Информативна служба
Српске Православне Цркве

9. новембар 2004. године

ПОСЕТА ЊЕГОВЕ СВЕТОСТИ
ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ Г. ПАВЛА АУСТРАЛИЈИ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле допутовао је у петак 29. октобра 2004. године, у Мелбурн, у своју прву вишедневну посету Србима у Аустралији. У делегацији Српске Православне Цркве, у пратњи Патријарха, допутовали су епископи: Нишки Г. Иринеј и Шумадијски Г. Јован, као чланови Светог Синода Српске Православне Цркве, као и епископи: Канадски Г. Георгије и Новограчанички Г. Лонгин, а такође и протођакон Стеван Рапајић и ипођакон Мирослав Ракоњац.

Многобројни Срби су тог јутра поранили на мелбурншки аеродром да би присуствовали овом историјском догадађу - доласку првог поглавара Српске Православне Цркве у историји српског исељеништва на аустралијском континенту. Свечани дочек Патријарху увеличали су хорови "Корнелије Станковић" из Св. архиђакон Стефан из Кизбороа и "Стеван Мокрањац" из храма Свете Тројице, са диригентом Сањом Дрљачом, затим и фолклорне групе "Морава" из Сент Албанса и "Шумадија" из Кизбороа.

Парохијани парохије Св. архиђакон Стефан из Кизбороа, где је Његова Светост Патријарх српски Г. Павле у недељу 31. октобра 2004. године, служио Свету Архијерејску Литургију. “Не заборавите никада ком народу припадамо, којој светој вери - вери православној, а она је у знању јеванђељских истина али и знању живоме. Да се по тој вери владамо у свакој прилици и у љубави према свим људима добре воље у свету. Поздравите све своје на дому, све људе добре воље у овој земљи. Будите добри грађани ове земље која вас је примила, будите добри суседи својих суседа, добри радници на послу којим се бавите. На тај начин испунићете циљ свога живота, помоћи својој породици ако се нађе у каквим тешкоћама и невољама, а и себи највише. Бог вас благословио и свако добро даровао”, поручио је Патријарх Павле окупљеним верницима у манастиру Светог Саве у Илајну у беседи на Светој Литургији, у суботу 30. октобра 2004. године, другог дана боравка у Аустралији.

На празник Светог јеванђелисте и апостола Луке, Патријарх Павле је служио Свету Архијерејску Литургију у храму Светог архиђакона Стефана у Кизбороу. Пре Литургије, док је Свјатјејши Патријарх пролазио портом деца обучена у српске ношње посипала су ружине латице стазом којом је прилазио Цркви. Светој Литургији су присуствовали представници политичког и јавног живота државе Викторије - чланови Федералног парламента Боб Серкомб и Ана Коркоран, Министар у влади Викторије г. Тим Холдинг, представник Данденонга г. Роуз Блејдс и други. Истог дана, Патријарх и Владике су били у цркви Светог краља Стефана Дечанског у Френкстону.

Вечерње је служено у Гринзбороу, а у среду 3. новембра 2004. године по подне је Његова Светост заједно са делегацијом Српске Православне Цркве, отпутовао у Канберу, где су свечано дочекани испред манастира Свети Сава - Нови Каленић. Овим поводом Патријарх српски Г. Павле је окупљеном верном народу рекао: “Господе, помози да достојно представљамо народ свој православни, веру своју православну, да се не делимо и да се не цепамо ради ништавних ствари. Да будемо у јединству са целом Православном Црквом у васељени. Да се не одвајамо од својих светих и светога Саве и светих мученика и великомученика, због ништавних ствари и разлога. Да покажемо свим људима добре воље шта је Православље - да знамо науку јеванђељску, али и да њоме живимо и поступамо. Времена у којима живимо веома су тешка и одговорна и ми у земљи имамо толико тешкоћа, на Косову и Метохији... Оно што можемо сви учинити, то је да будемо онако како ваља и треба, па да на тај начин онима који су наши непријатељи у свету и мисле да смо нељуди, да им покажемо да смо били и остали људи и да ћемо бити људи до краја света. Треба да се заједнички подржимо као једна породица и да на тај начин опстанемо и биолошки.”

Министар у влади Викторије г. Тим Холдинг, у својству заменика премијера Бракса, обратио се високом госту Аустралије и казао: “Данас ми је велика част да присуствујем са свима вама историјској посети Његове Светости Аустралији, а посебно овде у Викторији. Овде су и моје колеге, чланови Федералног парламента и регије Данденонг, те уважени представници српске заједнице широм Аустралије, а како сам разумео, и Срби са Новог Зеланда. Његова Светост Патријарх српки Г. Павле има светски признату репутацију човека који примером показује како треба да се живи. Он живи скромним животом у коме покушава да уздигне српску православну веру не само у земљи, већ широм света. Због тога њега називају како му и приличи - човеком светог живота. Ми смо срећни да је он дошао у Аустралију да учврсти српску културну и духовну традицију у овој земљи, и наравно широм света, и промовише вредности толеранције и сарадње. Ваша Светости, надамо се да ћете у Аустралији имати лепе тренутке у којима ћете моћи да видите колико је српска заједница постала јака у овој земљи. Видећете људе који су срећни да Аустралију зову својим домом, али који уједно нису заборавили своју културу и традицију. Данас смо видели прелепе игре младих из српске заједнице који живе у Аустралији. Они су поносни на своју културу и традицију и сигурно ће је чувати у многим наредним годинама”, казао је министар Холдинг.

Патријарх се обратио министру, упутивши захвалност Аустралији која је пружила могућност нашим људима да у њој потраже свој нови дом. “Желим да се захвалим и за све оне лепе речи које сте упутили. Хвала вам што сте примили наш народ који је у великим тешкоћама нашао овде земљу отаџбину. Користим прилику да преко вас поздравим људе на власти и још једном захвалим што су примили наш народ. Поздрављам све људе добре воље у овој благословеној земљи, без обзира на нацију, веру и убеђења. Желим свима свако добро, напредак, осећање братске љубави за све оно што чини нас хришћане. Будите добри грађани ове земље, испуњавајући прописе и законе, будите добри радници на пословима на којима радите, добри суседи, па ће и онда Господ бити са вама, са нама и свима добрим људима у овоме свету. Бог благословио и свако добро даровао”, поручио је Патријарх Г. Павле. После тога су чланови ЦШО "Свети архиђакон Стефан" приредили културно-уметнички програм, а Марко Кићановић и Јована Беговић ученици недељне школе "Вук Караџић" - су рецитовали пригодне рецитације. Фолклорна група "Шумадија", која је недавно током боравка у отаџбини имала прилику да посети Патријарха и прими његов благослов, а сада и да му буде домаћин, поклонила му је за успомену симбол Аустралије - бумеранг. У част високих гостију, они су извели пригодни програм. Протојереј-ставрофор Чедомир Видеканић затим је даривао Његову Светост и владике – нишког Г. Иринеја, Шумадијског Г. Јована, Канадског Г. Георгија, Америчко-канадског Г. Лонгина и Аустралијско-новозеландског Г. Милутина и државне представнике Аустралије.

Приликом посете Патријарха Павле парохији Свете Петке у Рокбенку, окупио се велики број Срба у храму како би примили његов благослов. Протојереј-ставрофор Душан Ракић говорио је о историјату ове, овде најмлађе, парохије Српске Православне Цркве, као и планове за будућу изградњу храма на црквеном имању. Затим је у сали при храму Патријарх поздравио сав српски народ и још једном подсетио да сада, када живимо далеко од отаџбине, у изобиљу, никако не заборавимо људе који живе у невољи и немаштини, а посебно на избеглице из Хрватске, Босне, а сад и с Косова и Метохије.

Последњег дана боравка међу Србима у Мелбурну, Његова Светост Патријарх српски Г. Павле служио је јутарњу службу у храму Свете Тројице у Брансвику. Иако је многима у среду био радни дан, служби је присуствао велики број људи, од којих су многи одмах по завршетку и примљеног благослова отишли на посао.

Свјатјејши Патријарх Павле је, као на свим одржаним проповедима у Мелбурну, и овог пута храбрио људе да истрају у вери, буду добри људи и да својим делом и примером покажу да заслужују да носе име светосавског народа. Делегација Српске Православне Цркве са Патријархом на челу отпутовала је у Канберу, где јој је тамошња заједница приредила свецани дочек. Амбасадор Србије и Црне Горе Миливоје Глишић организовао је ручак за високе госте. У вечерњим сатима, они су боравили у храму Светог Георгија на Форесту. Делегацију Српске Цркве примио је затим и генерални гувернер Аустралије г. Мајкл Џефри. Патријарх је одмах после разговора стигао у храм Светог Саве, на Фареру.

У суботу 6. новембра 2004. године, Његова Светост је служио у 9.30 часова Свету Архијерејску Литургију у манастиру Свети Сава - Нови Каленић. Велики број црквено-школских општина из других места организовао је својим верницима да присуствују овом догадају. У суботу поподне, Патријарх је стигао у Сиднеј, где је у недељу 7. новембра 2004. године, освештао земљиште на коме ће бити изграђен Српског колеџа.

ОДРЖАН СЕМИНАР ЗА ПРАВОСЛАВНЕ ВЕРОУЧИТЕЉЕ У АУСТРИЈИ

У аустријским школама православна веронаука се као обавезан предмет предаје већ тринаесту годину. Његово Преосвештенство Епископ средњоевропски Г. Константин поставља вероучитеље, а аустријско министарство за просвету и културу финансира њихов рад. Школске 2004/05. године православну веронауку у Аустрији предаје 60 вероучитеља у 543 основне и 42 средње школе. За 6806 ученика недељно се одржи 938 часова. Да би вероучитељски рад био што успешнији, Епископ средњоевропски Г. Константин, сваке године одржава семинаре, на којима се наставници веронауке усавршавају и размењују своја искуства.

У четвртак, 4. новембра 2004. године, у сали при храму Светог Василија Острошког Чудотворца, у Линцу, одржан је семинар за све вероучитеље аустријског архијерејског намесништва. Семинару је присуствовао надлежни Епископ средњоевропски Г. Константин, а предавачи су били Епископ браничевски Г. Игњатије (Мидић) и проф. др Драгомир Сандо из Београда. Присутни су још били бечки свештеник задужен за питања веронауке протојереј-ставрофор Ђорђе Кнежевић и инспектор Бранислав Ђукарић.

Преосвећени Епископ Др Игњатије говорио је о хришћанском образовању у контексту савремене религијске наставе. Колико су православни вероучитељи у Аустрији задовољни његовим изузетно поучним и корисним предавањима, говори чињеница да је ово већ трећи семинар на коме гостује Преосвећени Владика Игњатије. Говорећи о проблему једнога и мноштва, нагласио је да се Христос појављује у исто време као један и многи у литургијској заједници. Један не може без многих и многи су уједињени као један, ако је заједница љубав. Циљ Цркве није да поправи друштвену заједницу, него да ослобађа од смрти и да је на крају победи као јединог непријатеља. Са Христом се не може остварити никаква веза ни у интелектуалном ни у психолошком смислу, већ само ако постанемо чланови литургијске заједнице, која није неки обичај или култ. Веронаука, зато, мора имати главни задатак да упути децу литургијској заједници, где ће својим учешћем стећи заједницу са Христом, а тиме и живот вечни.

Проф. др Драгомир Сандо, предавач на Катедри за катихетско богословље на Православном Богословском факултету Универзитета у Београду, говорио је о психолошким аспектима развоја деце предшколског и школског узраста. Труд и прегалаштво искрених вероучитеља биће познати можда тек за 50 година, јер православно образовање није само извор информација, већ треба да пружи ширину. Он је на крају свог веома интересантног излагања, позвао присутне да, на пролеће, посете Београд и буду гости тамошњих вероучитеља, што је са радошћу прихваћено.

Посебно треба истаћи труд домаћина протојереја Драгана Мићића који је се парохијанима угостио вероучитеље, приредио ручак и обезбедио све услове да овај скуп испуни своју сврху.

Текст и фото: Миодраг Мецановић

ОКРУГЛИ СТО О КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Дана 22. октобра 2004. године, одржaна је Четрнаеста конвенција Конгреса српског уједињења, у Вашингтону, а у оквиру округлог стола о будућности Косова и Метохије учествовали су Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г. Артемије, јеромонах Иринеј Добријевић, референт Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве и главни и одговорни уредник Информативне служба Српске Православне Цркве, г. Вук Јеремић, специјални саветник Председника Србије Бориса Тадића и др Џозеф Гриебоски, председник Института за религију и јавну политику из Вашингтона. У разговору је истакнуто да је Косово и Метохија најважније питање које треба да реши српски народ на почетку XXI века. Косово и Метохија је отворена рана која крвари још од 1999. године. Од тада до данас је порушено 70000 кућа, опустошено је око 1000 села, а уништено је 115 цркава и манастира. Срби су приморани да живе у енклавама без услова за нормалан живот. Посебно је било запажено сведочење Преосвећеног Владике Артемија о животу Срба на Косову и Метохији, на које се надовезао јеромонах Иринеј личним сведочанством о манастиру Девич, у коме монахиње живе у контејнерима. На крају округлог стола о. Иринеј је нагласио да није на Цркви да понуди политичко решење, јер Црква нуди Истину, односно Вечни Живот и веру у Васкрслог Господа Исуса Христа.

ПОСЕТА МАНАСТИРУ ДРАГОВИЋУ

У недељу 7. новембра 2004. године, у манастиру Драговићу, Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије. У литургијској заједници су били православни верници из Сплита, који су дошли у манастир да донесу прикупљену помоћ. Преосвећени Владика је у име братства манастира Драговића, захвалио свима на посети и на помоћи, у знак подршке обнови манастира Драговића.

Преосвећени Епископ Фотије је том приликом рекао да су сада у Епархији далматинској и црквеној општини Сплит почињу припреме за довршавање великога храма Светог Саве у Сплиту, започетог далеке 1938. године.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail