Информативна служба
Српске Православне Цркве

14. фебруар 2005. године

ПРЕДСЕДНИК ТАДИЋ У ПОСЕТИ
ЕПАРХИЈИ РАШКО-ПРИЗРЕНСКОЈ

Председник Србије Борис Тадић боравио је на Косову и Метохији 13. и 14. фебруара 2005. године. Дводневну посету српским енклавама на Косову и Метохији, председник је започео у селу Шилово, код Гњилана. "Моја порука је да је Шилово, као и цело Косово и Метохија, део Србије и саставни део Србије и Црне Горе и то је мој став у Београду, у Приштини и у Шилову и где год се другде налазио."

У току дводневне посете Косову и Метохији, председник Тадић је посетио село Церницу код Гњилана, Приштину, Штрпце, Велику Хочу, Ораховац, манастир Високи Дечани, Бело Поље код Пећи, Батусе код Косова Поља, Липљан, Грачаницу, Прилужје код Вучитрна и Косовску Митровицу. Ово је прва посета председника Србије Косову и Метохији од како су, 1999. године, власт у Покрајини преузеле Уједињене Нације.

"Дошао сам да видим да ли можемо да променимо начин на који људи овде живе, да ли можемо да побољшамо услове живота, повећамо слободу, обезбедимо егзистенцију, храну и грејање за људе, нормалан живот", рекао је председник Србије.
Тадић је житељима Цернице захвалио што су, упркос свему, остали на својим огњиштима, што имају вољу и снагу да сачувају српски језик и српску културу.

После Цернице, председник Србије упутио се у Приштину где је разговарао са шефом УНМИК-а Сереном Јесен-Петерсеном и обишао цркву Светог Николе. У запаљеној православној цркви председник Србије Борис Тадић је истакао да у Приштини као председник Републике уважава све легитимне националне интересе свих народа и етничкиих заједница, али и да захтева да се уважавају легитимни национални интереси српског народа. Тадић је, обраћајући се новинарима пред олтаром приштинске Цркве Светог Николе, запаљене у прошлогодишњим мартовским нередима Албанаца, додао да неће одустати од борбе за те легитимне националне интересе српског народа. Он је подсетио и на обавезе међународне заједнице у вези са спровођењем Резолуције Уједињених Нација 1244.

Председник Тадић, на путу из Штрпца према Великој Хочи, посетио је манастир Свете Архангеле, који су албански екстремисти запалили у прошлогодишњим мартовским немирима. Председник Тадић задржао се у разговору са игуманом Германом и монасима, који су се крајем прошле године уселили у обновљени конак манастира. За присутне новинаре након разговора са председником Тадићем отац Герман је изјавио: "Причали смо о текућим животним проблемима и пожалили смо се на проблеме које имамо. Замолили смо га да се потруди да решимо тешкоће са којима се суочавамо". Након посете манастиру Светих Архангела председник Тадић је продужио до Велике Хоче где су му становници овог српског места у коме живи 700 душа приредили свечан дочек.

Председник Србије Борис Тадић посетио је 14. фебруара 2005. године, манастир Високи Дечани. Председника је дочекао настојатељ манастира Његово Преосвештенство Епископ липљански Г. Теодосије са братством. У част председникове посете манастиру, у храму је одслужена свечана Доксологија на којој је Епископ Теодосије поздравио председника захваливши му на посети, која представља охрабрење монашком братству и православном српском народу на Косову и Метохији који већ скоро шест година живе у тешким околностима без слободе живота и у сталној неизвесности. У знак захвалности на посети, Епископ Теодосије је председнику Тадићу поклонио икону Христа Пантократора, рад дечанских монаха. Председник Тадић је узвративши поздраве Преосвећеном Епископу Теодосију и дечанским монасима, рекао да доноси поруку мира, на првом месту Србима, али исто тако и албанском народу и свима осталим који живе на овом простору. Осврћући се на ситуацију у којој данас живе Срби на Косову и Метохији, председник је рекао да "ниједан народ у Европи данас не живи теже него Срби на Косову и Метохији и ту чињеницу нико не може да негира". Председник Тадиц је посебно нагласио значај православних светиња и хришћанског предања истакавши да "нико не може рећи да Хришћанство нема права да опстане на овим просторима". Председник је изјавио: "Као и манастир, и ви сведочите о постојању нашег народа, културе и вере на овом простору. Моја је вера да ћемо постојати и убудуће. Хвала вама зато што сте на овоме светоме месту".

Председник Тадић је разговарао са Милисавом Дакићем, оцем Пантелије Дакића, једног од дечака из Гораждевца који су убијени на реци Бистрици у лето 2003. године. До данас починиоци овог и ко зна колико других злочина над српским народом под међународним протекторатом још нису откривени. У наставку посете председник Тадић се задржао у разговору са Епископом Теодосијем и локалним представницима УНМИК-а и КФОР-а у манастирској библиотеци. Поред немачког генерала Рихарда Розманита разговору су присуствовали и локални команданти италијанских снага пуковници Марки и Ди Григорио чији војници обезбеђују манастире Дечани и Пећку Патријаршију. Испред УНМИК-а разговору је присуствовао администратор за општину Дечани Луис Перез. У току разговора председник Тадић је изразио искрену захвалност КФОР-у чији војници "не само чувају наше манастире у овом тешком и судбоносном времену већ помажу монасима у свему што им је потребно и што им може олакшати живот". Председничка колона возила петнаестак минута се додатно задржала у манастиру пошто су локални Албанци организовали демонстрације у центру града Дечани. Након што су снаге КФОР-а и полиције омогућиле пролазак колоне возила, председник Тадић са пратњом упутио се у правцу Пећи. Током проласка кроз Дечане председника је дочекало око 300 Албанаца, који су колону испратили повицима и грудвама снега.

У току данашњег дана председник Тадић треба да посети манастир Грачаницу, Липљан и српска села централног Косова како би се упознао са тешкоћама са којима се сусрећу Срби у том делу Покрајине. Посетом Косовској Митровици, поподне, завршава се дводневна посета председника Србије Косову и Метохији.

СЛАВА БОГОСЛОВИЈЕ СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА
У МАНАСТИРУ КРКИ

У Богословији Света Три Јерарха, у манастиру Крка, 12. фебруара 2005. године, свечано је прослављен празник Света Три Јерарха који су патрони и које као своју крсну славу пролсавља ово богословско училиште.

Свечано вечерње богослужење на слави Богословије служио је Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим, уз саслужење великог броја гостујућих свештеника и монаха, и у присуству великог броја гостију и православног далматинског народа. На Светој Архијерејској Литургији, на сам празник, началствовао је Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај уз саслужење Митрополита велеског и повардарског Г. Јована, Епископа бихаћко-петровачког Г. Хризостома, Епископа славонског Г. Саве, Епископа горњокарловачког Г. Герасима и надлежног Епископа далматинског Г. Фотија. После Свете Литургије пререзан је славски колач, а пригодном славском беседом све присутне госте поздравио је Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије. На крају прославе, ученици Богословије су извели пригодан програм у сали овог црквено-просветног завода.

ЦЕТИЊСКА БОГОСЛОВИЈА ДОБИЛА СЛИКУ
СВЕШТЕНОМУЧЕНИКА ЛУКЕ ЦРМНИЧКОГ

У Богословији Светог Петра Цетињског 12. фебруара 2005. године уприличена је скромна свечаност на којој је др Чедомир Вукмановић професорима и ђацима ове црквено-просвјетне установе поклонио слику свога оца Свештеномученика Луке Црмничког. Обраћајући се ректору Богословије протојереју Гојку Перовићу, професорима и ђацима, др Вукмановић је говорио о лику свог оца који, како је рекао, представља ''проминентну фигуру нашег Православља''.

''Сјећам се ријечи Његовог Високопреосвештенства Митрополита Црногорско-приморског Г. Амфилохија, који је мог оца сврстао ''раме уз раме'' са Његошем, Светим Петром Цетињским и Светим Василијем Острошким.''- казао је др Вукмановић, који је изразио очекивање да ће слика његовог оца, која је према његовим ријечима ''пола слика, пола икона'', као и његово дјело, оставити трага и бити доступна свима који желе да је виде. Ректор Цетињске Богословије протојереј Гојко Перовић је нагласио да ће слика Свештеномученика Луке послужити као подстрек професорима и ђацима ове установе. ''Гледајући ову, слободно могу рећи икону Свештеномученика Луке, сигуран сам да ће она допринијети образовању и правом обликовању младих људи. Подсјећајући се дјела Свештеномученика Луке и његовог свједочења Господа, сјутра ће и они свој свештенички пастирски лик образовати преко лика вашег оца.''- казао је протојереј Гојко Перовић, захваљујући се др Вукмановићу на поклону. Игуман Цетињског Манастира јеромонах Лука Анић је у својој бесједи указао да је ''сваки наш светитељ прозор ка небу, кроз који боље видимо Бога.'' ''На овој икони видимо оно што је у животу Свештеномученика Луке било најдрагоцјеније, а то је Христос. Икона Свештеномученика Луке је више од обичне иконе, она је путоказ читавом нашем народу, а истовремено и залог какав наш народ треба да буде у будућности.''- закључио је игуман Лука.

Р.В./Ж.В.

НАСТАВАК АКЦИЈЕ ПРИКУПЉАЊА ПОМОЋИ
ЗА СРБЕ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

На предлог Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, Свети Аријерејски Синод је 10. фебруара 2005. године, одлучио да се због великог интересовања верних да давањем прилога помогну наш народ на Косову и Метохији, акција започета 6. фебруара продужи до краја овог месеца.

Прикупљени прилози намењени су плаћању утрошка електричне енергије.

Сви који желе да помогну косовско-метохијским Србима, прилоге могу уплатити на следеће рачуне Фонда за Косово и Метохију:

- динарски рачун код Управе за јавна плаћања број 840-1267721-44;
- за уплате у EUR, рачун број 54119-978-706, преко кореспондентске банке НБС у иностранству DEUTSCHE BANK AG F/M;
- за уплате у USD, рачун број 54119-840-706, преко кореспондентске банке НБС у иностранству DEUTSCHE BANK TRUST CO. AMERICAS, NEW YORK.
- за уплате у CAD, рачун број 54119-124-706, преко кореспондентске банке НБС у иностранству BANK OF MONTREAL, TORONTO.
- за уплате у AUD, рачун број 54119-036-706, преко кореспондентске банке НБС у иностранству NATIONAL AUSTRALIA BANK LIMITTED, MELBOURNE.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail