Информативна служба
Српске Православне Цркве

31. јануар 2005. године

ЕПИСКОП БАЧКИ Г. ИРИНЕЈ САСТАО СЕ СА ЧЛАНОВИМА ДЕЛЕГАЦИЈЕ ЕВРОПСКОГ ПАРЛАМЕНТА

Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј састао се у Владичанском двору у Новом Саду са члановима делегације Европског парламента на челу са госпођом Дорис Пак, чланом Европског парламента, задуженом за питање поштовања људских права и положаја националних мањина.

Тема састанка била је улога и допринос Цркве у верској, културној и међунационалној сарадњи и допринос Цркве у спречавању мултиетничких конфликата у Војводини. Епископ бачки је госпођи Дорис Пак и њеним сарадницима упутио речи добродошлице и спремност Цркве да помогне у очувању и даљем изграђивању добрих међурелигијских и међунационалних односа у Војводини. Овом приликом епископ Иринеј је истакао да је Војводина својеврсни пример сарадње Цркава и верских заједница у свим областима друштвеног живота, наводећи као пример те сарадње недавно одржану Конференцију о доприносу Цркава верској, културној и међунационалној сарадњи на путу европских интеграција у организацији Епархије бачке и Бискупије суботичке. Као још један пример сарадње Цркава и верских заједница Епископ је истакао рад Комисије Владе Републике Србије за верску наставу у којој, поред представникa Министарства верa и Министарства просвете и спорта, заједно наступају овлашћени представници свих традиционалних Цркава и верских заједница. Као најбољи резултат сарадње у овој Комисји, епископ Иринеј је истакао враћање Верске наставе у основне и средње школе у Србији.

На питање да искаже свој став према појединим инцидентима који су се догодили у Војводини, а који су у јавности приказани као међунационални конфликти, епископ Иринеј је рекао да су посреди појединачни испади и да су поједини догађаји медијски преувеличавани, а да су неки, пак, постали предмет медијске манипулације. „Ти инциденти су се догодили као резултат деловања екстремних појединаца и група из свих националности који живе на овом подручју. Црква, која по својој природи представља заједницу љубави, свакако чини све да успостави климу не само добрих мултиетничких и мултиконфесионалних односа и толеранције, него много више од тога, да успостави однос међусобног уважавања и љубави према ближњима. Верујем да ће народ увек пре послушати глас пастира из својих Цркава него пароле појединих екстремних група и појединаца или, пак, локалних неодговорних политичара”, истакао је епископ Иринеј. На крају сусрета госпођа Дорис Пак се у име свих чланова делегације захвалила на пријему, а епископ Иринеј је госпођу Пак позвао да узме учешћа на следећој Конференцији коју ће заједно организовати Епархија бачка и Бискупија суботичка.

Секретар Епископа бачког
Презвитер Владан Симић

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
ЕПИСКОПА МИЛЕШЕВСКОГ Г. ФИЛАРЕТА

Као и у свим ранијим обраћањима јавности, желимо, истине и правде ради, да упознамо јавност о немилим догађајима у Пријепољу од 28. јануара 2005. године.

Тога дана око 15 часова у непосредној близини Епископског двора у Пријепољу одакле се враћао својој кући, после обављених послова код Епископа, нападнут је свештеник Јово Аднан, старешина Цркве Светог Василија Острошког у Пријепољу, стар 28 година.

Група од пет средњошколаца, како је свештеник изјавио у изјави датој службеном лицу МУП-а Пријепоље, узвикивала је иза његових леђа – ЦРНИ ГЛАВОЊА, ОКРЕНИ СЕ! То су поновили три пута и свештеник је логички закључио да су погрдне речи упућене њему, јер се у околини није нико други налазио осим њега и ђака провокатора. Потврда томе, односно намери ученика да ничим изазвани, провоцирају и нападну свештеника, је и на њега, од стране изгредника, бачена грудва снега, која је пала у непосредној близини – поред ногу свештеника. Свештеник је био изненађен догађајем.

Стицајем околности у правцу кретања свештеника и ученика, у улици Душана Томашевића – Ћирка, задесио се полицајац у униформи, на повратку са посла, Зоарн Стјепановић, коме је притрчао и за помоћ се обратио свештеник.

Након што га је свештеник Јово упознао са оним што се десило полицајац је реаговао тражећи имена ученика, али су се они арогантски понели према њему, будући да су, како је процењено, били у пијаном стању. Успео је да од једног ученика из групе добије свеску из торбе, на основу чега је закључено да се ради о малолетном ученику другог разреда Средње економске школе из Пријепоља.

Свештеник Јово Аднан дао је усмену изјаву органима МУП Пријепоље 28. јануара 2005. године око 18 часова, а службену изјаву овлашћеном представнику МУП-а Пријепоље, 29. јануара 2005. године.

Даљом истрагом МУП је дошао до сазнања о свим учесницима у овом инциденту, тако да је комплетан случај преузео у своје руке.

Ми, као Црква, децу, ни најмање, не кривимо за овај случај, ако би остао појединачан, стављајући то у оквир дечјих несташлука, али позивамо родитеље и наставнике и упућујемо их нека се запитају где су им деца, пију ли алкохол, уживају ли можда дроге, како се понашају код куће и ван ње…? Треба да им мало више завире у душу, а не само да их броје.

Ово је права истина и она је таква.

Средства информисања, било која и било чија, не смеју да “праве случај”, а посебно у овој средини, која има своје, а нама добро познате, специфичности.

Свештеник Јово Аднан је нападнут, тако како је описано (документовано), а није претучен и деци, иако су направила изгреднички поступак, треба помоћи, посаветовати их, а не стављати им на душу оно што нису починила.

Српска Православна Црква и Епархија милешевска и овог пута, као и увек и до сада, позива сав народ да у миру живимо и да се инциденти никакви, па ни овакви, више не смеју поновити.

На потезу су надлежни, родитељи и сви добронамерни људи, јер по оној народној – решавај, благовремено и ефикасно, ситне проблеме, ако мислиш да се у блиској будућности не бавиш крупним последицама!

Из Канцеларије
Епархије милешевске

ПРОСЛАВЉЕН СВЕТИ САВА У ШВЕДСКОМ ГРАДУ ХЕЛСИНГБОРГУ

У недељу 30. јануара у шведском граду Хелсингборгу на најсвечанији начин је прослављен Св. Сава, први Архиепископ Српски. Св. Литургију је служио протојереј Драган Предић, а појале су чланице дечјег хора наше парохије.

Велики број верника је испунио нашу црву, али детаљ који заслужује пажњу је присуство великог броја дечице, што је недостајало ранијих година. Прота Драган је успео да споји младост и искуство чланова парохије, тако да у последње време парохија Светог Василија Великог у Хелсингборгу крупним корацима иде напред. Он је позвао у својој беседи родитеље да буду истрајни у васпитању своје деце у светосавском духу, да српски говоре у својим кућама и да децу уче ћириличном писму. Само таквим приступом учиниће то, да њихова деца не забораве ко су и одакле су.

Служба Божја завршена је резањем славског колача, а част да наредне године буде домаћица на себе је преузела госпођица Ивана Поповић, родом из Орашја код Варварина. Сва деца која су била у цркви примила су пакетиће са слаткишима као дар кола српских сестара наше парохије за своју ђачку славу.

Славски ручак је приређен у црквеној сали после кога се уз дружење и весеље остало до касних поподневних сати.

Будимир Којић
потпредседник парохије
Светог Василија Великог

ПРОСЛАВА СВЕТОГ САВЕ У ЈУЖНОЈ АФРИЦИ

У суботу 29. јануара 2005. године, свечано је прослављен Савиндан у српској парохији у Јоханесбургу. Овај велики празник је уједно и слава српске парохије Свети Сава, у Јужној Африци. Прослава је почела празничним богослужењем у храму Светог апостола Томе, а служили су представници румунске и александријске Патријаршије, отац Михаило и отац Стефан са јеромонахом Пантелејмоном, духовником Срба у Јужној Африци.

После богослужења, прослава је настављена у црквеној сали где се отац Пантелејмон обратио окупљеним парохијанима, који су испунили салу до последњег места, речима о значају Светог Саве за српски православни народ и честитао свима празник и славу уз молитвене жеље да у будућности наш народ још више и истрајније следи пут и науку Светог Саве.

Затим су деца у народним ношњама, њих двадесет петоро, говорила рецитације о Светом Сави што је одушевило окупљене међу којима су били и гости Јужноафриканци, Грци, Румуни, Бугари и Руси са својим новим свештеником оцем Јованом.

После дечје приредбе, отац Пантелејмон је пресекао славски колац и освештао жито са домаћинима славе Миленком Јанковићем са Пала и Браниславом Николићем из Сарајева, а славски колач су заједно са њима окретала и сва деца у народним ношњама. По нашем обичају, за идући Савиндан, за домаћина славе се пријавио Миодраг Даниловић из Врњачке Бање.

Прославу је дивним појањем увеличао и хор састављен од Грка и Јужноафриканаца из Православне Цркве Светог Николе у Јоханесбургу. Српска заједница, иако далеко од своје матице, још једном се окупила у далеком свету да прослави свога највећег светитеља и чвршће се везе за своју Цркву и отаџбину.

ПРОСЛАВА СВЕТОГА САВЕ У ЗАГРЕБУ

У загребачком храму Преображења Господњег, прослава Светога Саве отпочела 26. јануара 2005. године, празничним бденијем које је служио Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован, са свештеницима загребачких парохија. На сам празник Светог Саве, Високопреосвећени Митрополит Јован, служио је Свету Архијерејску Литургију уз саслужење протојереја - ставрофора Маринка Јуретића, протонамесника Миленка Поповића, јереја Милана Топића, јереја Далибора Ђукића и ђакона Александра Обрадовића. Преображењски храм био је испуњен до последњег места, иако је за највећи број загребачких Срба, овај дан био радни.

У својој проповиједи Високопреосвећени Митрополит је рекао: “У име Оца и Сина и Светог Духа! Поштујте наставнике ваше који вам говорише ријеч Божју и подражавајте вјеру њихову. Драга браћо и сестре, празник Светог Саве један је од највећих је празника у нашој Српској Цркви. Свети Сава велики Архијереј Цркве Божје који је из Немањићке лозе, толико је учинио за свој народ и оснивање Српске Православне Цркве, која за његово вријеме добија своју самосталност 1219. године. Довољно је само отићи у манастир Жичу, гдје је била престоница Српска црквена и државна, мјесто гдје су се збили многи значајни историјски догађаји. Пећка Патријаршија, манастир Студеница, манастир Хиландар као и многе друге светиње подигли су владари из благородне династије Немањића. Живот Немањића био је живот по Богу, и угледајући се на своје благочестиве владаре васцијели српски народ живјео је по Христу. Наш просветитељ и препородитељ Свети отац Сава, истакао се духовним подвизима, најприје својим монашком животом, послије као старешина манастира Хиландара и на крају као први Архиепископ српски. На Атосу у Богородичиним врту, Свети Сава имао је прилику да сагледава највећа вјерска и културна достигнућа, да се подвизава у Карејској испосницу, да преведе и напише Карејски, Хиландарски и Студенички Типик. Путово је по Светој Земљи и поклањао се највећим хришћанским светињама, што је народни пјесник и приповједач описао у пјесмама и причама о животу и раду Светог Саве. Слава Богу и Светом Сави да смо доживјели, да је Храм Св.Саве на Врачару подигнут и да је на том светом мјесту где су спаљене његове мошти подигнута таква једна монументална светиња. Дај Боже и Свети Саво, да тај храм постане велики источник и струја благодати Божје. Помози нам Свети Саво да из свих наших храмова потече јеванђеоска вода вјечности, и да тобом предвођени сви и подвигу поживимо прослављајући Оца и Сина и Светога Духа. Амин.”

На крају Литургије пререзан је славски колач а српска деца полазници верске наставе, приредила су пригодан Светосавски програм. Светосавску прославу увеличало је и освећење нове сале у просторима црквене општине загребачке ул. Преображењска 2/1. Црквена општина загребачка, приредила је пригодне поклоне за сву децу која су дошла да прославе свога Светог Саву.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail