Информативна служба
Српске Православне Цркве

28. јануар 2005. године

ПРИЈЕПОЉЕ
28.01.2005. године
19.00 часова

НАПАД НА СВЕШТЕНИКА
СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Епископ милешевски Филарет, управо, је обавестио: да је данас у касним поподневним сатима у Пријепољу, група младића муслиманске вероисповести пресрела свештеника Јову Аднана и да га је, уз најгрубље псовке и увреде на верској и националној основи, истукла. Међу нападачима је препознат син Бахрије Бегонева, једног од најбогатијих људи у Пријепољу.

Непосредно после овог немилог догађаја непознати починиоци су каменовали Владичански Двор у Пријепољу.

Владика Филарет извештава и да је српски народ, у целој рашкој области, видно узнемирен и да се окупља око православних храмова.

Догађај, овакве врсте, је последњи у низу, све учесталијих, напада на Србе и Српску Православну Цркву, у новије време, и да су о томе редовно извештавани сви надлежни општински, регионални и републички органи од стране Епархије милешевске – јавља Владика милешевски Филарет.

САБОР ДИЈАСПОРЕ ПОМАЖЕ КОСОВО И МЕТОХИЈУ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле примио је 28. јануара 2005. године у Патријаршијском двору у Београду, г. Живадина Јовановића, копредседника Савета Сабора Дијаспоре, управног и Надзорног одбора Фонда дијаспора за матицу. Прилози су сакупљени на недавној проширеној седници овога тела одржаној у Етнографском музеју, у Београду, а намењени су деци школског узраста на Косову и Метохији.

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле благословио је апел Савета Сабора дијаспоре свим српским удружењима и појединцима у дијаспори да се укључе у активности за прикупљање помоћи српском народу на Косову и Метохији и на тај начин изразе братску солидарност са жртвама насиља, етничког чишћења и угрожавања основних људских права.

СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА
НА ПРАВОСЛАВНОМ БОГОСЛОВСКОМ ФАКУЛТЕТУ
УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ

На дан прослављања првог српског архиепископа Светог Саве, Његова Светост Патријарх српски Г. Павле служио је Свету Архијерејску Литургију у параклису Светог Јована Богослова при Православном Богословском факултету Универзитета у Београду. Саслуживали су протојереј-ставрофор Велимир Петаковић, архијерејски заменик Западноамеричке Епархије и велики добротвор обнове овог параклиса; јереј др Владан Перишић, декан Богословског факултета; јеромонах Иринеј Добријевић, референт Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве; јереј мр Владимир Вукашиновић, јереј Панајотис Каратасиос, из Јеладске Цркве и ђакон Драган Ашковић.

После Свете Литургије Његова Светост Патријарх српски Г. Павле пререзао је колач свим славарима, пре осталих Православном Богословском факултету и дечјем листу Светосавско звонце.

У наставку је уприличена Светосавска академија, којој су између осталих, присуствовали и Њихова Краљевска Величанства Принц Александар, Принцеза Катарина, Принцеза Линда и Принц Михајло, Кардинал др Јозеф Хомејер, председник Бискупске Конференције Европске Уније; Надбискуп београдски Станислав Хочевар, затим проректор Универзитета у Београду др Александар Липковски; декан Машинског факултета Универзитета у Београду др Милош Недељковић и министар вера у Влади Републике Србије г. Милан Радуловић.

На почетку Светосавске академије студенти су отпевали тропар Светом Сави, а декан др Владан Перишић је поздравио све присутне. Проректор Београдског универзитета др Александар Липовски је честитао празник, речима: “Срећан празник свима онима који уче и који се уче.” Уважени гост кардинал др Јозеф Хомејер изразио је велику част што присуствује Светосавској академији на Православном Богословском факултету. После уводних речи, кардинал Хомејер је истакао да је Свети Сава помогао Србима да стекну и политичку и црквену независност. Србија је у то време била мост између Истока и Запада. Међутим, у каснијем периоду Запад се огрешио о Србију, јер није ништа учинио да помогне приликом османлијских освајања. Кардинал Хомајер је, пред препуним амфитеатром упутио речи извињења српском народу за све недаће које му је, кроз историју, нанео немачки народ. Уз то, Преузвишени Кардинал је, уз то, нагласио и потребу даљег хришћанског дијалога и хришћанског праштања. Европи су потребне Православна Црква и култура. У великом изазову који су антрополошка и духовна криза ставили пред Уједињену Европу неопходна је спасавајућа улога православне вере у Бога и православне културе.

После говорника прочитан је извештај о раду Богословског факултета за 2005. годину. На основне студије на Православном Богословском факултету уписано је 963 студента, дипломирало је њих 57, а последипломске студије је уписало 14 дипломаца.

У културно-уметничком програму учествовали су Гудачки квартети Арто и Пелоти, солиста Бранислава Подрумац и квинтет Бел Танго. На крају Светосавске академије студенти су отпевали Светосавску химну.

ПРОСЛАВА СВЕТОГ САВЕ У НОВОМ САДУ

На празник Светог Саве, првог Архиепископа и Просветитеља српског, Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј служио је Свету Архијерејску Литургију у саборном храму Светог великомученика Георгија у Новом Саду. Светој Литургији су присуствовали војници Новосадског корпуса, предвођени старијим водником г. Гашовић Николом, директор гимназије Јован Јовановић - Змај, г. Радивоје Стојковић, и велики број деце и полазника веронауке са вероучитељима Владимиром Лучаром и Драгицом Дринић.

На крају богослужења, полазници веронауке при Саборном храму уприличили су светосавски програм, а Преосвећени Епископ је присутној дечици поделио светосавске пакетиће. Деца су и ове године, уз пригодне сликовнице, песмарице, дечје молитвенике и слаткише дабила златне крстиће, дар дворског златара, господина Александра Стефановића, власника златаре Жика и син која ове године прославља педесетогодишњицу рада.

У 13 ,00 часова, Епископ Иринеј је у пратњи братства Саборног храма, посетио Змај-Јовину гимназију где је благословио славски колач и жито и присуствовао свечаној Светосавској академији. Овогодишњи кум Гимназије био је господин др Душан Јовановић, члан Епархијског савета Епархије бачке.

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ НА САВИНДАН
СЛУЖИО ЛИТУРГИЈУ У ЦЕТИЊСКОМ МАНАСТИРУ

Његово Високопреосвештенство Митрополит Црногорско- приморски Г. Амфилохије са свештенством, служио је 27. јануар 2005. године, поводом данашњег великог празника Светог Саве, првог Архиепископа српског, Свету Архијерејску Литургију у Цетињском манастиру.

У току Свете Службе Божије Високопреосвећени Митрополит се окупљенима обратио пригодном бесједом у којој је између осталог рекао: " Велики и дивни отац наш Сава, просветитељ и учитељ који благосиља сву дјецу земаљску а посебно дјецу његовог рода и његовог народа, вјерни слуга Христа Бога испуњен његовим даровима и његовом благодаћу. На вјери у његово Свето име засновао је свој живот живећи по заповијестима божијим и постао христолики и христоносни слуга живога Бога, као такав постао сасуд Духа Светога и ту благодат божију он преноси кроз све вјекове, на све оне који су жељни хљеба живота, благодати божије, истине божије, љубави божије и свега онога што Бог дарује онима који Њега љубе. Ево и ми данас прослављамо Савиндан и нека је наздравље Савиндан",- поручио је Високопреосвећени Митрополит Црногорско- приморски Г. Амфилохије окупљеном вјерном народу у Цетињском манастиру.

Након Свете Службе Божије, високопреосвећени Митрополит Г. Амфилохије је дјеци полазницима вјеронауке са Цетиња, која су извела пригодан програм посвећен Светом Сави, подијелио поклоне.

С.К.

ЦЕНТРАЛНА СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА У ПОДГОРИЦИ

Светосавску академију у Подгорици посвећену 1200. годишњици словенске ћирилице, 150. годишњици Даниловог законика и 130. годишњици од оснивања Црвеног крста у Црној Гори благословио је Његово Високопреосвештенство Митрополит Црногорско- приморски Г. Амфилохије, а светосавску бесједу изговорио је књижевник Миро Вуксановић.

У поздравном слову Митрополит Г. Амфилохије је рекао: "Три значајна историјска датума који се органски уткивају у личност и живот и дјело Светога оца нашпега Саве, Атрхиепископа и просветитеља српског распетог на крсту двојавне љубави на вертикали и хоризонтали крста на љубави према Богу, на богољубљу и на човјекољубљу."

У својој светосавској бесједи књижевник Миро Вуксановић је рекао између осталог: "На рођењу су му дали име Растко и као у бајкама гдје трећи, најмлађи син успијева што не могу старија браћа, њему се посрећило и утројила као химна што је њему у част пјевамо. Утројено је и име Растко, прва три слова Рас, прва четири слова Раст, последња два слова -ко. Растко израстао је у нашем расту, по њему се зна ко је ко. Растко собом каже са киме смо највише порасли и ко нам је такав раст дао. У имену има и име мјеста свог рођења. Рас је престони град његовог оца Стефана Немање, града одавно нема, археолози су нашли само темеље у гори, на стијени над ријеком Рашком, ту су давни трагови српске државности и први стопници Растка Немањића".

У програму су уз хорове из Подгорице, Никшића, Котора и Цетиња учествовала и дјеца из Велике Хоче и Ораховца са страдалног Косова и Метохије.

С.Ж./ С.К.

ВЛАДИКА ЈОВАН СЛУЖИО У МАНАСТИРУ ЖДРЕБАОНИК

На празник Светог Саве, првог Архиепископа српског Преосвећени Владика Диоклијски Г. Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ждребаонику, поред моштију Светог Арсенија првог наследника Светога Саве. Преосвећеном Владици Јовану саслуживали су јеромонах Никодим (Богосављевић) и ђакон Никола Гачевић. Упркос великом снијежном покривачу, необичном за ове крајеве, овој светињи је притекао велики број вјерника и сви су се причестили светим тајнама тијела и крви Христове а потом је пререзан славски колач око кога су се окупили сви а нарочитo радосно дјеца која су рецитовала и пјевала о Светом Сави. После Свете Службе Божије Владика Јован је изговорио дивну бесједу у којој је између осталог рекао:

"Данас кад се неки стиде светосавског имена, односно српског имена а у ствари то је стид од православља, од једне Свете Саборне и Апостолске Цркве, ми јасно и гласно имамо најљепши принос свога рода пред Богом. Можемо да се стидимо само због свијих недјела, гријехова, своје нечовјечности, нељудскости. Свети Сава је био прије свега човјек, а бити човјек значи истински препознавати вриједности и достојанство људскога постојања а то се једино задобија у јеванђелском подвигу. У оној мјери колико човјек уђе у ту тајну постаје истински универзалан човјек, човјек васељене и стиче велике ширине да препознајући своје дарове, преко својих дарова приноси Богу дар и уздарје али он као такав је препознатљив од свих народа и од цијеле васељене зато што оно што је најврједније и најузвишеније јесте управо то - бити човјек. Зато у наше дане непрекидно онај који сједи на престолу Светога Саве, Свети отац наш Павле, Патријарх српски говори "Будимо увијек људи, никад нељуди" стално понављајући не би ли се ми, Срби, освијестили. Без ове човјечности нема заједништва, односно без заједнице црквене јер је Бог сам саставио или у себе укључио и Бога и човјека и зато је човјек позван да оствари оно што је Богочовјек Христос нама дао и зато најдубље заједништво јесте у тајни свете Тројице у тајни Богочовјека Христа, у тајни цркве. Светитељи су се молили за ту заједницу и позивали свој народ да изђау из себе и да принесу све оно што је најузвишеније и најљепше а једино се то може учинити у Цркви и кроз Цркву, да се прочисти од гријеха наш тај принос. Шта управо ми чинимо и шта смо данас чинили ако не то. Сабирајући се око хљеба ломећи и приносећи хљеб чак Светога Саве српскога ми се око тога уједињујемо и обједињујемо".

Свету Службу Божију у селу Фрутку код Даниловграда у храму Светога Саве служио је јереј Драган Томић, парох даниловградски. Светој служби присуствовало је на десетине вјерних, пререзан је славски коплач а после тога су се сви окупили око трпезе љубави. Домаћин славе је професор г. Милутин Вековић.

м. С.Р./ С.К.

СВЕТОСАВСКА ИЗЛОЖБА ИКОНА
АКАДЕМИЈЕ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
ЗА ЖИВОПИС И ОБНОВУ ЖИВОПИСА У ПАРАЋИНУ

У Културном центру Параћин отворена је 26. јануара 2005. године изложба икона, фресака и мозаика студената Академије Српске Православне Цркве за живопис и обнову живописа. У овом лепом галеријском простору, под стручним надзором професора фрескописа Горана Јанићијевића, изложени су радови студената свих година Академије Српске Православне Цркве.

У име домаћина г. Милен Петровић је поздравио све окупљене. Затим је професор Горан Јанићијевић говорио о вези Светог Саве и савремене црквене уметности. Професор Јанићијевић је нагласио да је Свети Сава доводио познате византијске сликаре и неимаре, а наш је задатак да макар покушамо да досегнемо полет његовог времена јер је црквено сликарство имало дугогодишњи прекид од Немањићке до савремене Србије. На крају је у име параћинске парохије старешина цркве јереј Душан Марковић говорио о животу Светог Саве. Отац Душан је истакао да је Свети Сава био највећи научитељ српског народа, јер је научио Србе да верују у Бога и да се моле Богу Творцу и Спасу. Данас је много учитеља, али нема научитеља; данас сви уче, али је велико питање да ли науче? Овим поучним речима отворена је изложба икона, фресака и мозаика, која ће трајати две недеље.

ХРИШЋАНСТВО У ЖИВОТУ САВРЕМЕНЕ ЕВРОПЕ

У оквиру традиционалних сусрета које организује Руска Православна Црква у Бриселу, 26. јануара 2005. године професор Светосергејевског института у Паризу, ђакон Николај Лоски одржао је предавање на тему: Православље у Западној Европи: историја и перспектива. Предавању су присуствовали Архиепископ бриселски и белгијски Г. Симон, апостолски нунциј у Белгији Архиепископ К. И. Раубер, представници помесних Православних Цркава, свештенство бриселско-белгијске епархије Московске Патријаршије, професор са Белгијског Унивезитета и многобројни гости.

Професор Лоски је говорио о историји Православне Цркве у Западној Европи и о добрим везама и проблемима који су настајали у историји.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail