Информативна служба
Српске Православне Цркве

20. новембар 2004. године

КОНФЕРЕНЦИЈА О УЛОЗИ ЦРКАВА
У ВЕРСКОЈ, КУЛТУРНОЈ И МЕЂУНАЦИОНАЛНОЈ САРАДЊИ
НА ПУТУ ЕВРОПСКИХ ИНТЕГРАЦИЈА

У понедељак, 22. новембра, свечаним отварањем, које ће, уз учешће фолклорних друштава, започети у суботичком православном храму Вазнесења Господњег и Фрањевачком самостану, у 16,30, а наставити у Градској кући у 17,15 часова, отпочеће рад Конференције о улози Цркава у верској, културној и међунационалној сарадњи на путу европских интеграција. Конференцију ће отворити Његова Светост Патријарх српски Г. Павле и Надбискуп београдски Г. Станислав Хочевар, градоначелник Суботице г. Геза Кучера, заједно са протестантским бискупима, највишим државним званичницима и представницима Европске уније и Уједињених нација у нашој земљи. Уводне беседе на тему конференције одржаће Епископ бачки Г. др Иринеј и Бискуп суботички Г. Иван Пензеш. На свечаном отварању биће премијерно приказан филм МИР СВОЈ ВАМ ДАЈЕМ, који су произвеле Епархија бачка и Бискупија суботичка, иначе организатори Конференције. Отварању конференције присуствоваће и амбасадори и високи представници дипломатског кора, представници државних власти, локалне самоуправе и друге угледне личности.

Конференција ће рад наставити у Бечеју, пленарним заседањем и радним столовима на којима ће узети учешће око стотину професора, свештеника, дипломата, уметника и експерата за питања верске, културне и међунационалне сарадње и европских интеграција.

Ток конференције можете пратити на Интернет адреси www.spc.yu/mir

ПРЕДАВАЊЕ
УЛОГА И МЕСТО ЖЕНЕ У ЦРКВИ

Улога и место жене у Цркви била је тема предавања које је у четвртак, 18. новембра, одржано у малој сали Коларчеве задужбине. Уводну реч дао је професор Православног Богословског факултета Универзитета у Београду Владета Јеротић, који је позивајући се на Свето писмо истакао да је жена помоћник и друг мушкарцу и да та улога јесте примарна у животу жена. Наводећи примере из историје различитих култура и народа, професор Јеротић је подвукао да се жена врло често доживљавала као биће другог реда од којег мушкарац има корист - жена је та која ради, рађа децу и служи за телесну насладу, а уколико не испуни очекивања бива посрамљена и замењена другом. У психологији и данас постоје тврдње да је присутан антагонизам међу половима и да мушкарци завиде женама на дару рађања и подоја деце. Професор Јеротић казао је да је однос мушкарца и жене велика тајна, да се не може одгонетнути и да би најбоље било прихватити чињеницу о различитости полова која је Богом дана.

Владика јегарски Порфирије рекао је да је положај жене у Цркви једна од најважнијих тема савременог човека и да је положај жене и данас, уз ретке изузетке, подређен и тежак. Узрок овог проблема јесте у првим хришћанима који својим животом најчешће не сведоче аутентично Јеванђеље, већ се жена посматра као роб а врло ретко као помоћник. У патријархалној породици жена није равноправна, што није добро, јер се на тај начин не може остварити оно што нуди Црква и Свето писмо. Позивајући се на Стари завет, Епископ Порфирије истиче да у словенском преводу стоји да је Бог створио човека и човечицу – човека од праха земаљског, а човечицу од ребра човековог, што потврђује да су они једне исте природе и да стварање жене од мушкарчевог ребра означава да је она ту поред њега, наспрам њега, његов друг. Мушкарац и жена треба да се допуњују у различитим функцијама и то даје пуни смисао њиховом животу. Владика Порфирије нагласио је да се Христос у Новом завету обраћа са подједнако љубави и мушком и женском, а да о једнакости полова најбоље говори Апостол Павле - Нема више мушког и женског -чиме се укидају супротности међу половима и уводи се једнакост а сам Христос каже да ће нам се судити по делима и имену нашем, а не по полу. Ми данашњи хришћани не држимо се на жалост ових речи, али морамо се трудити, молити и надати њиховом испуњењу јер је то пут радости и пуноће, нагласио је на крају беседе Епископ Порфирије.

Мати Фотина такође говори о жени као човечици, човековом другу чија је харизма у служењу самопожртвованој љубави. Ева је свет увела у грех, Богородица рађа Христоса који грех побеђује и стога је Богомајка узор свим женама. Мати Фотина наводи примере светитељки и храбрих жена кроз историју сматрајући да би жене на њиховим примерима требало да се уче врлини. Саветује да је прави пут стицање праве вере, рађање, васпитање и образовање деце на правим вредностима Христу и Цркви Његовој. Жена треба да буде и остане смерна и да не подлеже искушењима савременог света, јер изгубивши смерност жена губи благодат, поручила је мати Фотина. Психолог и психоаналитичар Александра Јанковић говорила је о женама боготражитељима у савременом свету.

Данас је жена образована, самосвесна, еманципована и материјално обезбеђена па се често поставља питање да ли јој је мушкарац уопште потребан када је у ситуацији да може сама да одгаја децу. Но и савремена психологија сматра да су детету потребна оба родитеља, што значи да су мушкарац и жена допуна једно другом и једно у родитељству и светињи породице. Основно у Цркви је послушање и жена треба да прихвати Богом јој дарован модел Богородице, а то је модел послушности и љубави, нагласила је психолог Александра Јанковић. Сви говорници сложили су се да је феминизам вештачка и неприродна творевина која унижава а не подиже жену, наносећи јој неправду баш као и статус подређеног у патријархалној породици.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail