Информативна служба
Српске Православне Цркве

8. фебруар 2005. године

ВЛАДИКА ЈОАНИКИЈЕ СЛУЖИО У ГАЛИЛЕЈИ

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је 7. фебруара 2005. године Свету Архијерејску Литургију у цркви Светих апостола у Галилеји. Владики Јоаникију су саслуживали свештеници из поклоничке групе вјерника Будимљанско-никшићке Епархије који су на ходочашћу у Светој Земљи.

Б.Ц.

МОНАШЕЊЕ У МАНАСТИРУ КРКИ

На дан Свете Ксеније Римљанке 6. фебруара 2005. године, Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки и на малом входу замонашио искушеника манастира Крке Борислава Кузмановића давши му монашко име Симон, у част преподобног Симона Светогорца, оснивача и ктитора манастира Симонопетра. Епископ Фотије је пожелео новом монаху да се по угледу на свог заштитника подвизава у ангелском образу.

ЈОШ ТРИ СРПСКЕ СВЕТИЊЕ СА КОСОВА И МЕТОХИЈЕ УСКОРО НА ЛИСТИ СВЕТСКЕ БАШТИНЕ УНЕСКО?

На листи светске баштине коју штити УНЕСКО ускоро би, поред манастира Дечани, могле да се нађу још три српске православне светиње, изјавила је Тањугу директор Републичког завода за заштиту споменика културе Гордана Марковић. Она је прецизирала да су манастири Грачаница код Приштине и Пећка патријаршија и црква Богородице Љевишке код Призрена номиновани за Листу светске културне и природне баштине за 2006. годину, на којој су од пре две године Дечани, и додала да је Завод урадио номинациони досије за те три светиње.

Марковић је нагласила да је то препорука и иницијатива мисије УНЕСКО која је боравила на Косову и Метохији крајем априла прошле године, после мартовског погрома над Србима и уништавања или тешког оштећења 34 православне светиње, поред стотинак уништених од доласка Кфора дотад. У новембру је одлучено да буду поднесене кандидатуре и од Завода је затражено да номинационе досијее припреми најкасније до 10. јануара, али је стручни тим Завода успео да их преда Министарству културе Србије последњег дана 2004. године, истакла је она у интервјуу националној агенцији.

Искоришћена је могућност да у званичну процедуру уписа уђу и други истоврсни споменици "у роју" око главног, у овом случају манастира Дечани, рекла је Марковић користећи термин УНЕСКО-а.

"На Косову и Метохији има око 1.300 евидентираних објеката Српске Православне Цркве које већ 10 векова чува Црква, а од 19. века и посленици заштите културног наслеђа", подсетила је она. "Наслеђе је једна прича и говорити о једној светињи знаци говорити и о целини", рекла је Марковић и подсетила да је и генерални директор УНЕСКО-а Коициро Мацура оштро осудио нападе на богато културно наслеђе на Косову и Метохији.

Нагласивши да су у току разговори са УНЕСКО-ом о обнови Богородице Љевишке, она је рекла да је та црква са живописом из 14. века у тешком стању после пожара који су Албанци подметнули прошлог марта.

"Читавој конструкцији звоника и припрате прети озбиљна опасност да се уруше, а угрожени су и кров звоника и међуспратне конструкције. Такође постоје озбиљни губици на живопису који има непроцењиву духовну, историјску и уметничку вредност". "Чувена зидна слика 'Богородица са Христом Хранитељем' из треће деценије 13. века делимично је уништена и то тако што је доњи део површине изгубљен и налази се у уситњеним комадима на поду. Осим тога, све зидне површине су прекривене чађу", упозорила је Марковић.

Она је указала да је УНЕСКО препоручио да обнова цркве Богородице Љевишке буде модел за обнову других споменика на Косову и Метохији и да су стручњаци Завода, односно Министарство културе Србије, добили званичан позив УНЕСКО-а да учествују у обнови. "О наслеђу треба да брину и свакако најбоље брину пре свега они којима то наслеђе припада. Добро је да УНЕСКО има слуха за један тако важан принцип, да сарађује са Заводом... чији стручњаци већ дуго раде на заштити цркве Богородице Љевишке". Марковић је додала да се подразумева сарадња са Српском Православном Црквом која је власник светиња, посебно са Епархијом рашко-призренском. Подсетивши да је Љевишка и даље опасана бодљикавом жицом, она је изразила наду да ће стручњаци Завода половином овог месеца, уз благослов и присуство Преосвећеног Владике Артемија и с представницима УНЕСКО-а и Централног института за рестаурацију у Риму, имати могућност да посете призренску цркву, први пут после уништавања.

СВЕТОСАВСКА ПРОСЛАВА У КОРБИЈУ

Светосавска прослава одржана је у суботу, 5. фебруара 2005. године, у парохији Светог пророка Илије у Корбију, Северна Енглеска. Овогодишњу прославу увеличао је својим присуством и речју Његово Преосвештенство викарни Епископ хумски Г. Максим. Вечерњу службу служили су лондонски пароси протојереји-ставрофори Милун Костић и Радомир Аћимовић. Побожни народ, а међу њима је било највише деце, испунили су цркву до последњег места и са пажњом пратили богослужење и радосно окретали славски колач са Преосвећеним Владиком и свештенством.

После резања славског колача и поздравних речи надлежног пароха протојереја-ставрофора Вида Вуковића, Владика је изговорио слово о духовности Светога Саве као узору за прави хришћански живот свим људима који следе његов подвиг и опредељење за Христа, без обзира на време и простор. После богослужења, о. Видо Вуковић је гостима представио своју парохију и посебно процес уређења парохијске цркве у којој се управо довршава израда фрескописа. Светосавска академија одржана је у великој црквеној сали која је била испуњена до последњег места највише младим светосавцима. У програму су учествовала деца предшколског и основношколског узраста, њих 35 на броју, која похађају црквену школу при корбијској парохији. Њима веронауку и допунску наставу из српског језика, историје и културе држе учитељице Весна Лазаревић и Љиљана Берић. Њихов труд на увежбавању и усрдност са којом су њихови ученици извели светосавски програм, богато је награђен аплаузом присутне публике. Музички део Светосавске академије извеле су фолклорне групе "Завичај" из Корбија и "Растко" из Лондона, које су извеле сплетове народних игара из српских крајева. На крају Академије подељене су дипломе-захвалнице деци која похађају црквену школу и пригодни поклон-пакетићи за празник које је са управом парохије припремио кум овогодишње славе г. Сава Товиловић, са супругом Босиљком.

П. К.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail