Информативна служба
Српске Православне Цркве

17. новембар 2004. године

КОНФЕРЕНЦИЈА О ДОПРИНОСУ ЦРКАВА ВЕРСКОЈ, КУЛТУРНОЈ И МЕЂУНАЦИОНАЛНОЈ САРАДЊИ У СУБОТИЦИ И БЕЧЕЈУ

Српска Православна Црква и Римокатоличка Црква у Србији искрено се залажу за укључивање наше земље у процес европских интеграција. У том контексту, очување регионалне стабилности и стварање праведног демократског друштва у коме се поштују људска права, а сви грађани, без обзира на разлике у националној, културној и верској припадности имају једнаке шансе за слободан живот и напредак, представљају морални императив. Ради сведочења о заједничкој преданости наведеним начелима, православна Епархија бачка и римокатоличка Бискупија суботичка, уз сагласност и сарадњу осталих хришћанских Цркава истог подручја (Словачка Евангеличка Црква, Евангеличка хришћанска Црква и Реформатска хришћанска Црква), од 22. до 24. новембра 2004. године, у Суботици и Бечеју, организују Конференцију о доприносу Цркава верској, културној и међунационалној сарадњи на путу европских интеграција.

У раду Конференције ће узети учешћа и истакнути представници власти, националних савета, установа културе и невладиних организација, као и угледне личности из јавног и културног живота.
Један од циљева Конференције јесте и промовисање присне сарадње између локалних, државних и међународних партнера, ради стварања кохезивног и диверсификованог друштва у складу са европским вредностима и међународним стандардима.

Војводина је била и данас јесте – са изузетком минорног броја екстремиста – подручје мира и међуетничке сарадње. По томе може бити узор многима у Југоисточној Европи, па, може бити, и другде у свету.

Са друге стране, јасно је да динамика друштвеног развоја у периоду транзиције може донети и одређена искушења. Стога је потребна стална пажња и одговарајуће реаговање друштвених чинилаца. Из тог разлога, Цркве су одлучиле да организују ову Конференцију и међусобни плодотворни дијалог и братску хришћанску сарадњу каква постоји између Српске Православне Цркве, Римокатоличке Цркве и осталих традиционалних Цркава овог подручја, посведоче и пред институцијама и личностима у нашем друштву које могу да допринесу даљем развоју националне и културне сарадње међу народима овог подручја, као и заједничкој усмерености ка европским вредностима.

Програм Конференције:

понедељак, 22. новембар 2004. (Суботица)

16,00

Посета православном храму Вазнесења Господњег и Фрањевачком самостану

17,15

Свечано отварање Конференције у Градској кући

18,20-18,50

Премијерно приказивање филма МИР СВОЈ ДАЈЕМ ВАМ

 

уторак, 23. новембар 2004. (Бечеј)

8.30

Јутарње богослужење

9.00

Прво пленарно заседање: уводни реферати Његовог Преосвештенства Епископа јегарског Г. Порфирија, Високопречасног о. Андрије Копиловића, проректора Теолошко-катехетског института у Суботици и проф др Мирољуба Лабуса, потпреседника Владе Републике Србије. Дискусија

11,00-12,45

Радни столови:

 

Верска сарадња:

модератор: о. Андрија Копиловић

Културна сарадња:

модератор: о. Андреј Ћилерџић

Национална сарадња :

модератор: г. Живица Туцић

Европске интеграције :

модератор: г-ђа Јелена Марковић

16,30

наставак рада

19,00-20,00

Представљање града Бечеја

 

среда, 24. новембар 2004. (Бечеј)

8,30

Јутарње богослужење

9,00

Друго пленарно заседање: извештаји радних столова

Прво читање Декларације, дискусија;

10,45-12.00

Треће пленарно заседање: дискусија и доношење Декларације

МЕЂУНАРОДНИ НАУЧНИ СИМПОСИОН - 950 ГОДИНА ОД ВЕЛИКОГ РАСКОЛА (1054) И 800 ГОДИНА ОД ПАДА ЦАРИГРАДА У РУКЕ КРСТАША (1204) НА ПРАВОСЛАВНОМ БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛТЕТУ УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ

Православни Богословски факултет Универзитета у Београду организује научни међународни Симпосион у периоду од 18. до 19. новембра 2004. године. Симпосион се сазива поводом два историјска догађаја: 950 година од Великог раскола (1054. године) и 800 година од пада Цариграда у руке крсташа (1204. године).

Програм рада Симпосиона:

У четвртак 18. новембар 2004. године, после јутарњег богослужења у 9 часова ће бити свечано отварање Симпосиона у Амфитеатру Богословског факултета, а поздравне беседе ће изговорити Декан Богословског факултета и Његова Светост Патријарх српски Г. Павле.

У току првог радног заседања говориће: Епископ др Атанасије Јевтић (Кризне године 1054-1204), др Јуре Зечевић (Четрдесета обљетница уклањања анатеме из 1054. године), др Богдан Доленц (Разлика између универзалне и евхаристијске еклисиологије (два приступа уједињењу двеју Цркава)), затим ће уследити дискусија. Друго радно заседање ће започети др Радивој Радић (Расцепкано Царство (Византија уочи 1204. године)), да би наставили др Љубомир Максимовић (Србија и последице IV крсташког рата) и др Мирјана Живојиновић (Атос око 1204. године). Први радни дан ће затворити дискусија о задатим темама.

У петак, 19. новембра 2004. године, треће радно заседање почиње др Јован Тарнанидис (Аутокефалија Српске и Бугарске Цркве у дипломатским плановима цара Михаила VIII Палеолога и унионистички сабор у Лиону), а настављају др Милош Антоновић (Србија и Лионска унија 1274. године), др Андрија Веселиновић (Пад Цариграда у нашој историографији), затим следи дискусија. Симопсион ће бити свечано затворен у 12 часова, а на затварању ће бити изнети резиме и закључне речи са овог научног скупа.

Одбор за припрему и одржавање Симпосиона у саставу протојереј проф. др Радомир В. Поповић, протојереј проф. др Предраг Пузовић, доцент др Давид Перовић, асистент др Драгана Јањић и асистент-приправник Владислав Пузовић, позивају све заинтересоване да узму учешћа на овом веома занимљивом научном скупу.

Организатор и добротовор Симпосиона и Зборника са Симпосиона је Министарство вера Републике Србије.

МЕКДОНАЛДСОВ ПОКЛОН ДЕЦИ – ЂАВО!

Дана 14. новембра 2004. на рођенданској прослави једног детета у изнајмљеном простору ресторана Мекдоналдс на Славији у Београду, деца су добила поклон-играчку. Требало би да буде леп гест - нема шта. Међутим...као родитељ детета које је добило тај “поклон”, а у исто време као православни хришћанин, не могу тај “дар” да протумачим као добру намеру. Саблазан коју сам доживео отежава ми да опишем “играчку” о којој говорим, али ево уз Божију помоћ...

Наиме вештица са роговима стоји изнад гроба и када се притисне дугме, надгробна плоча, која неодољиво подсећа на кључајућу лаву, се отвара и из њега устаје звер са роговима, чија глава светли (укључи се сијалица), црвеним светлом.

Првобитни шок појачало је сазнање да је отприлике свако друго дете добило исти поклон. И поред неодољиве жеље да тај “предмет” удаљим из куће што пре, нагрнула су питања: Ко дели такве ”играчке” деци и по чијем налогу?

Убрзо сам се дозвао и погледао ко је произвођач истог. На њему је утиснуто на енглеском да је произведено у Кини за потребе корпорације Мекдоналдс.

Следеће питање је било: Шта да учиним и како да реагујем?

Одлучио сам се да урадим једино што могу, а што је разумно – да завапим медијима, да неко ко има ту моћ, заштити нашу децу од отвореног САТАНИЗМА који се сада већ отворено протура и у ресторанима.

Родитељ

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail