Информативна служба
Српске Православне Цркве

18. новембар 2004. године

ОТВОРЕН МЕЂУНАРОДНИ НАУЧНИ СИМПОСИОН НА ПРАВОСЛАВНОМ БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛТЕТУ
УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ

У четвртак 18. новембра 2004. године, после Свете Литургије, свечано је отварен Међународни научни симпосион на Православном Богословском факултету Универзитета у Београду. Симпосион је сазван поводом два историјска догађаја: 950 година од Великог раскола (1054. године) и 800 година од пада Цариграда у руке крсташа (1204. године). Поздравне беседе изговорио је Декан Богословског факултета протопрезвитер др Владан Перишић и, у име Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије. Митрополит је нагласио да је тема веома занимљива и да је велики задатак пред свим учесницима у раду Симпосиона.

У току првог радног заседања председавајући су били др Јован Тарнанидис, са Богословског факултета у Солуну и др Милош Антоновић, са Филозофског факултета у Београду. Прво је говорио др Јуре Зечевић на тему Четрдесета обљетница уклањања анатеме из 1054. године. Излагач се осврнуо на сусрет цариградског патријарха Атинагоре и папе Павла VI на Маслинској гори, а тај догађај је протумачен као израз обостраног разумевања и љубави. Други излагач био је др Богдан Доленц, а тема излагања била је Разлика између универзалне и евхаристијске еклисиологије (два приступа уједињењу двеју Цркава). Овај професор Универзитета у Љубљани се осврнуо на евхаристијску еклисиологију на Истоку, а као главног представника такве еклисиологије истакао је Николаја Афанасјева, а као највећег богослова у овом веку, који на овај начин тумачи еклисиологију, истакао је Митрополита пергамског Г. Јована Зизиуласа. На крају свог излагања др Доленц је само набројао најважније теме са Другог ватиканског концила, које су биле везане за еклисиологију.

Затим је уследила дискусија која је надахнула и говорнике и публику. Тема дискусије била је римски примат, а изнета су учења Православне и Католичке Цркве у вези са тим проблемом који потреса Цркву више од хиљаду година. Протојереј др Радован Биговић је истакао да је велики проблем помирења једног и мноштва, па се упитао да ли је могуће да се сазове Васељенски сабор свих Цркава и да се на таквом сабору преиспита улога првог, који треба својим ауторитетом да обједини многе? Митрополит Амфилохије се осврнуо на димензију Петровог примата са два становишта, са људског и божанског. Високопреосвећени се упитао како направити разлику између људског и божанског аспекта у Петровом првенству, а даље се сетио речи Патријарха српског Г. Павла који је рекао да постоје два првенства: људско (у времену) и божанско (у есхатону) и да есхатолошко треба да буде икона овом временском првенству. На крају је др Јуре Зечевић нагласио да је потребно само да разбијемо предсрасуде да смо ми у различитим таборима и да решимо све разлике, које нису ни мало једноставне. Веома је битна метода зближавања и да обе Цркве почивају на заједничким истинама и вери у Васкрслог и Живог Господа Исуса Христа, Творца и Спаситеља.

ПАТРИЈАРХ АЛЕКСЕЈ II ОТВОРИО
ПРВУ КОНФЕРЕНЦИЈУ ПРАВОСЛАВНИХ МЕДИЈА

Његова Светост Патријарх московски и све Русије Г. Алексеј II, у уторак, 16. новембра 2004. године, у Храму Христа Спаситеља, у Москви, отворио је Прву међународну конференцију православних медија - Вера и Логос. Свјатјејши Патријарх је, између осталог, рекао: “Позивамо све новинаре и људе који раде у медијима да својим истинољубљем помогну да Цркву представе свету као Тело Христово. Не треба заборавити да новинари утичу на стварање јавног мњења и да утичу на душе свих људи.” Патријарх је апеловао на све новинаре да се ревносније односе према Руској Православној Цркви и представе стање у коме се налази и све проблеме са којима се сусреће свештенство и верни народ у Русији. Свјтјејши Патријарх је истакао потребу за сверуским црквеним часописом, а посебно, у времену модерних технолошких достигнућа, и црквеним радиом и телевизијом са националном фреквенцијом, како би се свету представио православни став о свим проблемима секуларног друштва.

Отварању Конференције присуствовао је Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, као и представници помесних православних Цркава и римокатоличке Цркве. На Конференцији ће узети учешће и оперативни уредник ревије Српске Патријаршије, ПРАВОСЛАВЉЕ, Бранимир Нешић.

АЛЕКСАНДРУ СОЛЖЕЊИЦИНУ УРУЧЕН
ОРДЕН СВЕТОГ САВЕ I СТЕПЕНА

По благослову Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, 16. новембра 2004. године, Александру Солжењицину уручено је највише одликовање Српске Православне Цркве – орден Светог Саве I степена. Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и Његово Преосвештенство (умировљени) Епископ Захумско-херцеговачки Г. Атанасије посетили су великог књижевника у његовом дому, где су му уручили највише одличје Српске Православне Цркве. Овом свечаном чину присуствовао је архимандрит Антоније (Пантелић), настојатељ Подворја Српске Православне Цркве у Москви и протојереј Николај Балашов, секретар Одељења за инострне и међуправославне односе Московске Патријаршије.

Обраћајући се Алаксандру Солжењицину, Митрополит Амфилохије је рекао да Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве овим орденом изражава осећање дубоког поштовање Светосавске Цркве и српског народа руском књижевнику за:»непрестано сведочење истине, добра, покајањја и смирења као јединог пута спасења.»

Захваљујући се на указаној части А. И. Солжењицин је изразио благодарност Његовој Светости Патријарху српском Г. Павлу и Светом Архијерејском Синоду Српске Православне Цркве за почаст која му је овим чином указана. У краћем излагању Солжењицин је нагласио да долелу овог високог признања тумачи као очевидан знак многовековног духовног заједништва Руске и Српске Православне Цркве, које происходе из истих духовних корена. Ово заједништво Цркава је извор узајамне љубави наших народа. Солжењицин је рекао да је у време бомбардовања у пролеће 1999. године био са нашим народом свим срцем, делио наше бриге и тугу, која се уможавала осећањем беспомоћности због немогућности да помогне.

Наши народи су прошли кроз тешка искушења, време духовне смутње, зато је важно да издржимо и сачувамо наш дух, рекао је на крају Александар Солжењицин.

ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ ПОЗДРАВИО ПОМИРЕЊЕ
РУСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ И РУСКЕ ЗАГРАНИЧНЕ ЦРКВЕ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле приликом недавне посете Москви, изјавио је да поздравља договоре и коначно помирење Руске Православне Цркве и Руске Заграничне Цркве, која би се после много невоља и неспоразума вратила својој Мајци Цркви.

После скоро века од Октобраске револуције, Патријарх Павле се присетио како су Српска Православна Црква и српска држава помогле свим прогнаним и избеглим Русима, од којих је већина после Другог светског рата отишла у Западну Европу, Америку и Аустралију.

Извор: Interfax

УЛОГА И МЕСТО ЖЕНЕ У ЦРКВИ

У четвртак, 18. новембра 2004. године у 19 часова у Великој сали Коларчеве задужбине “Школа за православне основе саветодавног рада” православног Пастирско-саветодавног центра организује предавање на тему “Улога и место жене у цркви”.

Предавачи су: Његово Преосвештенство Епископ јегарски Порфирије, монахиња Фотина, психолог Александра Јанковић, психотерапеут. Модератор разговора ће бити Проф. др Владета Јеротић.

ПРОСЛАВА ЂУРЂИЦА У ЛЕСТЕРУ

Храмовна слава Светог Георгија у Лестеру – средња Енглеска, прослављена је на најсвечанији начин, у недељу 14. новембра. Свету архијерејску Литургију служио је Епископ осечко-пољски и барањски Г. Лукијан уз саслужење надлежног пароха протојереја-ставрофора Слободана Радојичића и свештеника Обрена Јовановића из митрополије Црногорско-приморске, који је на једногодишњем студијском боравку у Лондону. У беседи коју је изговорио, владика Лукијан је поучио бројни сабрани народ да чува отачко предање као зеницу ока и верност својој светој Православној Цркви. Изнео на неколико примера из свог богатог монашког искуства и архипастирског рада. Потом је Владика освештао и преломио славски колач са надлежним парохом, славским кумом и народом Божјим. Домаћин овогодишње славе је био г. Гојко Мичић са породицом, а за следећу годину кумство је преузео, примивши залог тј. део славског колача, г. Младен Татић са породицом. После домаћинског славског ручка, прослава је на најлепши начин довршена наступом фолклорних група "Тромеђа" из Лестера и "Грачаница" из Дарбија."

П.K.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail