Информативна служба
Српске Православне Цркве

27. децембар 2004. године

ПРОСЛАВЉЕН БОЖИЋ У ИСТАМБУЛУ

Његова Свесветост Патријарх цариградски Г. Вартоломеј служио је Свету Арехијерејску Литургију, на Божић, 25. децембра 2004. године, у цркви Светог Ђорђа, у истамбулској четврти Фанару. У својој беседи окупљеним верницима који су дошли да заједно да својим предстојатељем и свештенством и ђаконством прославе најрадоснији празник Христовог Рођења, између осталог рекао “да су терористички напади уперени против недужних и невиних”, а затим истакао да је данашњи празник – Божић, прослављање мира и радости у овом напаћеном свету.

ХИТАН АПЕЛ ЕПАРХИЈЕ РАШКО-ПРИЗРЕНСКЕ

Епархија рашко-призренска упућује јавни апел мисији Уједињених Нација на Косову и Метохији, надлежним институцијама Србије и целој међународној заједници да што пре пронађу најоптималније решење како би се предупредила хуманитарна катастрофа. Иако се као формалан разлог за вишенедељна намерна искључења струје наводи неплаћање рачуна за потрошњу електричне енергије или кварови на електро-мрежи, селективна искључења искључиво Србима насељених простора показују да је реч о посебном методу етничке дискриминације, чији је циљ додатни притисак на српску заједницу. Већ више од две недеље српска села централног Косова са више хиљада становника су без електричне енергије. Иако се као формалан разлог за вишенедељна намерна искључења струје наводи неплаћање рачуна за потрошњу електричне енергије или наводни кварови на електро-мрежи, селективна искључења првенствено Србима насељених простора показују да је реч о посебном методу етничке дискриминације чији је циљ додатни притисак на српску заједницу. Српским домаћинствима се испоручују рачуни од по неколико хиљада евра које нису у могућности да плате. Енормне рачуне за електричну струју добила је чак и црквена општина Призрен, иако су у овом граду још од марта месеца уништене све српске православне цркве, а епархијска зграда опљачкана и спаљена. Познато је да близу две трећине потрошача на Косову и Метохији не плаћа рачуне за струју, али су искључења ипак посебна у срединама где живе Срби, који чине много мањи део косовског становништва. Последице ове политике иза које је нажалост стао и Џон Асли, директор Косовске енергетске корпорације све су трагичније. Асли који је 21. децембра 2004. године, одбио предлог Омбудсмана Марека Новицког да размотри опраштање енормних дугова онима који нису у могућности да их плате, остаје упоран у захтеву да се дугови који су последица петогодишњих корупција и проневера у Косовско енергентској корпорацији, надокнаде на штету српског народа који је економски осиромашен, без слободе кретања и запослења. Хиљаде српских радника су након доласка мисије Уједињених Нација избачени са посла у Елекропривреди Косова, коју су преузели искључиво Албанци. Једна неправда наставља се другом, коју мисија Уједињених Нација толерише и то у време предстојећих божићних и новогодишњих празника које ће Срби по свему судећи дочекати у мраку и хладноћи.

Поред свих других безбедносних, социјалних и економских проблема са којима се сусреће српска заједница на Косову и Метохији у овим зимским данима вишедневна искључења електричне енергије довела су до низа других нежељених последица: отежан је рад медицинских установа у српским енклавама, повећан је број старијих лица и деце који обољевају услед тешких услова живота и хладноће. Такође свакодневно расте политичка тензија која може лако да доведе до блокада путева и рушења далековода, што би изазвало ланчану реакцију насиља с албанске стране и дестабилизацију ситуације у Покрајни.

Епархија рашко-призренска стога упућује јавни апел мисији Уједињених Нација на Косову и Метохији, надлежним институцијама Србије и целој међународној заједници да што пре пронађу најоптималније решење како би се предупредила хуманитарна катастрофа. Пре него што се нађе дугорочно решење за финансијске проблеме пропале Косовске енергетске корпорације потребно је хитно омогућити хуманитарни увоз електричне енергије на Косово и Метохију и зауставити искључења струје у српским срединама.

Уколико се ургентно не предузму одговарајуће мере и прекрати мучење цивилног српског становништва ускраћивањем електричне енергије у сред зиме, директне последице сносиће сви они који су у могућности да помогну у проналажењу решења за овај проблем, а већ недељама игноришу вапаје угрожених грађана.

ФРЕСКЕ ЦРКВЕ СВЕТОГ НИКОЛЕ У ВЕЛИКОЈ ХОЧИ, МЕТОХИЈА

У уторак, 28. децембра 2004. године, у Галерији фресака Народног музеја у Београду, у 19 часова у оквиру циклуса предавања и презентације снимљеног материјала на Косову и Метохији у оквиру рада Арт форума Велика Хоча, одржаће се предавање на тему Фреске цркве Светог Николе у Великој Хочи, Метохија, на коме ће говорити г. Бојан Поповић, кустос Галерије фресака Народног музеја.

ТРИБИНА О ОБНОВИ МАНАСТИРА РУЈАН

Трибина о обнови манастира Рујан биће одржана 27. децембра 2004. године, у Народној библиотеци Србије, у сарадњи са православном епархијом жичком. Биће речи о духовном и историјском значају тог манастира, чувеном Четворојеванђељу штампаном у манастиру Рујан 1537. године, као и о плану обнове здања и манастирском животу, најавила је Народна библиотека Србије. Међу учесницима трибина најављени су: Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Хризостом, протојереј ставрофор Благоје Додић, Слободан Милеуснић, Лазар Ђурић и Катарина Мано-Зиси. У свечаном делу трибине биће одржан мини концерт октета хора “Свети Сава” - свештенства православне епархије жичке.

Извор: www.SEEcult.org

АНГЛИКАНЦИ ПРОСЛАВИЛИ БОЖИЋ
У ПАТРИЈАРШИЈСКОЈ КАПЕЛИ

Верници Англиканске Цркве у Београду прославили су Божић службом која је служена на солеји Патријаршијске капеле Светог Симеона Мироточивог, у петак увече, 24. Децембра 2004. године, у присуству амбасадора Велике Британије и Аустралије у Србији и Црној Гори, г. Дејвида Говена и г. Џона Оливера, са супругама и члановима дипломатског кора, као и другим англиканским верницима који живе у нашој земљи. Божићну Литургију служио је капелан Робин Фокс, који је ове године почетком августа месеца наследио дужности бившег капелана Филипа Ворнера.

Ове године капелан Фокс је захвалио Његовој Светости Патријарху српком Г. Павлу и пренео поздраве Архиепископа кентеберијског као и Епископа гибралтарског и уручио књигу Његовој Светости као мали знак пажње, хришћанске љубави и доброг и искреног дугогодишњег пријатељства.

ОСВЕШТАНА ЗГРАДА
БЕЗБЕДОНОСНО - ИНФОРМАТИВНЕ АГЕНЦИЈЕ

На позив начелника Безбедоносно-информативне агенције г. Радета Булатовића, у петак, 24. децембра 2004. године, свештеници при храму св. Цара Константина и царице Јелене, са Вождовца, протонамесници Симо Кличковић и Будимир Зекановић и јереј Милан Лазаревић обавили су чин освећења просторија Безбедоносно-информативне агенције, у присуству г. Радета Булатовића, г. Николе Бајића, као и осталих запослених радника. У беседи, надлежни парох, јереј Милан Лазаревић, између осталог, рекао је “Желим вам свако добро од Господа Нашег Исуса Христа, желим вам много успеха у животу и раду и на сваком добром делу за нашу Цркву и државу.”

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail