Информативна служба
Српске Православне Цркве

2. март 2005. године

СВЕТИ СИНОД ВАСЕЉЕНСКЕ ПАТРИЈАРШИЈЕ
ИЗАБРАО НОВОГ МИТРОПОЛИТА САН ФРАНЦИСКА

Свети Синод Васељенске патријаршије, на редовној седници, изабрао је 22. фебруара 2005. године Његово Преосвештенство Епископа Герасима Кратијског за Митрополита Сан Франциска. Митрополит Герасим ће заменити на катедри блаженопочившег Митрополита Антонија, који се упокојио у Господу, 25. децембра 2004. године.

Новоизабрани Митрополит је рођен 2. августа 1945. године у Каламати, где је стекао основно и средње образовање. Септембра 1969. уписује Јелински колеџ у Бруклину, на коме дипломира 1973. године. Своје образовање наставља на Грчкој Православној Богословској школи – Часни Крст. Децембра 1979. рукоположен је у чин ђакона и саслуживао је Архиепископу Јакову, све до 1996. године. Од 1980. до 1986. године, и у периоду од 1990. до 1998. године, био је продекан за наставу на факултету Часног Крста. Године 2000. постао је заменик председника Јелинског колеџа и факултета Часног Крста.

Извор: http://www.ec-patr.gr

РЕКТОР МОСКОВСКЕ ДУХОВНЕ АКАДЕМИЈЕ
АРХИЕПИСКОП ВЕРИЈСКИ Г. ЈЕВГЕНИЈ ПОСЕТИО
БОГОСЛОВСКИ ИНСТИТУТ СВЕТОГ СЕРГИЈА У ПАРИЗУ

Ректор Московске Духовне академије Архиепископ веријски Г. Јевгениј посетио је 1. марта 2005. године Богословски институт Светог Сергија у Паризу. У разговору са професорима истакнута је потреба сарадње у области изучавања религиозно-философског наслеђа руске емиграције.

Извор: http://www.mospat.ru/index.html

ГРАДОНАЧЕЛНИК АТИНЕ И КОНСТАНТИН МИЦОТАКИС
ПОСЕТИЛИ АЛЕКСАНДРИЈСКОГ ПАТРИЈАРХА

Његова Светост Патријарх и Папа александријски Г. Теодор II примио је, у недељу, 20. фебруара 2005. године, у Александрији градоначелника Атине госпођу Дору Бакојанис и почасног председника Нове Демократије г. Константина Мицотакиса. Његова Светост је, између осталог, истакао историјско место јелинизма у александријској заједници, место александријског патријарха кроз историју на афричком континенту и будућност грчке православне заједнице у Александрији. Сусрету су присуствовали амбасадор Грчке у Каиру г. Панајотис Власопулос, конзул Грчке Амбасаде у Александрији г. Теохарис Лалакос, а затим и представници грчких друштава. После сусрета гости из Грчке су посетили патријаршијски манастир Светог Саве.

АЛЕКСАНДРИЈСКИ ПАТРИЈАРХ У ЈУЖНОЈ АФРИЦИ

Његово Блаженство Патријарх и Папа александријски Г. Теодор II, 26. фебруара 2005. године, заједно са Архимандритом Марком Теодосијем, посетио је Јужну Африку. Том приликом је Свјтјејши Патријарх изразио посебну част што се нашао међу православним Грцима у Кејп тауну. Истакнуто је да је важна чињеница да се православна вера очувала на овим просторима.

Извор: http://www.greekorthodox-alexandria.org/News/2005/february.htm

БОРАВАК МАТУРАНАТА ЦЕТИЊСКЕ БОГОСЛОВИЈЕ
У СВЕТОЈ ЗЕМЉИ

Професори и ђаци Богословије Светог Петра Цетињског који се од 23. фебруара налазе на четрнаестодневној матурској екскурзији у Светој Земљи послије Синаја ових дана обилазе подручје Галилеје, гдје су се поклонили бројним светињама.

Према ријечима јеромонаха Петра (Драгојловића), прва одредница поклоничке групе је био главни град Израела Тел Авив, одакле су кренули на Синајско полуострво. ''Ту смо три дана провели као гости Манастира Свете Мученице Екатерине, чијим смо се моштима поклонили. Затим смо обишли 2285 метара високу планину Хорив, на којој је Бог дао таблице закона Светоме Прoроку Мојсију. Ту је Његово Преосвештенство Епископ Полошко-кумнаовски г. Јоаким, који предводи нашу поклоничку групу служио Свету Архијерејску Литургију. Поред тога, на Синају смо посјетили и друга света мјеста, као што је Пећина Светог Јована Лествичника, у којој се он подвизавао, затим Пећину Светога Пророка Илије у којој се овај пророк крио од проклете царице Јeзавеље, а обишли смо и малу испосницу Светог Григорија Синаита, великог исихасте који је преко свог ученика Ромила Раваничког дах исихазма удахнуо и српском народу'' казао је јеромонах Петар, додајући да су током боравка у Манастиру Свете Екатерине, заједно са братијом манастира служили Литургије у тој светињи, као и у капелици посвећеној Светом Великомученику Трифуну, која се налази изнад самог Манастира.
''Послије три дана боравка на Синају отишли смо на крајњи сјевер Израела, у област Галилејског језера, у град Тиверијаду. У току јучерашњег и данашњег дана смо на подручју Галилеје обишли многе манастире.

У Назарету смо посјетили грчки православни храм Благовијести, на мјесту гдје се Архангел Гаврило јавио Пресветој Богородици, затим Каану Галилејску, мјесто гдје је Исус, претварајући воду у вино, учинио прво чудо.

Данас смо служили у манастиру Светих Дванаест Апостола у Капернауму, гдје смо обишли и старе градске зидине и родну кућу Светог Апостола Петра, као и бројне друге светиње. Јуче смо посјетили и Кармилску Гору гдје је Свети Пророк Илија у ревности за истину Божију, како свједочи Свето Писмо, својом молитвом извео огањ са неба и гдје је убијајући лажне пророке очистио Израиљ од лажи.

За сјутра је планирана посјета гори Тавор, чиме се завршава обилазак Галилеје'', рекао је отац Петар. Он је најавио да ће поклоничка група Цетињске Богословије наставити путовање по Светој Земљи шестодневним боравком у Јерусалиму, гдје ће обићи највеће светиње тог древног града.

Ж. В.

Извор: Светигора прес

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail