Информативна служба
Српске Православне Цркве

25. јануар 2005. године

ОСВЕШТАНА ЦРКВА НА БРДУ МЕЋАВНИК НА МОКРОЈ ГОРИ

На брду Мећавник, на Мокрој Гори, Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Хризостом освештао је 22. јануара 2005. године цркву брвнару посвећену Светом Сави, коју је на овом брду, у свом етно-селу, подигао познати редитељ Емир Кустурица. Уз свештенике ужичке цркве, свечаном чину на Мећавнику присуствовало је и око стотину Мокрогораца и мештана околних села, сада већ пријатеља и комшија породице Кустурица.

У тренутку када је Преосвећени Владика Хризостом стигао на Мећавник, у Кустуричином Дрвен граду под Шарганом, као што је и ред, звонило је звоно с великог звоника подигнутог поред цркве. Нешто раније, на Мећавник су стигли и академик Матија Бећковић, писац Момо Капор, Александар Тијанић, генерални директор РТС-а.

И сам почетак чина освештања и богослужења означен је звоњавом са звоника, а иза Владике и свештенства међу првима је у цркву, са супругом Мајом, ушао Емир Кустурица, поред њега Матија Бећковић и Момо Капор. Остали гости службу су пратили с дрвеног трга испред цркве коју је од брвана подигао мајстор Милош Миловановић из Горњег Милановца. После богослужења, пошто је са свештеницима, ктиторима и народом обишао круг око цркве, а затим освештаном водицом покропио звоник, Владика се, честитајући Кустурици на његовом делу, обратио и народу: “Ктитор храма који смо освештали је Емир Кустурица, прослављени филмски режисер који је нашао за сходно да у граду који подиже овде на Мећавнику буде и црква. Некада давно, гледао сам један руски филм из времена комунизма у ком стара Рускиња пита војнике, црвеноармејце, где је једна улица у граду која води до цркве. Они јој одговоре да цркве више нема, срушена је, улици је промењено име, а старица застане, па пита војнике - зашто постоји улица ако не води у цркву? Храм на Мећавнику треба ду буде симбол да смо сви поданици Божји и да ништа што чинимо у нашем животу не треба да буде без Бога. У овој цркви ће се повремено служити богослужења, вечерња или јутрења, а некада и Божанске Свете Литургије.”

З. Шапоњић

Извор: http://www.glas-javnosti.co.yu

ЈЕСЕН-ПЕТЕРСЕН ЗАТРАЖИО ОД УНЕСКО-a
ПОМОЋ ЗА ЗАШТИТУ ДЕЧАНА

Шеф цивилне мисије Уједињених Народа на Косову и Метохији Сорен Јесен-Петерсен разговарао је у Паризу са генералним директором УНЕСКО-а г. Мацуром о напорима које УНМИК улаже у заштиту културног наслеђа у српској покрајини, посебно о мерама које треба предузети за манастир Дечани, који је УНЕСКО уврстио 2004. године на листу светске културне баштине.

Према саопштењу канцеларије УНМИК-а у Приштини, на захтев Јесена-Петерсена, Мацура се сложио да обезбеди УНМИК-у неопходну стручну помоћ за заштиту овог важног културно-историјског хришћанског споменика.

Јесен-Петерсен је поновио да су средства која су издвајиле привремене институције и УНМИК за реконструкцију оштећених или уништених споменика током мартовског насиља 2004. године, на Косову и Метохији још увек на располагању и да процес реконструкције може почети чим се Српска Православна Црква придружи том процесу, наведено је у саопштењу.

На састанку је договорено да ће се донаторска конференција, чији је циљ прикупљање средстава за заштиту наслеђа свих заједница на Косову и Метохији, одржати 13. марта 2005. године, у Паризу. Конференцију ће организовати УНЕСКО у сарадњи са Саветом Европе и УНМИК-ом. Јесен-Петерсен је такође рекао да је заштита културних и верских споменика на Косову веома важан елеменат за испуњавање стандарда за Косово и Метохију, те да је веома срећан што чује да УНЕСКО у потпуности подржава тај процес.

СУСРЕТ ПАТРИЈАРХА МОСКОВСКОГ И СВЕ РУСИЈЕ Г. АЛЕКСЕЈА II И ПРЕДСЕДНИКА УКРАЈИНЕ ВИКТОРА ЈУШЧЕНКА

Његова Светост Патријарх московски и све Русије Г. Алексеј II се сусрео са новоизабраним председником Украјине г. Виктором Јушченком 24. јануара 2005. године, у Патријаршијском двору у Светоданиловском манастиру. Овом првом званичном сусрету присуствовали су и Митрополит смоленски и каљинградски Г. Кирил, председник Одељења спољних црквених послова, протојереј Николај Балашов и г. А. Зинченко, секретар председника Украјине.

У поздравној беседи Свјатјејши Патријарх је, између осталог, рекао: “Поздрављам Ваш избор за председника Републике Украјине, за вођу наше братске земље којој је у ово доба потребно да очува словенску традицију и да се увек сећа православних корена. Са великим уважавањем гледамо на историсјку улогу града Кијева – Мајком свих руских градова… Надамо се да ће украјински народ наћи пут ка јединству и на челу са Вама доживети процват и успех у савремено доба.”

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail