Информативна служба
Српске Православне Цркве

28. децембар 2004. године

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
ЕПАРХИЈЕ БАЧКЕ О ОЧУВАЊА ЧЕТИНАРА

Православна Епархија бачка овим путем изражава своју апсолутну подршку акцији за очување четинара, односно апелу Зелене омладине Србије да се за новогодишње празнике не купују посечене јелке.

Епархија бачка подсећа православне вернике и све људе добре воље да је очување човекове животне средине и брига за свет у којем живимо један од светих задатака сваког појединца и друштва уопште. Очување творевине Божје и старање о њој јесте један од основних начела не само екологије него и хришћанске вере.

Стога се придружујемо предлогу Зелене омладине Србије да, ако се већ за новогодишње празнике у домове уноси јелка, то буду јелке са бусеном које се по завршетку празника могу посадити и на тај начин сачувати.

Из Канцеларије Епархије бачке

ЕПАРХИЈА БАЧКА
ОБЕЛЕЖИЛА ДВЕСТА ГОДИНА
ПРВОГ СРПСКОГ УСТАНКА

У недељу 26. децембра 2004. године, у 20 часова, у Великој дворани Српског народног позоришта у Новом Саду, одржана је свечана академија којом је Православна Епархија бачка обележила двестоту годишњицу Првог српског устанка.

На почетку програма, високим гостима, свештенству и окупљеном многобројном народу обратио се Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј који је том приликом, између осталог, рекао: “Благодаран сам Богу и радостан што сам у прилици да у овом свечаном часу и на овом месту, у Српском народном позоришту у Новом Саду, поздравим све вас, сабране ради учешћа у прослави коју организује наша православна Епархија бачка поводом 200-годишњице Првог српког устанка, и да на све вас призовем благослов Господњи и молитвену потпору светих Божјих угодника, посебно оних који поникоше из српског рода. Можда се понеко међу вама пита: прво, због чега Епархија бачка – а пре ње и неке друге епархије Српске Православне Цркве – организује овакво обележавање Устанка у својим канонским оквирима кад је већ, прошлог маја, Српска Православна Црква као целина организовала саборну, општецрквену и свенародну прославу те значајне годишњице, док ју је пре тога, у фебруару, и наша држава, како-тако, обележила, и друго, због чега то чинимо на самом измаку јубиларне, 2004. године? Кратак одговор на та два могућа питања, притом оправдана, и сачињава скромни садржај овог мог приступног обраћања. Сви ми у Епархији бачкој руковођени смо осећањем потребе да се истакне и осветли одјек Карађорђевог Устанка у Српству северно од Саве и Дунава, међу Србима тадашњим поданицима Хабзбуршке монархије, као и њихов одзив на устанички поклич борбе и жртве за Крст часни и слободу златну, па и њихово учешће у Устанку. Притом је у средишту наше пажње био несвакидашњи и симпатични лик мог давног претходника на катедри бачких епископа, владике Јована Јовановића, познатог присталице, пропагатора и помагача устаникa, човека чијим прилогом је Вожд Карађорђе купио први устанички топ, а затим лик митрополита Стефана Стратимировића и други ликови. Осветљавање ове димензије Устанка није, по природи ствари, било могућно у општој црквеној прослави прошлог маја, а наша епархијска прослава, опет, нужно ће се продужити и у току идуће године, ако Бог дa, јер се догодине навршава пуних две стотине година од упокојења владике Јована Јовановића. У оквиру прославе планирамо, с надом на помоћ Божју, и одговарајући научни скуп, као и друге прикладне манифестације у току године 2005. Овим смо одговорили и на питање зашто прославу почињемо на самом крају године 2004: да би за нас у Епархији бачкој тежиште обележавања Устанка било смештено у идућу годину, да бисмо обележили 1805. годину, једнако славну и значајну устаничку годину као и година 1804. На крају, топло благодарим Српском народном позоришту и његовом управнику, г. Млађеновићу, за вечерашње гостопримство овде, као и Телевизији Нови Сад и њеном директору, г. Јовановићу, на директном снимању и преношењу нашег скромног програма. Нека Господ дарује Царство небеско и вечну славу свим јунацима бесмртнога Вожда и свима који животе положише за веру и отачаство, до тада и од тада! Још једампут: благослов Господњи на све вас!”

Водитељ програма свечане академије била је госпођа Дина Чолић-Анђелковић, а у програму су, поред црквеног хора Свети Јован Крститељ из Бачке Паланке и хора братства манастира Ковиља и српско-византијског хора Мојсије Петровић из Београда, учествовале вокална и вокално-инструментална група Моба из Београда и Искон из Суботице. Велики аплауз публике измамио је деветогодишњи гуслар Благоје Шојић из Врбаса, који је са својим оцем Радованом извео песму Почетак буне на дахије, односно Бој на Мишару. Глумац Владимир Балашћак је веома упечатљиво изговорио Његошеве речи из Посвете праху оца Србије, док је, на одушевљење свих присутних, глумац Марко Николић у улози Вожда публици приближио време Устанка и личност Црног Ђорђа. Глумица Весна Чипчић је, користећи се подацима из Историје Срба од Владимира Ћоровића, водила публику кроз историју Устанка, сликовито подсећајући на догађаје попут сече кнезова, избора Вожда, убиства Карађорђа и друге.

На крају ове свечане академије водитељ програма Дина Чолић-Анђелковић се у име организатора Епархије бачке захвалила Српском народном позоришту на гостопримству, а Телевизији Нови Сад на преносу, и све присутне подсетила да ће се идуће године наставити прослава Устанка, са посебним освртом на личност, дело и улогу у Устанку блаженопочившег Епископа бачког Јована Јовановића и других црквених личности оног времена са простора северно од Саве и Дунава.

Презвитер Владан Симић

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail