Информативна служба
Српске Православне Цркве

23. децембар 2004. године

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
СА САСТАНКА СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ СИНОДА
СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ СА ЕПИСКОПИМА
ИЗ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ И ФЕДЕРАЦИЈЕ БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ,
ОДРЖАНОГ 23. ДЕЦЕМБРА 2004. ГОДИНЕ У БЕОГРАДУ

Честитајући свима наступајуће Божићне и новогодишње празнике налазимо за сходно да се са добрим жељама и благословеним намјерама обратимо најширој јавности.

Излазећи у сусрет молбама вјерних, као духовни пастири, у ове предпразничне дане, приморани смо да изнесемо нашу бригу поводом тешког стања у коме живи наш народ у Републици Српској и Босни и Херцеговини.

Православним Хришћанима Српске националности, већ више од деценије, радост празника помешана је са тугом и неправдом. Уместо да са радошћу дочекају празник Рођења Богомладенца Христа, толико година након несрећног грађанског рата, опет им се суди пријеким судовима и пријети новим санкцијама.

Најновије одлуке и изјаве високог представника међународне заједнице за Босну и Херцеговину г. Педија Ешдауна, дате уочи овог Божића, запрепастиле су многе, а православне Србе можда и понајмање. Кршењем људских права и понижавањем демократије за коју се залажемо, Високи представник, задужен да успостави и унапређује демократију у Босни и Херцеговини, својим поступцима упућује на одустајање од демократије и демократских принципа.

Након безбројних, широј јавности незнаних самовољних активности, које спроводи као да је апсолутни господар, г. Ешдаун својевољно пријети и укидањем Републике Српске. Од мноштва примјера кршења људских права и слобода, подсетићемо само на два:

- на злочин над голоруким и доказано невиним Свештеником Јеремијом Старовлахом и сином му Александром вјероучитељем, осуђеног од свег нормалног и културног свијета;
- на апсолутно недемократска смјењивања и кривих и невиних без права на жалбу, одбрану и права на рад;

Високи преставник се понаша и ради, као да изнад њега нема закона, да за њега Дејтонски споразум, који је донио мир и релативни напредак Босне и Херцеговине, не значи ништа. Човјек који је задужен за успостављање демократије у Босни и Херцеговини, пројављује се као рушитељ мира и добре воље међу људима.

Са наведених разлика, позивамо све одговорне у Европи и светској заједници да обрате пажњу на чињенице: ко прави мир, а ко немир у Босни и Херцеговини? Ко је за демократију, људска права и слободе, а ко није? Ако надлежни и институције не предузму хитне и озбиљне мере овај народ, на основу овакве демократије, биће присиљен да изгуби свако повјерење у стварне демократске процесе у Босни и Херцеговини.

Као духовни пастири и овом приликом, поново позивамо домаће политичке лидере на апсолутно поштовање слобода и демократских права свих грађана у Босни и Херцеговини.

Позивамо их да управљају демократски и слободно, пазећи да су у служби народа који их је изабрао.

Позивамо их да постигну јединство у општим стварима, штитећи не страначке већ интересе свеукупног народа.

Уважавајући залагање за мир и права човека, на достојан живот свих у Босни и Херцеговини, очекујемо примену равноправних стандарда према свима на основу међународно признатог Дејтонског споразума.

Нашој духовној дјеци шаљемо поруку наде, која је изражена у божићној пјесми анђела: Слава Богу на висини на земљи мир, међу људима добра воља.

ПАТРИЈАРХ ПРИМИО ДЕЦУ ИЗ ЕПАРХИЈЕ БАЧКЕ -
ДАРОДАВЦЕ ХИЛАНДАРА

Његова Светост Патријарх Српски Г. Павле примио је данас, 23. децембра 2004. године, у Патријаршијском двору, у Београду, групу ученика основне школе «Светозар Марковић-Тоза» из Новог Сада, који су донели прилог за обнову манастира Хиландарa.

Пријему је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. др Иринеј (Буловић). Његова Светост је поздравио ученике и њиховог професора г. Петра Наранчића, пожелевши им да буду добри ђаци, на радост родитеља и наставника.

«Ко сада врши своју дужност ваљано, вршиће је и кад одрасте,» рекао је Свјатјејши Патријарх. Потом је додао да «нико не може да бира време у којем ће да се роди ни народ ни земљу, али само од нас зависи како ћемо се понашати у свом времену и у својој земљи.» Подсетио је Патријарх дечицу да је ове године прослављена двестота годишњица Првог српског устанка, када су наши преци устали и жртвовали се у борби за слободу, да би ми данас у њој живели. «Њихов пример нам даје снагу и упућује нас на све што је добро и честито.» Потом је Његова Светост благословио ђаке и захвалио им се на труду и бризи за нашу велику светињу манастир Хиландар.

Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј је изразио захвалност Његовој Светости на топлим речима добродошлице и поуке, и што је и поред свих својих обавеза, одвојио мало времена да прими ученике из Новог Сада, а потом је замолио ученике и њиховог наставника да испричају о разлогу доласка. У име свих ученика и наставника школе «Светозар Марковић-Тоза» Његовој Светости се обратио професор Петар Наранчић који је рекао да су сви у школи са великим болом примили вест о пожару у манастиру Хиландару. Ученици су изразили жељу да некако помогну манастиру, па су решили да сликају. Расписан је конкурс, а од заиста великог броја радова, изабрана је слика Хиландара ученице Адријане Живковић, која је штампана. Сваком ученику школе је дато по десет примерака слике да их продају. Ученици су веома озбиљно схватили овај посао. Сви примерци су продати, зато што су деца на свој начин, омогућила и многим суграђанима да, куповином слике, помогну светињи.

Тако су сакупљена средства која су данас донели и предали Његовој Светости Патријарху Павлу.

Предајући Његовој Светости оригиналну слику, професор Наранчић се захвалио свима који су се трудили, ученицима, колегама и свим људима добре воље који су куповином слике помогли Хиландару.

На крају пријема Његова Светост је ђацима поделио иконице Богородице Умиљеније из манастира Дечани и по примерак часописа «Светосавско звонце».

Ученици и наставници основне школе «Светозар Марковић-Тоза» из Новог Сада су мали задужбинари, јер је сваки, и најмањи дар, намењен за добро дело и од срца дат, задужбина, оно што се за чини за душу.

КОМАНДАНТ ЗДРУЖЕНЕ КОМАНДЕ НАТО САВЕЗА
СА ВИСОКИМ ОФИЦИРИМА КФОР-А
ПОСЕТИО МАНАСТИР ВИСОКЕ ДЕЧАНЕ

Командант здружене команде НАТО снага у Напуљу и главнокомандујући америчке морнарице у Европи Адмирал Мајкл Глен Мулен, са својим сарадницима, посетио је данас манастир Високи Дечани како би се лично упознао са мерама које се предузимају за заштиту српске културне баштине на Косову и Метохији. Заједно са адмиралом Муленом у манастир су дошли и командант снага КФОР-а француски генерал Ив де Кермабон, немачки генерал Рихард Росманит командант бригаде југо-запад и команданти италијанског КФОР-а који обезбеђују Пећку патријаршију и Дечане.

Високе представнике НАТО савеза примио је у име дечанског Преосвећеног Владике Теодосија, његов заменик, протосинђел Сава Јањић који им је објаснио ситуацију у којој Срби данас живе на просторима Косова и Метохије. "Мартовски немири су били за све нас велики шок и Срби још живе у страху од поновљених немира, а многи се још нису вратили на своја запаљена огњишта. Ипак остајемо у нади да ће КФОР предузети све мере како се проблеми на Косову и Метохији не би решавали силом већ дијалогом и изградњом међусобног поверења". Отац Сава је гостима поделио публикацију "Распето Косово" у којој је презентовано страдање српских православних цркава и манастира од 1999. године до данас са посебним освртом на мартовско насиље. Предајући адмиралу Мулену икону Дечанске Богородице, као залог поверења да ће војне снаге НАТО савеза сачувати преостале православне светиње и народ, као и омогућити повратак свих прогнаника, отац Сава је гостима показао дечанску цркву и упознао их са животом монаха.

Адмирал Мулен је упућујући своје искрене жеље поводом наступајућих божићних празника поручио монасима да ће снаге КФОР-а са пуном одлучношћу наставити да обезбеђују православне цркве и манастире на Косову као важан део европског и светског културног наслеђа.

Адмирал Мулен је однедавно наследио команду јужних снага НАТО савеза од адмирала Грегори Џонсона који се поред локалних снага КФОР-а лично заузео за заштиту манастира Грачанице, Пећке патријаршије и Дечана у току мартовских нереда.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail