Информативна служба
Српске Православне Цркве

15. децембар 2004. године

БУДИМИР АЛЕКСИЋ О ОДНОСУ МЕДИЈА
ПРЕМА САБОРУ У НИКШИЋУ

Један од учесника недавно одржаног Сабора за одбрану српског језика у Никшићу, мр Будимир Алексић је, коментаришући за Радио Светигору неадекватан однос црногорских медија према овом скупу на којем су учествовали и подржали Декларацију о одбрани српског језика наши најистакнутији интелектуалци, казао да ''такав однос медија не треба да чуди, јер је у Црној Гори очита њихова неслобода.''

Он је истакао да за њега није изненађење што Сабор за одбрану српског језика у Никшићу, који представља прворазредни културни догађај, није пропраћен у медијима, што према његовим ријечима свједочи о неслободи медија и дискриминацији око 400.000 становника Црне Горе који говоре српским језиком.
''Дискриминација великог броја људи у нашој држави изазива потребу да се обратимо међународној јавности и значајним институцијама, за које не вјерујем да ће дозволити такво рушење људских права и притисак над једним народом'', казао је Алексић, подсјећајући да ''српским језиком, који постоји најмање хиљаду година, говори апсолутна већина становника наше републике''.

''Ово што се данас у XXI вијеку догађа у Црној Гори представља незабиљежено насиље'', сматра мр Будимир Алексић.

Према попису становништва одржаном крајем 2003. године, 63,49 одсто становника Црне Гора српски сматра својим матерњим језиком, док црногорским говори 22 процената грађана. Дакле, око 393.000 становника српски језик сматра матерњим језиком, а црногорским говори само 136.000 хиљада. Између осталих статистичких података, вредан је и податак да је људи који имају православно вероисповедање 74 одсто, католичко 3,5 одсто, а да је 18 одсто грађана исламске вероисповести.

Извор: Светигора Прес

РУСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ПРЕДЛАЖЕ ДА СЕ ОДРЕДИ
ДУХОВНИ ЗАШТИТНИК КОРИСНИКА ИНТЕРНЕТА

Данас, православни свештеници, свакодневно користе компјутер, те због тога Православна Црква треба да одреди светитеља који би био духовни заштитник свим корисницима Интернет услуга.

Пре неколико година, Римокатоличка Црква је за патрона интернета прогласила Светог Исидора Севиљског. Међутим, за своје вернике Руска Православна Црква изабрала је двојицу светитеља: Светог Јована Златоуста и Светог Теофана Отшелника. Ђакон Андреј Курајев је, у разговору о интернету, истакао да иако је одвојен од народа, односно да је начин комуникације безличан, у исто време помно учествује у дискусијама у неколико форума. Ђакон верује да хиљаде руских верника, који користе интернет могу да прослављају светитеља коме ће се обраћати.

ПОМОЋ МЕЂУНАРОДНЕ ПРАВОСЛАВНЕ ДОБРОТВОРНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ И ГРУПЕ 7 ШКОЛАМА У СРБИЈИ

Пошто се школе у Србији и Црној Гори муче са технологијом, прозор у свет се отвара ових дана за стотине ученика у сеоским и приградским срединама на територији бивше Југославије. Ученици, заједно са професорима, окупиће се у просторијама универзитета “Божидар Аџија” у Београду, од 16. до 18. децембра 2004. године. На овом школском сабору ће бити промовисне нове компјутерске технологије и начин комуникације који компјутери могу понудити. Ова акција са средњошколцима је део добротворне акције коју спроводи Међународна православна добротворна организација (IOCC-International Orthodox Christian Charities) и Група 7 Дечја фондација – чији је суоснивач Владе Дивац, још од маја 2004. године. Током овог првог пројекта ученици ће стећи основно знање рада на компјутеру, а такође ће моћи да се средњошколци преко интернет умреже, ради лакше комуникације. Мрежу ће сачињавати по две школе из Ниша, Баточине, Београда, и по једна школа из Аранђеловца, Бруса и Пријепоља.

Да бисте сазнали више о Међународној православној добротворној организацији и програмима на простору бивше Југославије, посетите www.iocc.org.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail