Информативна служба
Српске Православне Цркве

29. новембар 2004. године

ПОСЛЕ ОСАМ ВЕКОВА СВЕТЕ МОШТИ ЈОВАНА ЗЛАТОУСТА И ГРИГОРИЈА БОГОСЛОВА БИЋЕ ВРАЋЕНЕ У ЦАРИГРАД

Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. Иринеј, у име Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, присуствоваће у уторак, 30. новембра 2004. године, великој црквеној свечаности у Цариграду. Тог дана, а после пуних осам векова, биће донете Свете мошти Светих - Јована Златоуста и Григорија Богослова, из Рима у Цариград.

У суботу, 27. новембра 2004. године, у Риму, Његова Светост Папа Јован Павле II је предао Свете мошти двојице великих светитеља, Његовој Свесветости Патријарху цариградском Г. Вартоломеју, у цркви Светог Петра.

Свете мошти Јована Златоуста и Григорија Богослова отете су из Цариграда приликом крсташког освајања византијске престонице 1204. године.

Обојица светитеља су били велики богослови хришћанске Цркве, проповедници и претходници на цариградској катедри Васељенског патријарха Г. Вартоломеја; Свети Григорије од 379. до 381. године, а Свети Јован 398-404. године.

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ЕПАРХИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ

Честитајући 100-годишњицу Радио Телеграфије, 60-тогодишњицу Радија и 40-тогодишњицу ТВ Црне Горе, сигурни смо да је огромна већина слушалаца Радија и гледалаца Телевизије Црне Горе препознала у лицу које је престављено на свечаности у ЦНП 26. октобра 2004. године, као "архиепископ Цетињски и Митрополит Црногорски" глумца који већ неко вријеме игра ту позоришну улогу, као и да стварни архиепископ Цетињски и Митрополит Црногорско-приморски није био присутан на тој свечаности. Позориште је иначе по својој природи виртуелна стварност па није чудо што се у њему глумац натуршчик повремено појављује у улози "митрополита". Познато је, међутим, да има глумаца који се толико поистовјете са својом улогом да уобразе да нијесу оно што јесу него оно што играју. Изгледа да се и овдје ради о таквом психопатолошком феномену.

Но, пошто се могу наћи наивни и дјетињасти људи који позоришну представу прихватају за стварност, а њих, нажалост има и међу челним људима РТЦГ, таквим треба скренути пажњу да се овдје ради о извјесном Дедеићу, некадашњем свештенику Цариградске патријаршије, који већ одавно то није а који као распоп воли да игра улогу чак "митрополита" иако и сам знаде да то нити је био нити ће икада бити. То што у Црној Гори још увијек има лаковјерних па глуму прихватају за стварност, није никакво чудо јер је ово земља у којој је постојао лажни цар Шћепан Мали, у којој се недавно неки Мирановић представљао за црногорског краља и у којој никада нијесу недостајале "бабе вјештице", и многе друге лаже и варалице. Што таквих има ни по јада, има их у цијелом свијету, но што има људи који вјерују у њих и још увијек иду за њима – то је оно што би требало да забрине сваког здравомислећег човјека.

ГРУПА ПОСЛАНИКА ДРЖАВНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ
НА ПРИЈЕМУ КОД МИТРОПОЛИТА АМФИЛОХИЈА

Његово Високопреосвештенство Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије примиће данас 29. новембра 2004. године, у 17 часова у Митрополији на Цетињу групу посланика Парламента Државне заједнице који учествују на засједању предсједника и чланова парламентарних одбора за безбједност и одбрану земаља нашег региона и Европске уније.

Овај састанак се одржава на Цетињу у оквиру Цетињског парламентарног форума.

ВЛАДИКА ГРИГОРИЈЕ ОДРЖАО ПРЕДАВАЊЕ
О УЛОЗИ НАРОДА У ЦРКВИ

Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије одржао је предавање у Подгорици, 29. новембра 2004. године О улози народа у цркви. Црква је често представљена као брод и бива као икона брода на којем је епископ, свештеници и ђакони његова посада, а вјерни народ путници који путују тим бродом и који за вријеме путовања морају да се придржавају одређених правила и закона, рекао је Епископ Захумско-херцеговачки и приморски Г. Григорије синоћ у Мисионарском духовном центру у Подгорици говорећи на тему "Улога народа у Цркви".

Користећи метафоричну слику брода, Владика Григорије је рекао да капетан брода, односно епископ, не може бити свако. Главно знање његово мора да буде да зна гдје му је циљ и гдје је његово тихо пристаниште и да зна да избјегне опасне таласе, хриди и друга искушења. А путник на броду постајеш тако што се крстиш својом вољом, својом жељом, својом слободом и биваш миропомазан Светим Миром и тај мирис Светог Мира је карта а храна коју једемо док путујемо је Свето Причешће. А на броду су сви: и мушкарци и жене и дјеца и старци. Нема изузетка, народ су сви и наша Литургија увијек подразумијева присуство свих.

А неучествовање или неулазак у тај брод значи останак у луци која се зове лука смрти или долина плача. Дакле, ако не уђеш на брод, нема ти спасења, рекао је поред осталог Владика Захумско-херцеговачки и приморски Господин Григорије синоћ у Подгорици говорећи надахнуто и сликовито о улози народа у Цркви.

С. Живковић

КОНЦЕРТ МЕШОВИТОГ ХОРА "ЈЕДИНСТВО" ИЗ БАЊА ЛУКЕ
У САБОРНОЈ ЦРКВИ У БЕОГРАДУ

Београђани су имали изузетно задовољство да чују, у петак, 26. новембар у 19 часова, у Саборној цркви, у Београду, мешовити хор Српског пјевачког друштва "Јединство" из Бања Луке, који је наступио са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Павла, а под управом диригента Немање Савића. Поред веома упеваног, дисциплинованог и креативно расположеног хора, који је реаговаона све, па и на најмање знаке инспирисаног диригента, имали смо привилегију да чујемо читав низ сјајних солиста који су појали са хором (Лидија пајић - сопран, Анђелка Јокић - сопран, Тијана Топић - сопран, ђакон Владислав радујковић - баритон, Лазар радоја - баритон, Јанко Родић - тенор) . Тај њихов бриљантни наступ и није тако неочекиван. То је хор који је на трећој хорској олимпијади у Бремену, (Немачка) где се такмичило 360 хорова из 82 земље, поред веома оштре конкуренције, (у жирију су седели водећи светски експерти на пољу хорске музике) у три разне категорије освојио три сребрне медаље!!! Онај ко је присуствовао каонцерту у Саборној цркви у Београду схватио је зашто су они освојили три сребрне медаље. На олимпијади се не поклањају медаље. Хор и диригент треба да их освоје а Немања Савић је то учинио са "Јединством" из Бања Луке. То, како је звучао хор, је свакако највећа заслуга диригента Намање Савића. Он је очигледно велики зналац тајни хорског дириговања. Његов гест је прецизан, он не маше рукама, наго му сваки покет има неко значење на које хор веома добро реагује. Он не прави спектакл од дириговања, него смирено, са унутарњом концентрацијом иницира музичко догађање у хору. Успео је да добије од хора племенити форте који никада не прелази у дерање, фини звучни пиано, који је некада као дах ветрића, осмишљене градације, кулминације које нам испуњавају цело биће , а све то прожето дубоким понирањем у молитву, тако да су сви присутни после концерта озарени пошли својим кућама.

У врло осмишљеном програму духовне музике, где је тежиште било на српским ауторима (Исаија Србин, Мокрањац, Маринковић, Кузмановић, Вујић, Милосављевић) одзвучао је и Христов, Чесноков и Рахмањинов.

Посебно је значајно што је мешовити хор Српског пјевачког друштва "Јединство" основан 1893 године радио до 1941, када су усташке власти, сарадници нацистичких окупатора, по наређењу стожерника Виктора Гутића порушиле до темеља Саборну цркву у Бања Луци а хору су забранили рад. Тада су ухапсили и убили тадашњег бањалучког Епископа Платона заједно са протом Душаном Суботићем. Нова комунистичка власт је 1945. исто као и усташка власт забранила хору рад.

По иницијативи протојереја - ставрофора Ратка Радујковића и диригента Немање Савића, група ентузијаста се окупила 1992. око идеје обнове Српског пјевачкој друштва "Јединство". Та веома успешна сарадња протојереја-ставрофора Ратка Радујковића, који је дао пуно поверење диригенту Немањи Савићу, подржавајући његов врхунски професионални рад са талентованим ентузијастима , дао је сјајан резултат - обновљен је рад Српског пјевачког друштва "Јединство" које основаше Српска православна црква и грађанство Бања Луке.

Радоваћемо се поновном сусрету са њима.

Александар С. Вујић

ПРАВОСЛАВНИ НАРОДНИ УНИВЕРЗИТЕТ -
ПРЕДАВАЊА У ДЕЦЕМБРУ 2004.ГОД.

7. децембар
Приказ књиге «БЕЗ БОГА НИ ПРЕКО ПРАГА»
Учествују: Владимир Димитријевић, професор и Матеј Арсенијевић,
Православни публициста

14. децембар
УГРОЖЕНОСТ СРПСКОГ ЈЕЗИКА И ПИСМА
Предавач: мр Александар Милановић, Филолошки факултет

21. децембар
РОДИТЕЉСКЕ БРИГЕ И УЗРАСТАЊЕ ДЕЦЕ ДАНАС
Предавач: Драгана Пешаковић, дипл. инг.

28. децембар
ХАЏИ РУВИМ БЕОГРАДСКИ
Херувимски сведок Светосавског Завета
Предавач: Матеј Арсенијевић, православни публициста

ПРЕДАВАЊА СЕ ОДРЖАВАЈУ У САЛИ ПАТРИЈАРШИЈЕ
Краља Петра бр.5, уторком у 18 часова

Организатор: ВЕРСКО ДОБРОТВОРНО СТАРАТЕЉСТВО АРХИЕПИСКОПИЈЕ БЕОГРАДСКО-КАРЛОВАЧКЕ

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail