Информативна служба
Српске Православне Цркве

6. децембар 2004. године

ПРОСЛАВЉЕНА ШЕСТОГОДИШЊИЦА ПОСТАВЉАЊА МЕХАНИЧКОГ ЧАСОВНИКА СРПСКОГ МОНАХА ЛАЗАРА ХИЛАНДАРЦА

На празник Ваведења, славе манастира Хиландара, Академија Српске Православне Цркве за живопис и обнову живописа и Руски дом, одржали су пригодну прославу великог јубилеја шестогодишњице постављања првог механичког сата у московском Кремљу. У суботу, 4. децембра 2004. године, у подне је професор Предраг Ристић свечано поставио сунчани сат на старој згради Богословског факултета Српске Православне Цркве, у улици Задарској.

Затим је, у 19 часова, отворена изложба икона које су живописали студенти Академије Српске Православне Цркве, на којој је изложено и Родопово звоно из 1432. године (које се чува у Народном музеју Србије) и одржан је округли сто на тему Монах Лазар и први механичиг сат у московском Кремљу. Предавање је пратила презентација слика и икона средњовековних градова, икона и реконструкција пирга са сатом монаха Лазара и Женски хор Богословског факултета у Београду, под диригентском палицом Предрага Миодрага и Анђелке Марковић. Председавајући Округлог стола је био проф. др Предраг Ристић, архитекта и професор на Академији Српске Православне Цркве. Учесници округлог стола биће: др Аника Сковран (,,Срби и Руси и Средњем веку”), Гордана Тошић, археолог и проф. Др Милутин Тадић (,,Од студеничког до Лазаревог часовника”), инж. Желимир Стефановић (,,Развој механичких часовника и радови на њиховој реконструкцији”), мр Гордана Марковић, архитекта; директор Завода за заштиту споменика културе Србије (“Програм истраживања мисије Србина Лазара”). Сва предавања су се односила на мерење времена, а наглашено је да средњовековни човек није много обраћао пажњу на сате и минуте и да га симболизује сунчани сат, а савремени човек се брине за секунде и њега симболизује штоперица.

НОВА ЦРКВА У ДЕСПОТОВЦУ

Дана 27. новембра 2004 године, деспотовачки крај и сама варош добили су нову светињу. Цркву посвећену Светом праведном Деспоту Стефану Лазаревићу. Велико освећење извршио је Његово Преосвештенство Епископ браничевски Г. Игњатије, уз саслужење четрнаест свештеника и пет ђакона, а самом богослужењу је присуствовало и мноштво благочестивог народа из целог ресавског краја.

Градња цркве је започела у најтеже време, време санкција и изолација, али великим трудом тадашњег свештеника, верног народа. Посебно ваља нагласити несебичну помоћ великог ктитора Г. Мирославе Аврамамовић и њене породице из Деспотовца. У мају месецу 1998. године, извршено је освећење темеља нове цркве, а већ за пет месеци црква је стављена под кров.

После свих невоља и тешкоћа на коју су неимари наилазили данас добијамо још један дом молитве и то у самој близини манастира Манасије. Пројекат цркве је урадио дипл. грађ. инг. Драган Михајловић из Јагодине, уз помоћ грађ. инг. Јосифа Димића из Свилајнца, а радове је изводио Милинко Милановић из Крагујевца.

Захваљујемо се свима који су помогли на било који начин да нам засија овај прелепи храм у пуном светлу, нека им Господ и Свети Деспот Стефан врате стоструко за труд који су уложили.

Прота Драган Предић

ВЕЛИКА ОБНОВА ПОРУШЕНИХ ЦРКАВА И МАНАСТИРА
У БИХАЋКО - ПЕТРОВАЧКОЈ ЕПАРХИЈИ

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа бихаћко-петровачког Г. Хризостома увелико је почео да се обнавља црквени живот у овој ратом измученој Епархији. Из темеља је обновљен манастир Светог оца Николаја Чудотворца, а приводи се крају и изградња монашког конака са библиотеком и капелом Светога Јована Златоустог у селу Мартин Брод на реци Уни.

Интересантно је да је овај манастир основала Катарина Бранковић, жена грофа Урлиха Цељског и да је то најстарији манастир Бихаћко-петровачке епархије с краја XV века. Манастир је преживео најтеже дане за време Другог светског рата када се у њему налазила партизанска болница која је бомбардована од немачке авијације. Том приликом манастир је до темеља уништен.

Обновљање манастира је уследило за време епископа Хризостома и монашког братства. После Другог светског рата национализацијом су одузети манастирска земља, шума и рибњак. Овим поводом, Владика Хризостом је рекао: “Боримо се да урадимо колико можемо благодаћу Божијом и молитвама мученика наших који су свуда расути око нас још од времена Турака, али и усташког терора и комуниста, као и за време овога последњег рата. За чудо Божије, Епархија доживљава препород и сада се обнављају два манастира од четири колико их имамо: најстарији је Рмањ, Глоговац, Веселиње и моја задужбина, манастир Клисина. Када сам 1991. дошао у Епархију имао сам само манастир Веселиње са једним монахом. Од 165 храмова моје Епархије пострадало је у рату 99%, само су две цркве остале неоштећене.”

СВЕТОСАВСКА ОМЛАДИНСКА ЗАЈЕДНИЦА - СТУДЕНТСКИ ГРАД ПРОСЛАВИЛА СЛАВУ

Припреме за славу Светосавске Омладинске Заједнице - Студентски град почеле су 19. новембра 2004. године, предавањем које је одржао Његово Преосвештенство Владика хвостански Г. Атанасије, на тему ''Свети Јован Златоуст као аутентични тумач и подражавалац Христа'', у препуној Малој сали Дома културе.

О животу и делу Светог Јована, Преосвећени Владика је говорио тако сликовито, као да је он сам био савременик Златоустог. Приказавши личност Светог Јована као мученика и његов крстоносни пут, Владика је дао потпун одговор на наведену тему. ''Не може бити човек Христов, ако не иде путем страдања'', истакао је Владика, додавши да ''спокој успава људе, успава душе, и то обрадује ђавола, јер спокојство он лако заробљава''.

Након предавања, Владика Атанасије је посетио Православни духовно-културни центар Светосавске Омладинске Заједнице - Студентски град, где је, дајући пастирске савете, остао у дужем и срдачном разговору са студентима.

Светосавска омладинска заједница Студентског града, прославила је своју крсну славу, Светог Јована Златоуста. Обреду резања славског колача чинодејствовали су свештеници о. Владимир Замахајев и о. Петар Дамњановић, у присуству активиста и пријатеља. Преломивши славски колач и благословивши скуп, о. Владимир се помолио за све студенте и њихов напредак у даљем раду. Обраћајући се верујућим студентима о. Владимир је, између осталог, рекао да млади хришћани, данас, треба да се боре, да свет и друштвену заједницу у којој живе учине бољим и да се не повлаче ни са једног попришта те борбе.

Следеће предавање у организацији ове омладинске православне, одржаће се 8. децембра 2004. године, у Великој сали Дома културе Студентски град, на тему ''Православље и млади у савременом друштву'', а беседиће Његово Преосвештенство Владика захумско-херцеговачки Г. Григорије.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail