Информативна служба
Српске Православне Цркве

13. децембар 2004. године

ПОДРШКА СВЕТОГ СИНОДА ЕПИСКОПУ ТИМОЧКОМ ЈУСТИНУ

Свети Архијерејски Синод у потпуности подржава Његово Преосвештенство Епископа тимочког Г. Јустина у настојању да очува освештани канонски ред и поредак у подручној му Епархији тимочкој и чини напоре да се настале несугласице и кршење канонског реда и јурисдикције у Епархији тимочкој реше у духу хришћанске љубави.

У ове дане, када се постом и молитвом припремамо за најрадоснији празник Рођења Богомладенца Христа, Свети Архијерејски Синод подсећа све православне верне који живе у Републици Србији да је домострој спасења у Српској Православној Цркви био, и увек ће бити, једнако доступан свима, без обзира да ли су српске, влашке, румунске, ромске, бугарске или било које друге народности.

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО
У ПОЉУ ДРАГОВИЋА, У ГОРЊОЈ МОРАЧИ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је у недељу, 12. децембар 2004. године, Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог пророка Илије у Пољу Драговића, у Горњој Морачи. Обраћајући се присутним вјерницима, Митрополит Амфилохије је у бесједи подсјетио да је сваки човјек на земљи призван да доноси плод, а тај плод су врлине – вјера, љубав, нада, милосрђе. ''Изабрани су они који су ближи Богу, а одувијек је било мало правих хришћана,''- казао је Митрополит Амфилохије, и истакао да је ''крштење исто што и калмљено воће.'' ''Крштење је калемљење људске душе. Прави хришћанин је онај који се крсти у име Оца, Сина и Светога Духа, онај који држи свети пост и уздржава се од нечистих мисли и дјела, као и од претјераног јела и пијанства.''- рекао је Митрополит Амфилохије, и додао да су на просторима Горње Мораче сви који су живјели били крштени. ''Нека би Бог дао да Горња Морача опет буде окупљена око једне чаше крви Христове, окалемљена, као што је била кроз вјекове,'' истакао је у својој бесједи Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије.

ЕПИСКОП БАЧКИ ДР ИРИНЕЈ ПРИСУСТВОВАО ПРОСЛАВИ ЈЕВРЕЈСКОГ ПРАЗНИКА СВЕТЛОСТИ – ХАНУКА

На љубазни позив Јеврејске општине у Новом Саду, на челу са госпођом др Аном Френкел, председницом општине, Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. др Иринеј, са пратњом, присуствовао је у новосадској Синагоги свечаности поводом прославе јеврејског празника светлости – Ханука, у недељу 12. децембра 2004. године. Том приликом Епископ бачки Г. др Иринеј честитао је свим припадницима Јеврејске заједнице њихов велики празник Ханука, што је уствари спомен на обновљење јерусалимскога храма у време Браће Макавеја (напомињемо да наша Црква свете Макавеје слави 1/14. августа). После програма у Синагоги, свечаност је настављена у просторијама Јеврејске општине, где су домаћини и њихови гости присуствовали свечаном коктелу.

ОБНОВЉЕНА ПОДРУЖНИЦА
СРПСКЕ КЊИЖЕВНЕ ЗАДРУГЕ У БАРУ

У препуној сали Дворца краља Николе на Тополици у суботу, 11. децембра 2004. године, у организацији Српског просвјетног друштва Бар, обновљена је подружница Српске књижевне задруге у Бару. Тим поводом организована је трибина о значају Српске књижевне задруге за духовност Срба, на којој су говорили Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије, историчар Предраг Вукић и секретар Српске књижевне задруге књижевник Предраг Драгић Кијук. У програму су учествовали и пјесници Аћим Вишњић и Божидар Филиповић.

Српска књижевна задруга је основана 1892. године у Београду, а исте године је основана подружница на Цетињу. Само годину дана касније подружнице су основане и у Подгорици, Бару и Никшићу. ''У то вријеме Црногорац који је држао до себе био је задругар Српске књижевне задруге.'''- казао је на отварању трибине ђакон Јован Пламенац.

Скуп је благословио Преосвећени Владика Јоаникије, истичући да у ''Бару увијек има осјећај да је први српски светац Јован Владимир, који је живио у овом крају и уградио себе у почетке културне историје српског народа - присутан, а то је од великог значаја за Србе данас.''

ПРЕДАВАЊЕ МИТРОПОЛИТА АМФИЛОХИЈА У ПОДГОРИЦИ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије одржао је у недељу 12. децембра 2004. године, вечерас у Духовном центру у Подгорици предавање на тему ''Пророчки предосјећај доласка Бога у свијет''.

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ:
ПРЕИМЕНОВАЊЕ ЈЕЗИКА – ОДВАЈАЊЕ
ОД СВОГ САБОРНОГ БИЋА

“Од памтивијека су записане ријечи да језик говори од сувишка срца. Још су хеленски мудраци примијетили да постоји унутарња и изговорена ријеч. Много је више онога што је у уму, онога што остане у човјеку. Међутим, оно што изађе и што изговори људски језик, било усмено или писмено, то је оно чиме се мјери људско биће и кад се ради о човјеку као појединцу и кад се ради о човјеку као заједници, као саборном бићу”, рекао је Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, обраћајући се стотинама Колашинаца, Ровчана, Морачана и Васојевића у препуној сали колашинског Дома културе, на трибини “Одбрана српског језика”.

“Ако нам је све што знамо и што смо знали садржано у језику, онда изгубити тај језик, промијенити га и преименовати га, значи, прије или касније, одвојити се од унутарњег ткања, од свог саборног бића”, рекао је поводом преименовања језика, Митрополит Амфилохије.

С.Ж./М.Р.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail