Информативна служба
Српске Православне Цркве

25. новембар 2004. године

ЦЕНТРАЛНА ПРОСЛАВА 165-ГОДИШЊИЦЕ ПОСТОЈАЊА И РАДА СРПСКОГ ПЈЕВАЧКОГ ДРУШТВА ЈЕДИНСТВО ИЗ КОТОРА

Српско пјевачко друштво ЈЕДИНСТВО из Котора одржаће Централну прославу 165-годишњице постојања и рада низом манифестација. У среду, 24. новембра 2004. године, у 19 часова у Галерији Стари Град одржана је изложба Ловћенски поглед фотографија о Котору, аутора Здравка Велимировића. У петак, 26. новембра 2004. године, у Музичкој дворани, биће предстваљен WEB сајт овог српског певачког друштва из Котора и ЦД Цртице о првим композиторима и хоровођама из XIX вијека, аутора проф. др Дарка Антовића. У петак 3. децембра 2004. године у 18 часова, у Музичкој дворани Певачко друштво одржаће Концерт у част свог јубилеја, као и Музичке Академије са Цетиња и Музичке школе из Котора.

КОНЦЕРТ ХОРА ЈЕДИНСТВО ИЗ БАЊА ЛУКЕ
У САБОРНОЈ ЦРКВИ У БЕОГРАДУ

У петак 26. новембра 2004. године, у 19 часова, у Саборној цркви, у Београду, одржаће се концерт хора Јединство из Бања Луке, под диригентском палицом Немање Савића. У свом широком репертоару, овај у целом свету познати хор има и духовну и световну музику, а овом приликом у београдској Саборној цркви представиће се новим песмама.

ВЕРСКЕ СЛОБОДЕ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОЗБИЉНО УЗДРМАНЕ НОВИМ НАЦРТОМ ЗАКОНА О ВЕРСКИМ ЗАЈЕДНИЦАМА

Припадници верских мањина на Косову и Метохији и Косовска канцеларија организације за безбедност и сарадњу у Европи (OSCE) озбиљно су забринути поводом закона о верским заједницама, о коме се расправљало недавно на заседању косовско-метохијског Парламента. Отац Сава Јањић из српског православног манастира Високи Дечани казао је за Форум 18 да нити су чули за нови закон, нити су добили примерак закона. Непотписани нацрт закона стигао је 12. новембра 2004. године у Форум 18, на српском, енглеском и албанском језику.

Иако у преамбули закона јасно пише да је циљ закона да се одреди “јединствена законска основа према којој би се поштовала једнака права и односи према свим верским заједницама, без било какве дискриминације”, постоје многе ствари које у нацрту закона јасно крше норме људских права признатих у целом свету.

Члан 8. овог нацрта одређује да све верске заједнице саме бирају свог поглавара, затим члан. 9, параграф 2. каже: “Потребно је да вођа верске заједнице буде грађанин Косова”. Остаје нејасно шта подрзумева – грађанин Косова и Метохије. Ако би се тај статус придодао и српским Епископима који су рођени ван територије Косова и Метохије (Епископи Артемије и Теодосије су рођени у централној Србији) да ли би то требало да значи да им се забрањује да буду поглавари Православне Епархије рашко-призренске?

Извор: http://www.forum18.org/Archive.php?article_id=457

СИНГ: ЗА ПАЉЕЊЕ БОГОРОДИЦЕ ЉЕВИШКЕ
ДВЕ ГОДИНЕ ЗАТВОРА

Међународни судија у Призрену осудио је тројицу Албанаца на по две године затвора и пет година условно због паљења и пљачкањка цркве Богородице Љевишке у Призрену, саопштио је у Приштини портпарол УНМИК полиције Нираџ Синг.

Он је, на конференцији за новинаре, рекао да је у двогодишњу затворску казну на коју су осуђени Беким Москов, Ибрахим Мулићи и Тољат Пуља урачуната њихова кривица за подстицање међуетничке мржње као и проузроковање опште опасности и велике материјалне штете.

Портпарол УНМИК-а је рекао је да је окружни судија у Приштини против Албанца Мехмета Морине, оптуженог да је у време мартовског насиља убио Златибора Трајковића из Косова Поља и покушао убиство његове супруге, приначио оптужницу у покушај убиства.

Судија сматра да не постоји довољно доказа да је смрт Трајковића наступила након што га је Морина металном шипком ударио у главу па је због тога оптужница за убиство преиначио у покушај убиства, рекао је Синг.

Трајковића и његову супругу напала је група Албанаца 17. марта 2004. године, исред школе 'Свети Сава' у Косову Пољу, рекао је Синг и додао да је Златибор најпре ударен металном шипком, а потом запаљен и бачен у јарак, док је његова супруга том приликом задобила тешке телесне повреде.

У полицијском извештају стоји да је било више узрока Трајковићеве смрти, рекао је Синг прецизирајући да нису урађене анализе које би показале да ли је жив спаљен или је запаљен његов леш. Синг је додао да истрага о том случају још није завршена јер је од вишечлане групе која је напала Трајковиће ухапшен само Морина.

Синг је рекао да је 16. новембра 2004. године, у Приштини почело суђење двојици Албанаца за убиство Димитрија Поповића које се догодило 5. јула 2004. године у Грачаници.

Према Синговим речима Љабинота Гашија и једну малолетну особу оптужница терети за убиство Поповића и покушај убиства групе младића.

ПРОСЛАВЉЕНА КТИТОРСКА СЛАВА СВ. КРАЉА СТЕФАНА
У МАНАСТИРУ ВИСОКИ ДЕЧАНИ

У присуству више стотина верника са Косова и Метохије и осталих делова Србије и Црне Горе у манастиру Високи Дечни прослављена је ктиторска слава Светог Краља Стефана Дечанског. Свету Архијерејску Литургију уз саслужење двадесетак свештенослужитеља из више Епархија Српске Православне Цркве служили су Његово Преосвештенство умировљени Епископ Захумско-херцеговачки Г. Атанасије и Епископ Липљански Г. Теодосије, уз благослов епархијског архијереја Епископа Артемија, који због здравствених разлога није могао да присуствује слави.

Након Свете Архијерејске Литургије свим гостима је послужен славски ручак у великој манастирској трпезарији. Свечаности у Дечанима присуствовали су такође и високи представници Мисије Уједињених Нација и КФОР-а: заменик шефа УНМИК-а Франческо Бастаљи и генерали Коп и Розманит. Такође су били присутни представници америчке, британске и италијанске канцеларије у Приштини. Испред краљевске породице Карађорђевића слављу је присуствовала Принцеза Линда Карађорђевић са сином Ђорђем.

Својим певањем славље су увеличали православни појци из сестринске Православне Албанске Цркве и Охридске Архиепископије као и бројни гости из свих крајева Србије.

Гостима се најпре обратио домаћин славе, Владика Теодосије који се захвалио свима присутнима у име одсутног Владике рашко-призренског Г. Артемија. "Благодаримо Господу на овом дану и овој радости јер смо као и увек до сада осетили како нас ова светиња повезује у истинској Христовој љубави", рекао је владика Теодосије. "Посебно поздављамо припаднике КФОР-а који нас већ пет година чувају и без чијег труда ово данашње славље не би било могуће".

Заменик шефа УНМИК-а г. Франческо Бастаљи захвалио се домаћинима и пожелео свим присутнима мир и благостање. "Као што је Свети Краљ учинио многа чуда тако се надамо да ће и сада дати вид и прозрење свима на Косову и Метохији и свугде где се о Косову и Метохији буде одлучивало, како би све заједнице живеле у миру и толеранцији", нагласио је г. Бастаљи, преневши поздраве шефа УНМИК-а Сорена Јесена Петерсена који је тренутно у посети Вашингтону.

Епископ Атанасије је потом одржао беседу у којој је говорио о значењу крста који се састоји из вертикале (љубави према Богу) и хоризонтале (љубави према ближњима). "Бог је дошао у свет и постао човек да би нас учинио богом, постао је твар да би нас учинио нетрулежнима, пострадао је на крсту да би нас учинио бесмртнима. То је вера која нас је држала и коју сви ми, а посебно браћа на Косову и Метохији треба да имају да би остали и опстали уз своје домове и светиње", рекао је Владика Атанасије, посветивши посебно део беседе деци Косова и Метохије и целога света која представљају највеће богатство човечанства.

ДАР ЗА ХИЛАНДАР ИЗ БЕЧА

У организацији Српског центра, бечке Српске Православне Црквене Општине Светог Саве и многобројних српских клубова и организација из Беча, у суботу 20. новембра 2004. године, организована је велика хуманитарна приредба под називом "Дар за Хиландар" са које ће сав приход бити послан као помоћ за обнову наше светиње која је почетком ове године страдала у великом пожару.

У ресторану "Маркова колиба", окупили су се многобројни гости са намером да уз звуке из родног краја, дају прилог за обнову нашег манастира на Светој Гори. Продаване су књиге и фотографије о Хиландару, а на платну су се непрекидно смењивали диа-позитиви најлепших Хиландарских икона. Овом скупу присуствовали су и угледни гости: амбасадор Србије и Црне Горе у Аустрији Михајло Ковач са супругом, амбасадор Србије и Црне Горе у Словачкој Мирослав Копечни, Миодраг Јакшић, помоћник министра за дијаспору, Стана Божовић, помоћник министра за трговину, туризам и услуге, Ратка Вушуровић, саветник у министарству за трговину, туризам и услуге, Александра Којић, секретар министарства за културу и медије, Вања Вулевић, начелник у министарству за културу и медије, Силвана хаџи-Ђокић, начелник у министарству за културу и медије, протојереј-ставрофор Драго В. Говедарица, протојереј-ставрофор Ђорђе Кнежевић, протојереј Сретоје Душанић и многи други.

Помоћник министра за дијаспору г. Миодраг Јакшић, у име министарства, предао је захвалнице за ангажовање на зближавању матице и дијаспоре, заштити националних, верских, културних и језичких права нашег народа у расејању и помоћи народу Србије: Милораду Матеовићу, Златку Милорадовићу, Милуну Николићу, Петру Ђокићу, протојереју-ставрофору Ђорђу Кнежевићу, Зорану Калабићу, Олги Даниловић и Миленку Шошкану. Захвалнице су добили и представници Културно-уметничких друштава из Беча: "Бранко Радичевић", "Стеван Мокрањац", "Јединство" и "Бамби - Пожаревац".

У недељу 21. новембра 2004. године, у бечкој "Језуитенкирхе", одржан је добротворни концерт, а целокупан приход од продаје карата, књига и графика, биће послат као помоћ за обнову манастира Хиландара. Главни иницијатор и организатор не само овог концерта, већ једне шире акције помоћи нашој светињи је Филип Харнонкурт, професор теологије из Граца, брат чувеног диригента бечке филхармоније. Као велики поклоник манастира Хиландара, годинама је посећивао Свету Гору и био добар пријатељ са блажене памјати оцем Митрофаном.

После пожара, у коме је страдао манастирски конак, одлучио је да се и он са својим католичким пријатељима укључи у прикупљање помоћи како би на тај начин исказали солидарност "за светски познати центар духовног живота по православној традицији". Пошто је као угледни теолог, управо сада обележавао 50-годишњи јубилеј свог плодног професорског рада, предложио је свима који су му том пригодом хтели нешто поклонити, да уместо поклона, уплате прилог за Хиландар. У овој акцији прикупљања помоћи, несебично су га подржали Ервин Ортнер, диригент, Хервиг Ценс, професор сликарства и Дитер Дорнер, уредник културног програма на Штајерској телевизији, сви такође редовни посетиоци задужбине Немањића на Светој гори.

У суботу, 20. новембра 2004. године, одржан је у Грацу концерт духовне музике на коме је наступио хор "Арнолд Шенберг" којим диригује Ервин Ортнер, а посета је била изузетно велика. Исти хор је дан касније певао у бечкој "Језуитенкирхе", а на репертоару су била дела Баха, Шниткеа, Месиена, Регера, Васкса и Вердија. Соло деонице на виолончелу извео је син диригента Ортнера, Франц Ортнер. На крају концерта хор је отпевао "Оче наш" Игора Стравинског на црквенословенском језику, што је одушевило све присутне. У препуној катедрали,између осталих, присутни су били амбасадор Србије и Црне Горе у Аустрији Михајло Ковач са супругом, протојереј-ставрофор Драго В. Говедарица и Петар Ђокић, председник српско-аустријског удружења.

По речима задовољног проф. Филипа Харнонкурта, до сада је прикупљено око 80 000 евра помоћи, а жеља му је да се уз подршку нашег диригента Димитрија Стефановића, ова хумана акција настави и у Србији.

Текст и фото: Миодраг Мецановић

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail