Информативна служба
Српске Православне Цркве

2. фебруар 2005. године

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ
ПОВОДОМ ЕМИСИЈE "ИНСАЈДЕР" ТВБ92

Поводом изјаве Владимира Бебе Поповића у емисији "Инсајдер" ТВБ92 дате у вечерњем програму 31. јануара 2005. године, на обраћање многих новинара и новина, дајемо следећи коментар: Надали смо се да је Беба Поповић за последњих неколико година макар мало сазрио: већ једном изашао из бебинског инфантилног стања. Нажалост, његова последња изјава на ТВБ92 показује да је Беба не само остао инфантилан, него наставио да буде беба, и то злобна и лажљива. У његовим оптужбама против Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија ипак је једно добро: Сад је постало очевидно свима оно што се и раније знало, да напади и блаћење Митрополита Амфилохија у вези говора на сахрани покојног Ђинђића, нису потекли од тадашње Владе, а како би кад га је Влада преко Министарства вјера позвала на сахрану, а Његова Светост Патријарх Павле и Свети Синод благословили да одржи посмртно слово (у све то најбоље је упућен тадашњи Министар вјера у Влади Србије г. Миловановић). Сва та лажљива ујдурма како онда тако и сада дјело је Бебе Поповића. Називати "срамним чином" посмртно слово над одром покојног Зорана Ђинђића, чије је убиство у говору, испуњеном дубоким пијететом, названо "раном посред срца Србије" може само неко ко је изгубио сваки морални критеријум или га никад није ни стекао.

Свакако да проблем није само у појединцима као што је Поповић, већ је појављивање тог и таквог човјека, сина Подгоричанина исељеног у Поморавље, некадашњег конобара са београдских сплавова а данашњег власника завидног иметка не само у Србији него и у Црној Гори, на ТВ Б92 више говори о самој Телевизији и њеним спонзорима и налогодавцима него ли о њему самом.

Иначе, Бебино блаћење Цркве, њено проглашавање за "парамилитарну организацију" само је још једна потврда да су се у наше дане поново повампирили сви стари титоистичко-бољшевички мрзитељи Бога и Цркве, само са разликом што то више не чине у име "научног марксизма и лењинизма" већ под новом капом названом "европска демократија и отворено друштво". Како тада тако и сада : таквима који овако безочно нападају главне установе једног народа и Државе - Цркву, Академију и Војску, није стало до истине и правде, још мање до истинског људског достојанства и људских права, већ једино - до дубљег и маснијег корита. Није важно ко и која идеологија корито пуни - битно је да је оно пуно и прикладно за локање.

У правној држави, што нажалост Србија данас није у довољној мјери, очигледно да би затвор био најприкладније мјесто за одрастање нашега Бебе.

СЛУЖБА ЗА САОПШТЕЊА
МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ

СВЕТОСАВСКО ЗВОНЦЕ ПРЕДСТАВЉЕНО
У НАРОДНОЈ БИБЛИОТЕЦИ У ПАНЧЕВУ

У препуној сали Народне библиотеке у Панчеву, 1. фебруара 2005. године, представљен је наш једини дечји православни часопис «Светосавско звонце».
Представљању је присуствовало преко стотину дечака и девојчица, ученика панчевачких школа. Промоцију часописа су својим певањем улепшали чланови дечјег хора Музичке школе.

О часопису «Светосавско звонце» говорила је госпођа Радмила Мишев, главни и одговорни уредник, чије је излагање изазвало велико интересовање ученика, наставника и присутних родитеља, тако да ће убудуће «Светосавско звонце» стизати у много више панчевачких домова него до сада.

"КОСОВСКИ БОЖУРИ" У НИКШИЋУ

У никшићкој Сали "18. септембар", 1. фебруара 2005. године, одржан концерт дјечијег хора "Косовски божури", који су били гости Епархије Будимљанско-никшиће током протеклих Светосавских свечаности. Концерт хора, којег чини петнаестак дјеце из Ораховца и Велике Хоче, организовао је Манастир Светог апостола и Еванђелисте Луке у Жупи Никшићкој, у чијем окриљу, већ седам година постоји истоимени хор дјеце из Никшића, а који је био домаћин синоћњем наступу малишана са Косова.

У поздравној ријечи отпуштени професор Весна Тодоровић напоменула је да је Косово непреболна српска рана, према коме су и народ и народне вође до скора били неодговорни. На Косову је увијек била једино наша Црква, са архијерејима, првенствено Митрополитом Амфилохијем и Владиком Јоаникијем, који су својим живим присуством бодрили народ да поднесе косовску Голготу, рекла је Тодоровићева.

Уз топлу и искрену пјесму малишана, који годинама живе у потпуној изолацији, страху и неизвјесности, присутнима се обратила и професор Јована Ваљошевић, преносећи утиске који су остали забиљежени непосредно по напуштању Метохије на путу ка Црној Гори. " Снијег који је пао покрио је трагове и стопе свих који су икада ступили на метохијско тло, стопе Светог Саве и свих светих архиепископа и патријарарха који почивају у Пећкој патријаршији, стопе Николе Првог и Краља Петра, идући ка Албанији и Светог Василија Острошког, који је у Пећ често навраћао, рекла је Јована Ваљошевић и додала да је снијег прекрио и протеклу несрећу, бол, патњу, тугу, крв проливену, цркве оскрнављене и гробове предака. Снијег који је пао покрио је и 17-ти март, па иако неки српском народу предвиђају тешку и неизвјесну будућност поручујемо им да су наши коријени дубоки неколико вјекова и тешко их је ишчупати.

Заједничком пјесмом дјечијих хорова "Косовски божури" и "Светог апостола Луке", чија сарадња и дружење су отпочели овим сусретом, дириговала је монахња Стефанија, а на хармоници их је пратио Гаврило Кујунџић, аутор композиција "Дјечији пркос" и "Ораховцу, башто рајска".

Опраштајући се од малишана и њихових наставника са Косова отац Слободан Јокић је рекао: " Како захвалити овој дјеци која су дошла нама, умјесто да ми њима идемо, како им захвалити на њиховој пјесми, коју би требало ми њима да пјевамо и како да им захвалимо на радости коју носе и доносе са Косова распетог. Међутим, као што је и Господ, распет на крсту, говорио о васкрсењу , тако и ова дјеца, својом пјесмом о васкрсењу говоре. Како да их благословим када су њихови путеви ионако благословени", казао је свештеник Слободан Јокић.

На синоћњем концерту читани су и одломци из књиге "Сањам, а шта ми се догађа" у којој су сабрани писмени радови дјеце са Косова, а која је, као Светигорино издање, била и непосредан повод за гостовање Косовских божура на Светосавској академији у Црној Гори.

Професор Весна Тодоровић захвалила је онима који су прилозима пружили помоћ и подршку браћи, које, како је казала, у сопственој саможивости, не видимо да пате у нашој близини и искористила прилику да обавијести присутне, да се протестне шетње, услед неповољних временских прилика одлажу до петка 4.ог фебруара, када ће, у Сали 18.септембар, бити промовисан нови број билтена " Распеће језика српскога", који су уредили отпуштени професори никшићких средњих школа.

С.Ч./ С.К

СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА У БИЈЕЛОМ ПОЉУ

У Бијелом Пољу је свечаном Aкадемијом прослављен празник Светога Саве, духовног родоначелника и првог архиепископа српског. Академију је отворио Његово преосвештенство владика будимљанско-никшићки Господин Јоаникије пастирским речима: «А ти чедо моје возљубљено гледај да останеш у сваком моме завету и не одступиш. Ако се неко саблажњава, ти се немој саблазнити, јер је близу Господ и близу је дан доласка Његовога.» Ове ријечи упућене љубљеном ученику светог Саве односе се и на нас кроз цијелу нашу историју, кроз цијелу историју српскога народа који је остао вјеран Завјету светога Саве, остао чврст у вјери православној и упућене су нарочито нама данас, овдје и сада.” “Једно смо када прослављамо светога Саву! Данас је српски народ на окупу и овде у Отаџбини и у цијелој васељени, јер нас је разасуо Господ по цијеломе свијету да сведочимо вјеру православну. А то можемо, само ако останемо вјерни завјетима светог оца нашега Саве који нека вам буде у помоћи, свима нама, цијелом напаћеном крстоносном нашем српском роду.”

Халу спортова «Никољац» и срца бијелопољаца, испунили су звуци београдске етно групе «Теодулија» и црквеног хора «Свети Никола» из Бијелог Поља. Поздрављајући светосавце академик Матија Бећковић бесједио је о значају свете немањићке лозе за древно Бијело Поље: “Свети Сава га је ословио и обукао да се «бијели» међу белим градовима, као бели анђео међу анђелима. По народном предању сва бела и «бијела» поља, до светог Саве била су Црнопоља и Пустопоља.”

Светосавску академију су увеличали својим даровима, пјесници Рајко Петров Ного и Ранко Радовић, гост из Канаде, гуслар Младен Стојановић, и надахнути млади рецитатори.

У ПОДВОРЈУ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У МОСКВИ
СВЕЧАНО ПРОСЛАВЉЕН ПРАЗНИК СВЕТИТЕЉА САВЕ

Његово Преосвештенство Eпископ хвостански Г. Атанасије служио је, на дан Светог Саве Свету Архијерејску Литургију, у храму Подворја Српске Православне Цркве у Москви, уз саслужење aрхимандрита Антонија, настојатеља подворја; aрхимандрита Закхеја, протојереја др Драгомира Санде, доцента Богословског Факултета у Београду; протојереја Николаја Балашова, секретара Одељења Спољних Црквених Веза Москвоскe Патријаршије; и осталог свештенства. Литургији су присуствовали амбасадор Босне и Херцеговине, Гордан Милинић и заменик амбасадора Србије и Црне Горе, Јелица Курјак. После одслужене Литургије, епископ Атанасије се обратио присутним верницима оба братска народа, изразивши радост што је имао прилику да посети Подворје Српске Православне Цркве у Москви и истакавши да је празник Светитеља Саве прави показатељ јединства и љубави двају православних народа. По српској традицији, пререзан је славски колач и освећено славско жито, а деца која похађају православну веронауку, приредила су пригодан програм рецитацијама о Светом Сави. Архимандрит Антоније се захвалио Епископу Атанасију на његовој посети Подворју и уручио му дар присутних верника.

Овом приликом додељени су ордени Светитеља Саве трећег реда Кузиној Јулији Валентиновној, директору Православне школе за Веронауку у Москви, и Илиопуло Андреју Андрејевићу, председнику Корпорације Еконика у Москви. Ова два верника су одликована од стране Светога Синода Српске Православне Цркве за указану помоћ Подворју Српске Православне Цркве у Москви. Архимандрит Антоније је уручио десет захвалница приложницима овог храма који су исто тако својим трудом допринели развоју Подворја Српске Цркве У Москви. Славље је употпуњено пријемом приређеним у црквеној сали.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail