Информативна служба
Српске Православне Цркве

24. јануар 2005. године

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
О ПОВЛАЧЕЊУ ТУЖБЕ ЕВРОПСКОМ СУДУ
ЗА ЉУДСКА ПРАВА У СТРАЗБУРУ

На својој седници од 24. јануара 2005. године под председништвом Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве, заједно са Одбором Светог Архијерејског Сабора за Косово и Метохију, донео је одлуку, којом се потврђује његова одлука са седнице од 28. децембра 2004. године којом се повлачи тужба поднета од стране Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског Г. Артемија, Европском суду за људска права у Стразбуру против Немачке, Велике Британије, Француске и Италије.

СВЕТОСАВСКА НЕДЕЉА У СУБОТИЦИ

У оквиру Светосавске недеље Српски културни центар - Свети Сава у Суботици организује у понедељак 24. јануара 2005. године, Духовну трибину на тему Путеви богопознања у православном духовном искуству, на којој ће беседити Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. Иринеј и Епископ јегарски Г. Порфирије.

Светосавска академија ће бити одржана у среду 26. јануара 2005. године, у 19 часова.

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО
СВЕТУ СЛУЖБУ БОЖИЈУ У ЦРКВИ
СВЕТОГ ИЛИЈЕ У ПЕТРОВЦУ

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско- приморски Г. Амфилохије служио је 23. јануара 2005. године на дан Светог Григорија Ниског Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог Илије у Петровцу.

"Један од основних назива којом апостол Павле, апостол народа, назива Цркву јесте назив Цркве као тијела Христовога, Цркве сваћене као живи организам", рекао је Владика обраћајући се вјерницима у току Литургије. "Као што сваки организам има своје удове, своје чланове и сваки члан и уд од кога је састављено једно тијело има своју улогу, тако су и у Цркви Божијој различити чланови кроз вјекове, различити су дарови које имају они који припадају Цркви Божијој, али је Црква једно тијело, Христово тијело, тијело које има своју главу. Као што свако тијело има своју главу без које не може да опстане и Црква Божија има своју главу. Глава Цркве је сам Христос. Он је и глава Цркве и крајеугаони камен, онај темељ на коме се Црква гради, на коме се зида кроз вјекове", казао је господин Митрополит. "Зато се Господ и назива алфом и омегом, почетком и крајем Цркве. Он је на почетку свега, Он је почетак свега и када је Бог у почетку стварао свијет у Њему је и Њиме као вјечном ријечју Божијом стварао свијет. По ријечима боговица Јована, у почетку бјеше Ријеч (Логос) и Логос бјеше код Бога и Бог бијеше ријеч и кроз Њега је све постало што је постало. Дакле Он је почетак, Он је темељ, Он је основа, Он је онај главни градитељ Цркве Божије. Он је уградио себе у Цркву Божију тиме што је себе принио на дар. Своју вјечну богочовјечну љубав је принио на дар људима", рекао је данас Митрополит Амфилохије у архипастирској бесједи у Храму Светог Илије у Петровцу.

М.Р.

Извор: Светигора прес

НА ВИЛУСИМА УСВОЈЕНА ДЕКЛАРАЦИЈА О ОЧУВАЊУ ЦРКВЕ, ЈЕЗИКА И ЗАЈЕДНИЧКЕ ДРЖАВЕ

Декларација Вијећа народних скупштина о очувању заједничке државе, српког језика и Српске Православне Цркве 22. јануара 2005. године усвојена је и у Вилусима, на Скупштини коју организовало Удружење граховског племена Стара Херцеговина.

Скупштини Удружења граховског племена " Стара Херцеговина ", којом је предсједавао Веселин Ковачевић, присуствовали су као гости - представници неколико племена Црне Горе, учесници Светосавског Сабора јуче одржаног у шавничком селу Дужи, а скуп на Вилусима поздравио је и Момчило Вуксановић, предсједник Управног одбора Вијећа народних скупштина Црне Горе. Овом приликом усвојена је Декларација Вијећа народних скупштина о очувању заједничке државе Србије и Црне Горе, српског језика и ћирилице, Српске Православне Цркве и Митрополије црногорско-приморске.

Чином усвајања Декларације Удружење "Стара Херцеговина", односно племе Грахово, исказало је своју непоколебљиву припадност народносну, историјску, географску, вјерску, језичку и духовну недјељивој Старој Херцеговини, истичући да је управо овај крај имао ријетку историјску привилегију да њено језичко благо буде основа модерног српског језика, чуло на синоћњој Скупштини. Иако су дукљански фанатици, спроводећи пројекат расрбљивања Црне Горе, ударили на темељ њеног народног бића, прогонећи српски језик из наставних планова, извориште завјетног ковчега цјелокупног српског народа има појачану обавезу да не дозволи побједу немуштог, стога - у Грахову ће се и сјутра и за вјеки вјекова зборити српски, једна је од порука, коју су Граховљани, упутили јавности приликом синоћњег усвајања Декларације.

Граховљани су изразили и одлучност да сложно и непоколебљиво бране, како кажу, своју Српску православну цркву од насртаја расколничких фанатика. Поносни смо што смо дио никшићког краја који је постао симбол отпора однарођеном режиму, а професорима који су остали без посла, уз поштовање, пружићемо и подршку и помоћ, једногласни су Граховљани. Присутнима су се обратили и отпуштени професори Светозар Ћираковић и Миомир Ковачевић. Као граховски племеник Ковачевић је рекао да оно што их сабира јесте љубав и обавеза према племену, вјери, језику и духовности, а право на вјечито трајање, када пријети да се угаси искра на граховском огњишту, може се одбранити само народним сабирањем. Професор Ћираковић је говорио о томе да је у Црној Гори на дјелу расрбљавање, управо путем преименовања српског језика, којим се одувијек говорило у Црној Гори. На дјелу је, сматра он, кроатизација, о чему свједочи и једна карта, штампана 1980. године у Минхену која се налази на корицама књиге Добар дан, хрватског лингвисте Тома Матасића, а према којој се Црна Гора налази у саставу Велике Хрватске.

Позивање на право да се сваки језик може назвати именом народа, по мишљењу Ћираковића, лицемјерност је режима који не поштује Уставом прописани службени језик - српски језик ијекавског изговора, а ако се већ позивају на демократска права, шта је онда са Ромима, Словенцима, Македонцима и другим заједницама које живе у Црној Гори, нарочито шта је са оних 60 и више одсто становништва које се изјаснило да говори српским језиком, запитао се Ћираковић. Ово је, очито је, наметање воље мањине - већини, али, познато је, пука сила је пролазна, поручио је професор Светозар Ћираковић. Народно сабрање у Вилусима употпунили су народни гуслари Славко Горановић и Данило Копривица.

С.Ч.

Извор: Светигора прес

ЕПАРХИЈА ГОРЊОКАРЛОВАЧКА ДОБИЛА НОВОГ СВЕШТЕНИКА

Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим у недељу 23. јануара 2005. године на дан Светог Григорија Ниског у манастиру Гомирје, рукоположио је ђакона Зорана Михајловића у чин презвитера. Светој Архијерејској Литургији присуствовало је мноштво верника. По завршеној Литургији Епископ Герасим у својој беседи обратио се вернима, а оцу Зорану пожелео је Богом благословен пут у његовој презвитерској служби истакнувши притом да пут којим треба да иде није нимало лак.
Тај богоспасавани пут јереј Зоран Михајловић ће започети као свештеник у Пули.

СРПСКИ ТРИО ПЕВАО У ИСТОЧНО-АМЕРИЧКОЈ ЕПАРХИЈИ
СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Трио српских појца, петнаестогодишњци - Слободан, Нада и Вера Бркић из Шапца, одржао је 21. и 23. јануара кратке концерте у цркви Светог Георгија у Ермитажу, цркви Светог Николе у Монровилу и цркви Светог Саве у Кливленду (Бродвју Хајтс). Домаћини су им били свештеници Милован Катанић, Ђуро Мајерле и Живојин Јаковљевић.

Ови концерти су имали добротворни карактер јер су Слободан и Нада слепи од рођења, услед нестручног руковања инкубатором.

Сав приход са ових концерата намењен је додатну операцију очију, а потребан је и болнички третман у Клиници за обољења ока и уха у Масачусетсу (Massachusetts Eye and Ear Infirmary).

Извор: http://www.easterndiocese.org

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail