Информативна служба
Српске Православне Цркве

21. децембар 2004. године

ОРДЕН СВЕТОГ САВЕ ПРВОГ СТЕПЕНА
АМБАСАДОРУ АУСТРИЈЕ

На пригодној свечаности одржаној данас у Патријаршијском двору у Београду, Његова Светост Патријарх српски Г. Павле уручио је Његовој Екселенцији др Јоханесу Пориасу, амбасадору Аустрије у Београду, Орден Светог Саве првог степена, којим га је одликовао Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве у знак признања зa сва добра која је учинио Српској Православној Цркви и народу.

Поздрављају амбасадора Пориаса, чија се дипломатска мисија у Београду окончава ових дана, Патријарх Павле је истакао да је ово одликовање знак захвалности, пре свега њему лично, али и Влади и народу Аустрије за помоћ и сарадњу са Српском Православном Црквом.

Захваљујући Његовој Светости Патријарху Г. Павлу, г. Пориас је рекао да је радостан што је примио ово највеће одликовање у Србији. Нагласио је да га и ово одликовање обавезује да где год буде радио сведочи истину о српском народу и Србији.

Пријему су, поред чланова Светог Архијерејског Синода епископа: Нишког Иринеја, Шумадијског Јована, Будимљанско-никшићког Јоаникија и Захумско-херцеговачког Грогорија, присуствовали Епископ шабачко-ваљевски Лаврентије, надбискуп београдски Станислав Хочевар, академици Зоран Констатиновић и Димитрије Стефановић и друге угледне личности.

НА СВЕТОГ НИКОЛУ У ТРСТЕНИКУ, ЕПАРХИЈА ЖИЧКА,
ПОЧЕЛА СА РАДОМ ПРВА ЦРКВЕНА ТЕЛЕВИЗИЈА

У недељу, на дан Светог Николаја Мирликијског, 19. децембра 2004. године, почела је да емитује програм Телевизија Српске Православне Епархије жичке Логос. Телевизија Логос, је прва телевизијска станица Српске Православне Цркве.

Г. Мирољуб Радосављевић, директор Телевизије Логос, изјавио је да се програм свакодневно емитује од 16 до 23 часа, с тим што у емисијама, није наглашена само њена православна оријентација, а програмска шема је прилагођена свим гледаоцима и свим узрастима. Програм почиње читањем житија светитеља кога Црква прославља тог дана. На почетку сваке емисије гледаоци се поздрављају старим српски и хришћанским поздравом “Помаже Бог”. У програму су заступљене емисије из свих области културе, историје, спорта, привреде и свих других области друштвеног живота у Србији.

Циљ покретања ове телевизије је ширење аутентичне културе однеговане у српском народу, враћање коренима и подсећање и упознавање свих, а пре свега омладине, на вредности које су наш народ формирале и очувале кроз историју. Циљ је и борба против шунда и кича који постају свакодневица медијске слике Србије.
Будући пројекти Телевизије Логос су стварање ризнице снимака српских средњовековних манастира и емисија у којима ће се истицати права српска култура и музика, затим, емисије са израженом моралном потком. Телевизија Логос ће покушати да уступањем права другим телевизијама на емисије снимљене у сопственој продукцији крене у својеврсну медијску мисију враћања Православља и хришћанских вредности међу Србе.

Амбиције ове младе и на нашим просторима јединствене телевизије је приступ сателитском програму, како би се јасна порука упутила и свим православцима и Србима у расејању. Намера је и приступање неком од кабловских система како би Телевизија Логос била гледана и у већим градовима у Србији, првенствено у Београду, Новом Саду и Нишу. Ипак, наглашавамо да програм Телевизије Логос тренутно могу да гледају сви становници Централне Србије, од Краљева и Крушевца, до Крагујевца и Жупског Александровца.

Телевизија Логос је већ остварила везе са Руском Православном Црквом и Грчком Православном Црквом. Представници ове телевизије били су гости на Фестивалу телевизија које раде у Подмосковљу – Братина, који је одржан под покровитељством Његове Светости Патријарха московског и све Русије Г. Алексија II. Такође су оствaрени и први разговори са телевизијама које имају сличан циљ и већ раде на медијској мисији у Атини и на Кипру.

Наглашавамо да зграда телевизије Логос тренутно нема грејање и воду, али се сви запослени, који раде у изузетно тешким условима, надају да ће, уз Божју помоћ и разумевање одговорних, и ти текући проблеми бити ускоро решени.

На крају, треба похвалити напор свих људи који су заслужни за отварање и пуштање у рад телевизије која заиста има за циљ да образује и просвећује народ. Пре свих Преосвећеног Епикопа жичког Г. Хризостома који на овај начин повезује велико богословско знање са најсавременијим видом мисије Цркве. Зато се молимо Богу да чује молбе оних који стварају програм телевизије Логос, да им у свим прегнућима и недаћама, које их очекују на уском путу којим иду сви који проповедај Богомладенца Христа да им Он буде Истина, Пут и Живот.

80 ГОДИНА ЖИВОТА И РАДА АКАДЕМИКА
ПРОФ. ДР ВЛАДЕТЕ ЈЕРОТИЋА

У петак 24. децембра 2004. године, са почетком у 19 часова, у Студију «М» Радио-телевизије Нови Сад у Новом саду, поводом 80 година живота и рада академика проф. др Владете Јеротића, одржаће се књижевно вече и представљање одабраних дела реченог академика.

Учествују: Његово Преосвештенство Епископ бачки г. др Иринеј, Његово Преосвештенство Епископ јегарски г. Др Порфирије, проф. др Божидар Ковачек, издавач (Арс Либри) и аутор.

РУСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА О ПОСЈЕТИ ПРЕМИЈЕРА
ЂУКАНОВИЋА ПАТРИЈАРХУ АЛЕКСИЈУ ДРУГОМ

из Москве за Радио Светигору: Рајо Војиновић

Штуре званичне реакције и равнодушност у Московској патријаршији указују на ограничене ефекте прекјучерашње (18. децембар 2004. године) посјете премијера Црне Горе Мила Ђукановића московском Патријарху Алексију Другом, а у Даниловском манастиру, резиденцији Патријарха Алексија, готово да нико и не зна да је дошло до тог сусрета.

Судећи по реакцијама у круговима Московске патријаршије, ефекти сусрета црногорског премијера Мила Ђукановића са руским Патријархом Свјатјејшим Господином Алексијем Другим су прилично ограничени и сведени на протоколарни карактер. Једина званична реакција у руској црквеној јавности своди се на штуро саопштење објављено на сајту Патријаршије у којем стоји да је у разговору у центру пажње била ситуација на Балкану, посебно на Косову и Метохији, затим мјесто православне традиције у савременој Европи, потреба очувања националног и културног идентитета у условима глобализације и развој сарадње руског и црногорског народа.

Као једна од централних тема разговора, у саопштењу се наводи и потреба учвршћивања православног јединства и сарадње међу земљама источно-хришћанске културе. Патријарх и Ђукановић су у току разговора подвукли важност православља, као основне духовне везе љубави међу братским народима. Свјатјејши Патријарх Алексије други је истакао да Русија и Црна Гора баштине и заједнички коријен и заједничку православну вјеру, као и то да су спољашње силе кроз вјекове покушавале да раздвоје два народа, радећи на томе да они изгубе сопствени идентитет, културу и вјеру.

''Важно је'', наводе се даље у саопштењу Патријархове ријечи, ''да је црногорски народ истрајао на очувању вјере и традиције“.

''У наше вријеме и у Русији и у Црној Гори обнављају се духовне вриједности''- казао је руски Патријарх.

Премијер Ђукановић је, према саопштењу, у току разговора казао да Црну Гору и Русију већ 300 година везују пријатељски односи.

''Ми би хтјели'', додао је Ђукановић, ''да те односе сачувамо и сматрамо да они неће бити препрека нашем уласку у европске интеграције''.

Иначе, у Даниловском манастиру, резиденцији московског Патријарха, готово да нико и не зна да је Ђукановић имао сусрет са Патријархом Алексијем Другим. Игуман Јоасаф, који је тек синоћ од нашег извјештача сазнао за Ђукановићеву посјету московском Патријарху, оцијенио је да се ради о ''обичном протколарном сусрету, који, што се Московске патријаршије тиче, нема никакву посебну тежину, и вјероватно је једино значајан за Ђукановићев маркетинг у Црној Гори.''

ЗАПАЉЕНА СРПСКА КУЋА У ОРАХОВЦУ

Према српским изворима из Ораховца, синоћ, 20. децембра 2004. године, око 20.30 часова запаљена је кућа Стојана Грковића из Ораховца. У кући, која је до сада више пута пљачкана и проваљивана, нико се није налазио у тренутку избијања пожара. Приметивши пожар Срби су одмах позвали КФОР и тражили да хитно дођу ватрогасна кола, међутим она се нису појавила ни сат времена након позива па је пожар уништио све што је могло да изгори.

У горњем делу Ораховца тренутно живи у изолацији 480 Срба. Од јуна 1999. године албански екстремисти запалили су десетине српских кућа у намери да протерају преостале Србе из овог града.

У НИКШИЋУ ОДРЖАНА ЈОШ ЈЕДНА ПРОТЕСТНА ШЕТЊА
У ОДБРАНУ ИМЕНА СРПСКОГ ЈЕЗИКА

Протестне шетње улицама Никшића, које организује Одбор за одбрану српског језика, настављене су и синоћ, 20. децембра 2004. У име Одбора за одбрану српског језика портпарол Драгана Тодоровић позвала је, у синоћњем обраћању, на разум и присебност у данима када се, како је рекла, шири духовна пустош из владајућег центра и подсјетила на ријечи апостола Павла да на свијету има Бог зна колико различитих гласова, а да ниједан није без значења. Зато они, поручује Тодоровићева, који мисле да могу оскрнавити света слова, нека знају да се силом не може ниједна тајна отети, јер прави људи с печатом духа светог у себи пронијеће светиње кроз највећу таму, упркос лажној браћи, лажним пророцима, гонитељима, мучитељима. Зла дјела срамних владара почетак су њиховог пројекта који треба спријечити, јер, нагласила је Тодоровићева, тамо гдје се гаси слободна мисао шири се самоћа свега што живи. Зато неће бити краја овој борби са онима који чине духовни геноцид над српским народом.

Подршку тромјесечном отпору који Никшић пружа преименовању српског језика у Црној Гори дао је синоћ Игор Војиновић, предсједник Савеза студената Филозофског факултета приштинског Универзитета. По његовим ријечима овај Универзитет услед познатих прилика премјештен је у сјеверни дио Косовске Митровице – једини остатак свете српске земље, а студенти су имали прилику да сазнају шта се у Црној Гори дешава прије десетак дана када је организована трибина на којој су говорили професори Светозар Ћираковић и Душан Килибарда. На тај начин Срби који су остали на Косову и Метохији знају ситуацију у Црној Гори и настојање однарођеног црногорског режима да уруши српски језик Црне Горе, стога студенти не могу бити равнодушни када виде и чују поједине никшићке професоре који су ангажовани у Косовкој Митровици за које знају да су извођачи ових геноцидних пројеката, нагласио је Војиновић.

Синоћњим обраћањем Младен Станковић, студент Филозофског факултета у Никшићу упитао је никшићку омладину да ли Црна Гора представља земљу у којој они виде себе, гдје могу да се образују, школују, запосле, заснују породице. Може ли то бити уопште бити земља у којој се на овако безочан начин кидише на два најсветија камена темељца на којима се стотинама година ослањала наша цјелокупна цивилизација, а то су српски језик и српска православна црква, поручио је Станковић.

У свом обраћању др Вуко Домазетовић, професор Машинског факултета у Подгорици, напоменуо је да наука и образовање представљају већи потенцијал за развој једне земље него природна богатства, зато би стицању и откривању нових знања било неопходно поклањати велику пажња, која је тим већа што је друштво развијеније и демократичније. Владајуће структуре, сматра др Домазетовић, не схватају да су образовање и наука генератори знања и идеја, те да се кроз непрекидно закидање доприноса из буџета које је износило и до 40 % не може остварити напредак, него заостајање и постепено потапање надарених мозгова. Властодршци су, изгледа, опредјељени да се са ових простора протјера наука, развој и високо образовање, односно изврши контрола њиховог рада и оствари тотално потапање мозгова, ријечи су проф. др Вука Домазетовића. Протестне шетње које организује Одбор за одбрану српског језика у Никшићу се настављују и вечерас.

С.Ч.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail