Информативна служба
Српске Православне Цркве

18. фебруар 2005. године

ПОСЕТА ДЕЛЕГАЦИЈЕ КОНФЕРЕНЦИЈЕ ЕВРОПСКИХ ЦРКАВА

Петочлана делегација Конференције европских цркава (КЕК) из Женеве посетила је Српску Православну Цркву од 10. до 14. фебруара 2005. године. Делегацију су предводили Његово Преосвештенство Епископ ахајски Г. Атанасије (представник Јеладске цркве при Еевропској Унији у Бриселу) и Генерални секретар Конференције Европских Цркава г. Кит Клеменс. Циљ ове посете био је, пре свега, упознавање са страдањем Српске Православне Цркве и хришћана на Косову и Метохији и положајем Српске Православне Цркве и других хришћанских Цркава у Србији.

На пријему у Српској Патријаршији, Његова Светост Патријарх Павле, у присуству Епископа шумадијског Јована, члана Светог Архијерејског Синода, пожелео члановима делегације срдачну добродошлицу. У дужем разговору, Патријарх је гостима говорио о дугој историји страдања српског народа на Косову и Метохију и апеловао на званичнике КЕК-а да учине све што је у њиховој моћи да би се у Европи и свуда у свету чула истина о страдању преосталих тамошњих хришћана од екстремиста и непријатеља народа Божјег.

У Београду делегација је водила разговоре са деканом и професорима Богословског факултета о даљој сарадњи КЕК-а са овом највишом црквено-просветном установом; затим са директором Човекољубља, мр Драганом Макојевићем о програмима овог Добротворног фонда Српске Православне Цркве везаним за најугроженије слојеве становништва у Србији и Црној Гори.

На празник Света Три Јерараха, представници Конференције Европских Цркава су се састали са Његовим Преосвештенством Епископом бачким Г. Иринејем, који је, између осталог, упознао госте са настојањима Српске Цркве да, вршећи јеванђелску мисију унапређује атмосферу мира и сарадње са свима који живе у Србији. Ова висока делегација је у Новом Саду разговарала и са представницима Словачке Лутеранске Цркве у Србији, Бискупом Самуелом Врбовским и др Арпадом Долинским, и са представником Реформске Цркве, Бискупом Иштваном Чете-Семешијем, а затим и са представницом Методистичке Цркве, Аном Палик-Кучик.

Делегација КЕК-а је два дана боравила на Косову и Метохију и, у пратњи наоружаних војника КФОР-а, посетила најпре манастир Грачаницу, где је водила разговоре са Епископом рашко-призренским Г. Артемијем, затим Пећку Патријаршију и манастир Високи Дечани. Епископ Артемије је, у двочасовном разговору, гостима указао на низ чињеница које сведоче о досадашњем неуспеху мисије Уједињених Нација у јужној српској покрајини. Представници КЕК-а су обећали да ће све Цркве чланице и међународну јавност упознати са тешком ситуацијом у којој се налазе Срби на Косову и Метохији. О истој теми, гости су у манастиру Дечани разговарали са Преосвећеним викарним Епископом Теодосијем, а у Пећкој Патријаршији са игуманијом Февронијом. Делегацију је, у Приштини, примио Високи представник генералног секретара Уједињених Нација г. Сорен Јесен Петерсен, и у једночасовном разговору изнео виђење политичких званичника УНМИК-а о ситуацији на Косову и Метохији, истакавши решеност Међународне заједнице да, нарочито после катастрофалних мартовских догађаја 2004. године, појача своју делатност на стварању услова за мултиетнички суживот свих на Косову и Метохији. Господин Петерсен је подвукао да је у том смислу драгоцена сарадња и помоћ Српске Православне Цркве и да би кључну улогу у томе требало да има Епископ Артемије. Изразивши задовољство јер је имао прилику да разговара са највишим представницима КЕК-а, г. Петерсен је нагласио значај цркава у потрази за решењима за излазак из кризних ситуација. Делегација је, затим, г. Петерсену изнела своје утиске поводом ове посете Косову и Метохији сведочећи о тренутној тешкој ситуацији српског народа и његових вековних светиња. Изневши мишљење да би администрација УНМИК-а и Међународна заједница требало да имају више слуха за жалбе, молбе и апеле српског православног и свег неалбанског тамошњег становништва, делегација је најавила да ће КЕК свим институцијама упутити званично Саопштење, а затим ће на предстојећем заседању Централног одбора КЕК-а упознати све чланице са стварном ситуацијом на Косову и Метохији како би се предузимали мере ради заштите протераног становништва и његових светиња.

На крају петодневне посете делегацију из Женеве је у Бегораду, примио г. Милан Радуловић, министар вера Републике Србије. Разговор се водио о настојањима Владе Србије да још унапреди односе са Српском Православном Црквом и свим другим Црквама и верским заједницама у Србији. Министар вера је апеловао на званичнике КЕК-а да учине све што је у њиховој моћи да хришћани широм Европе и света не забораве српски православни народ на Косову и Метохији.

А.А.

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ БЕСЈЕДИ
НА КЊИЖЕВНOЈ ВЕЧЕРИ У ПОДГОРИЦИ

У организацији подгоричке подружнице Удружења књижевника Црне Горе данас 18. фебруара 2005. године, у сали Црквене општине Подгорица биће одржано књижевно вече поводом књиге Његовог Високопреосвештенства Митрополита Црногорско-приморског Г. Амфилохија - "У јагњету је спас".

Уз Митрополита Амфилохија у програму ће учествовати ректор Богословије Светог Петра Цетињског, протојереј Гојко Перовић, пјесник Коста Радовић и Славко Живковић, док ће владичине стихове говорити Јасна Перишић. Књижевно вече ће почети у 19 часова.

С.К.

РУСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ПРОСЛАВИЛА СВЕТОГ НИКОЛУ, ПРОСВЕТИТЕЉА ЈАПАНА

Свети Никола, просветитељ Јапана, своју мисионарску активност започиње у Земљи излазећег сунца 1860. године, и до 1912. године када су упокојио у Господу, оснива 226 православних заједница са око 40 хиљада верника. Свети Никола никада није повредио религијску свест и осећања народа у Јапану, и не само што никада није повредио осећања будиста, већ је међу будистичким свештеницима имао и много пријатеља. Свети Никола Јапански је сахрањен на старом токијском гробљу, а за светитеља је канонизован 1970. године. Православна Црква на дан 16. фебруара, прославља овог великог мисионара и просветитеља Јапана.

Свети Никола је омогућио да се на јапански језик преведу дела великих руских писаца Лава Толстоја, Антона Чехова и Фјодора Достојевског. Његовом заслугом је основано и удружење руско-јапанског пријатељства, у склопу којег ради руско-јапанска школа превођења. Свети Никола је умногоме утицао на развој добрих руско-јапанских односа.

Извор: RIA Novosti's Nikolai Zherebtsov

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail