУ,
ДРЖАВНУ И ПРИВРЕДНУ ДЕЛЕГАЦИЈУ У МОСКВИ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле предводиће српску црквену, државну и привредну делегацију, која ће посетити Москву, од 14. до 16. новембра 2004. године.

Ова делегација путује у Русију на позив Његове Светости Патријарха московског и све Русије Г. Алексија II и Фонда јединстава православних народа, који ће 15. новембра у свечаној дворани при московском храму Христа Спаситеља организовати концерт и велики добротворни скуп за довршетак радова на Спомен-храму Светог Саве у Београду.

Заједно са Свјтјешјим Патријархом Г. Павлом, црквену делегацију ће чинити Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и епископи Рашко-призренски Г. Артемије и умировљени Захумско-херцеговачки Г. Атанасије, затим проф. др Војислав Миловановић, протонеимар Спомен-храма Светог Саве на Врачару, као и г. Славко Крстајић, представник Фонда јединства православних народа за Србију и Црну Гору. Републичке власти Србије у Москви ће, овом приликом, представљати: г. Борис Тадић, председник Републике Србије, г. Драган Којадиновић, министар културе и медија, г. Милан Радуловић, министар вера и г. Ненад Богдановић, градоначелник Београда. Посебно значајно је што у Москву путује изузетно репрезентативна група српски привредника, који су и досада дали велики допринос изградњи храма Светог Саве, и то: Мирослав Мишковић и Милка Форцан, Делта Холдинг, Београд; Милорад Средановић, Данубиус, Нови Сад; Саво Кнежевић, Дијамант, Зрењанин; Драган Ковачевић, ЈП ПТТ Србија, Београд; Александар Радовановић, Југоремедија, Зрењанин; Дејан Радовановић, Ремевита; Милорад Савићевић, Интернационал ЦГ, Београд; Драшко Петровић и Михајло Јојић, Телеком Србија, Београд; Обрад Спремић, Siemens, Београд; Михаило Томић, Ветфарм, Београд; Борислав Јовановић, Ветфарм, Ниш; Драган Јараковић, Путеви, Ужице; Миодраг Вушовић, Вода Врњци, Врњачка Бања и Мирко Петровић, Дунав осигурање, Београд.

Поред концерта и добротворног скупа, делегација из Србије ће у Москви од 14. до 16. новембра 2004. године, посетити Патријарха московског и све Русије Г. Алексија II, председника Руске Думе г. Гризлова и градоначелника Москве г. Лушкова. Привредници из Србије ће се, добротом г. Валерија Аркадијевича Алексејева, председника Фонда јединства православних народа, срести са представницима Московске привредне коморе, што ће свакако допринети снажењу привредних веза Србије и Русије.
На празник Ђурђиц, 16. новембра, Патријарх српски Г. Павле служиће Свету Архијерејску Литругију у Српском подворју. У подне, истога дана Патријарх Павле и Патријарх Алексије II ће отворити Конференцију Православних средстава јавног информисања, а предвиђено је да се присутнима обрати Митрополит црногорско-приморски Амфилохије.

СЛУЖЕНИ ПАРАСТОСИ СРПСКИМ ЗАРОБЉЕНИЦИМА
ИЗ I И II СВЕТСКОГ РАТА У АУСТРИЈИ

По устаљеној традицији, уочи митровданских задушница, српске парохије у Бечу организовале су групну посету гробљима на којима су сахрањени српски заробљеници из Првог и Другог светског рата. У понедељак, по лепом времену, верници су обишли гробља у четири места, где су своје кости оставили српски мученици, а таквих у Аустрији има више. Парастосе и помене су служили протојереј-ставрофор Ђорђе Кнежевић, протојереј Сретоје Душанић, јереј Драго Вујић, јереј Александар Раковић и јереј Бране Бијелић. У име Амбасаде Србије и Црне Горе били су присутни конзул Коста Симоновић, саветник Нина Добрковић и саветник за дијаспору Небојша Кошутић. У име организације "Српски центар" венце је положио председник Милорад Матеовић, а у име Српске народне одбране, председник Петар Милатовић.

На гробљу у Брук Нојдорфу, сахрањено је 78 жртава. На парастосу у Нежидеру, где је сахрањено 7000 Срба, парастосу су присуствовали: покрајински председник Паул Ритштојер, градоначелник Курт Ленч, ранији градоначелник Ханс Халбритер, представници покрајинских власти, Католичке Цркве и Савеза ветерана. Јереј Драго Вујић одржао је пригодну беседу на српском и немачком језику. Председник СНО за Аустрију Петар Милатовић обавестио је присутне о покретању заједничке иницијативе Српске народне одбране и Српског центра да се обнове, зубом времена нагрижена, обележја масовних стратишта недужних српских интернираца из Првог светског рата на територији целе Аустрије.

У Болдогосоњу је одржан парастос за 2500 српских страдалника који су сахрањени на месту где је некада био транзитни логор. При повратку у Беч, помени су одржани на гробљима у местима Китсе и Кајзерштајн Брук.

Текст и фото: Миодраг Мецановић

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail