Информативна служба
Српске Православне Цркве

1. фебруар 2005. године

ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ РАЗГОВАРАО СА
ПРЕДСЕДНИКОМ ВЛАДЕ ДР КОШТУНИЦОМ
И ГЕНЕРАЛОМ ЛАЗАРЕВИЋЕМ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле позвао је данас у Патријаршију на разговор председника Владе Србије др Војислава Коштуницу и генерала Владимира Лазаревића.

Његова Светост Патријарх је рекао да се у овом тренутку као народ и држава суочавамо са великим искушењима, од којих је свакако највеће питање судбине Косова и Метохије.

Патријарх је нагласио да Српска Православна Црква, као и читав наш народ, изнад сваког овоземаљског интереса ставља праву истину о Косову и Метохији и додао да се увек морамо држати истине и свим својим снагама сведочити истину и за њу се борити.

У нашој историју, рекао је Патријарх, имамо примере часних официра који су храбро и до краја заступали интересе народа и бранили истину. Српска Православна Црква поштује и високо цени одлуку генерала Лазаревића да следи овај тежак пут у интересу отаџбине.

Генерал Лазаревић је замолио Његову Светост да га помиње у својим молитвама.

ЕПИСКОПСКА КЊИЖНИЦА ИЗ ПАКРАЦА
ВРАЋА СЕ СРПСКОЈ ЦРКВИ

Др Слободан Милеуснић, управник Музеја Српске Православне Цркве и координатор Савета за заштиту и обнову храмова и културне баштине Српске Православне Цркве, састао се у Загребу, на дан Светог Саве, са мр Божом Бишкупићем, министром за културу Републике Хрватске, и разговарао о враћању дела “Епископске књижнице” из Пакраца, тренутно похрањене у Националној Свеучилишној књижници у Загребу, Српској православној цркви. Разговору су присустволаи и Чедомир Вишњић и Бранк Шулц, помоћници министра за културу, као и др Јосип Стипанов, “главни равнатељ” поменуте Књижнице у Загребу. Епископска књижница из Пакраца девастирана је и делом опљачкана почетком рата 1991/2. године. Крајем 1992. године, преостали део књига пренели загребачки заштитари у Националну свеучилишну књижницу. Приликом разговора, постигнута је сагласност да се ова вредна библиотека привремено похрани у Музеј Српске Православне Цркве Епархије загребачко-љубљанске у Загребу. Примопредаја ће бити извршена када се обаве неопходне техничке припреме.

Приликом Боравка у Загребу др С. Милеуснић говорио је и на промоцији књиге СРБИ У ЗАГРЕБУ, академика Дејена Медаковића, која је одржана на сам дан Светитеља Саве у просторијама библиотеке СКД „Просвјета” у Загребу. На овој духовној манифестацији, која иначе није могла да прими бројне заинтересоване, говорили су Радован Поповић, новинар и публициста из Београда и г. Велимир Секулић, управник Просвјетине библиотеке.

СРБИ У ВАНКУВЕРУ У СПОМЕН И СЛАВУ СВЕТОМ САВИ

Овогодишња Светосавска прослава у цркви Светога Саве у Ванкуверу трајала је три дана. На дан Светога Саве, у четвртак, 27. јануара, служена је Света Литургија, освећен Славски колач и Славско жито, уз послужење које је уследило после Свете Литургије, припремљено од кумава славе, породице Вучиновић. Прослава је настављена у суботу 29. јануара, вечерњим богослужењем, вечером и светосавском игранком. Наступиле су и фолклорне групе "Градина" и најстарија фолклорна група "Вук Караџић", кореографијама из свих Српских крајева. Главна Светосавска прослава са Академијом одржана је у недељу, 30. јануара. На крају Св. Литургије, уследило је освећење славског колача и славског жита. Овогодишњи кумови славе, породица Вучиновић, Драгољуб и Софија са децом, уз помоћ врсног кулинара и члана ЦШО Драгана Ковачевића припремили су свечаност са два банкета и угостили сав приспели народ два дана. Цео приход су поклонили Цркви, која им је неизмерно благодарна. Кумови за идућу годину су Пајо и Јелка Пајић, дугогодишњи чланови Црквене Општине.

После лепо припремљеног светосавског банкета, уследила је Светосавска академија, коју су припремили наши свештеници са учитељицама Српске школе, као и учитељице фолклора. Учесници Светосавске академије били су ђаци српске школе и фолклорна група "Вук Караџић". Рециталу је претходила поздравна реч председника црквене општине г. Љубомира Јанковића, затим су сви присутни отпевали Светосавску химну у свечаној сали црквене општине, а протојереј Сава Арсенијевић је одржао светосавску беседу.

ИНТЕРНЕТ ПРЕЗЕНТАЦИЈА ГРУПЕ БЕЛО ПЛАТНО

Група Бело платно која негује стару српску и грчку музику уз етно мотиве са простора Старе Србије постоји већ низ година и заузима изузетно важно место на музичкој мапи Србије и Балкана. Пошто ова група младих ентузијаста жели и медијску промоцију, како би већи број људи упознала са својим остварењима, са радом је почела и њихова Интернет презентација на адреси:

www.beloplatno.rastko.net, на којој се могу наћи разни подаци о раду групе, о музици којом се група бави, инструментима, а постоји и лепо уређена галерија фотографија са наступа и новости са најавама наступа.

БЕЛО ПЛАТНО јe чeст мотив у нашим народним пeсмама. Као симбол чистотe, бeло платно прати животни пут човeка: на рођeњу, дете се повија у бело платно; новокршетни се облачи у бело платно; на вeнчању се обручава; као сват њимe се дарује; током живота га носи, док на кончини овоземаљског живота, прекривен је белим платном. Велики је број песама у којима девојка бели платно или га за разбојем тка. Симболика белине је вишеслојна и односи се не само на изглед (лице, руке, груди) него и на особине (чедност, благост, чистота).

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail