Информативна служба
Српске Православне Цркве

7. фебруар 2005. године

АРХИЕПИСКОП СИНАЈСКИ ДАМЈАН
ПРИМИО ВЛАДИКУ ЈОАНИКИЈА

Архиепископ синајски Господин Дамјан примио је 5. фебруара у својој резиденцији Његово Преосвештенство Епископа Будимљанско-никшићког Господина Јоаникија са свештенством и верним народом из Будимљанско-никшићке Епархије који се налазе на поклоничком путовању по Светој Земљи.

Преосвећени владика Јоаникије сјутра ће поћи са ходочасницима на Гору Хорив (Мојсијев врх) где ће се у малој правосалавној капели служити Света Литургија. Врх Хорива налази се на надморској висини од 2.642 метра, тако да владику Јоаникија и поклонике сјутра очекује пут од 4 сата хода.

ВЛАДИКА ЈОАНИКИЈЕ СЛУЖИО НА СИНАЈУ

На дан када славимо успомену на Светог Апостола Тимотеја и мученика Анастасија, Његово Преосвештенство Епископ Г. Јоаникије служио је Божанствену Литургију на Синају, у Манастиру Свете Катарине. Сви ходочасници су се причестили Светим Тајнама Христовим.

У подножју једног од највиших синајских врхова Џабел Мусе (Мојсијеве планине) цар Јустинијан је у VI веку саградио велики утврђени манастир Свете Катарине. У манастиру је велика црква посвећена Преображењу Господњем, али има и других цркава од којих је једна посвећена Успењу Пресвете Богородице. Олтар ове цркве је на месту гдjе се Бог јавио Мојсију у облику "купине неопалиме", купине која гори а не сагоријева, казавши му: "Ја сам Бог Аврамов и Бог Исаков и Бог Јаковљев. Изуј обућу са ногу својих, јер мјесто на коме стојиш земља је света." У том олтару свештеници служе боси. Дошавши на Синај, свети Сава се поклонио прво у овој цркви. Баш ту је Мојсије напасао своје стадо кад је чуо глас Божији из пламтећег грма купине који му је наредио да из Египта поведе напаћени народ Израиља у њихову прапостојбину.

Највећи учитељ тамошњег монаштва био је свети Јован Лествичник, игуман манастира Несагорива Купина - светитељ и велики подвижник са изузетно бројним монаштвом. Овдје су се јутрос за наш многонапаћени и многогрешни народ молили Богу владика Јоаникије и група поклоника из Будимљанско-никшићке Епархије.

У НИКШИЋУ ПРОМОВИСАН НОВИ БРОЈ БИЛТЕНА
"РАСПЕЋЕ ЈЕЗИКА СРПСКОГА"

У Никшићу је 5. фебруара, у организацији Актива професора и наставника српског језика и књижевности промовисан нови број билтена "Распеће језика српског" који уређују отпуштени професори никшићких средњих школа.

Нови, други број билтена, посвећен Сабору који је одржан у децембру прошле године у Никшићу, представља универзитетски одговор на актуелне проблеме црногорског друштва: језика, идентитета, културе и бића српског народа, сабирајући текстове првенствено учесника самог Сабора, али и свих интелектуалаца који су на ова веома озбиљна питања, као најпозванији, изнијели своја мишљења и ставове, казао је у уводној ријечи отпуштени професор Радинко Крулановић, напомињући да овај часопис, предстваља опомену за актуелни црногорски режим да престане са даљим подјелама у народу.

"Распеће језика српскога" је свједочење о нама и о српском језику, којем припадамо, истинском и исконском језику, чија слова исходе од Слова, истакла је доц.др Јелица Стојановић, додајући да свако слово носи промисао Божију, промисао човјека, живота, станишта, ума, неба и земље, свјетлости, а ова слова крило су и окриље српског језика, од искони до дана сјутрашњега. Зато се и распиње језик српски и зато га, упркос лажним језицима и прогонитељима, треба свједочити, поручила је Јелица Стојановић.

По мишљењу мр Љиљане Вујадиновић на Сабору, којем је посвећен нови број "Распећа", питање језика доказано је и образложено од стране научника. Ипак, тада донешена Декларација о одбрани имена српског језика, која се још увијек потписује, обавезује да се и даље улажу максимални напори како би дух те Декларације стигао до сваког грађанина Црне Горе.

Предсједник Актива професора и наставника српског језика и књижевности Веселин Матовић осврнуо се још једном на значај Сабора који, по њему, представља тражење одговора на насиље које врши црногорски режим, покушавајући да једну политику и идеологију наметне и трајно укоријени у народу Црне Горе путем културе и образовања, а те тврдње имају основу у чињеницама да не постоји ниједна институција културе која није под директном контролом власти, док у школама своју идеологију они уносе преко нових школских програма, какав је каталог знања за такозвани матерњи језик, закључио је Матовић.

На промоцији су говорили и отпуштени професори Светозар Ћираковић и Миодраг Тодоровић. Они су, између осталог, прочитали отворено писмо Школском одбору гимназије Стојан Церовић и писмо подршке, које је преофесорима упутила група интелектуалаца, бивших ђака некадашње никшићке гимназије.

С.Ч./С.К.

СЛАВЕНКО ТЕРЗИЋ: ПОКРЕТ ЗА ОЧУВАЊЕ ДРЖАВНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ ТРАЖИЋЕ ОД ОЕБС-А, САВЕТА ЕВРОПЕ И УН ДА ОМОГУЋЕ ПРАВО ГЛАСА СВИМ ДРЖАВЉАНИМА ЦРНЕ ГОРЕ НА ЕВЕНТУАЛНОМ РЕФЕРЕНДУМУ

На оснивачкој скупштини Покрета за европску заједницу Србија и Црна Гора, држављана Црне Горе који живе у Србији, одржаној 5. фебруара 2005. године у београдском Дому синдиката, проф др. Славенко Терзић, изложио је главни и једини циљ ове Скупштине:

"Као прво ми ћемо се обратити свим надлежним институцијама у Црној Гори са јасним захтевом да се омогући свим држављанима Црне Горе да учествују на референдуму уколико он буде одржан. Ми немамо ништа против, уколико је то договорено Уставном повељом и Београдским споразумом, да се тај референдум и одржи, али уз учешће држављана Црне Горе, и то не само оних који живе у Србији, него и свих осталих који имају црногорско држављанство".

Уколико црногорско државно руководство не покаже разумевање за тај захтев, Терзић је најавио да ће следеће адресе бити ОЕБС и Савет Европе.

"Обратићемо се ОЕБС-у у Бечу као и Савету Европе (СЕ) на један цивилизован начин, са јасним предлогом, позивањем на међународне конвенције, позивањем на искуства других држава, нпр. Америке или Хрватске. Видели сте да цела западна Херцеговина гласа на изборима за председника Републике Хрватске, а никоме се не може одузети право гласа о питањима као што је референдум о државно-правном статусу".

Терзић је најавио и формирање правних тимова састављених не само од домаћих, већ и од међународних правних експерата.

"Јавио нам се већи број људи из света, професора међународног права, који су спремни да нам помогну у правном дефинисању наших захтева пред међународним органима. Спремни смо да у борби за остварење наших права идемо све до Уједињених Нација (УН) тражећи наше неспорно природно људско право да се изјаснимо о питању државноправног статуса, које је у овом случају угрожено у Црној Гори", закључио је др Славенко Терзић.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail