Информативна служба
Српске Православне Цркве

3. март 2005. године

ГОДИШЊА СКУПШТИНА ЕПАРХИЈЕ ИСТОЧНОАМЕРИЧКЕ

Призивом Светог Духа, који је служен после Вечерњег богослужења, у петак, 25. фебруара 2005. године почела је годишња Скупштина Епархије источноамеричке. Поред Његовог Преосвештенства Епископа Митрофана било је укупно 57 учесника, од тога 27 свештеника из Епархије, 1 гост свештеник, 3 ђакона, 15 председника црквених општина, 14 делегата и 4 посматрача. Укупно су биле заступљене парохијске 32 цркве.

У свом годишњем извештају Преосвећени Владика Митрофан је говорио о разним активностима, као и о пастирским посетама, које је учинио у току протекле године. Епархија је примила 4 нова свештеника: свештеника Милана Пајића, из Епархије канадске; протонамесника Ивана Марјановића из Жичке епархије; свештеника Љубишу Брњоша из Захумскохерцеговачке епархије и ђакона Перицу Живановића из Темишварске епархије. Две парохије су примљене из Митрополије Новограчаничке: парохија Св. Апостола Луке из Вашингтона и Светог Васкрсења из Лебанона у Пенсилванији.

Владика је поменуо парохије у Аликвипи, Ст. Петерсбургу, Шарлоту, Џексонвилу, и Патерсону које су имале радове на реновирању. Такође, радови су извођени на постављању фрески у епархијској капели. Највећи радови још увeк трају на катедрали Светог Саве у Њујорку. Владика је захвалио парохијском свештенику, Црквеној управи, Грађевинском одбору као и свим парохијанима за њихову подршку. Најважнији догађај у току прошле године били су Епархијски дани Источноамеричке епархије, што ће постати традиција у Епархији. Владика се такође осврнуо на страдање српског народа на Косову и Метохији, нарочито у марту месецу прошле године, као и на катастрофалан пожар у манастиру Хиландару.

У име Епархијског хуманитарног одбора извештај је поднео свештеник Рајко Косић. Он је захвалио г. Милану Пушкару и др Ненаду Јанићијевићу, који су обезбедили велике количине лекова. У току протекле године послата су 3 контејнера. Нажалост, слање лекова убудуће неће бити могуће због законских промена у Србији.

Пред крај првог дана Скупштине протојереј Раде Мирић је детаљно најавио садржај Епархијских дана за 2005. годину који ће се одржати 6. и 7. августа на имању у Шејдланду. Тема ће бити ''Позван да будеш Православац''. Између осталих предавача очекују се Игуман Герасим и о. Дамаскин из манастира Светог Германа Аљаског, који су прешли у Православље. Такође, отац Војислав Билбија ће одржати предавање и певати своје духовне песме.

Други дан Скупштине је почео Светом Архијерејском Литургијом на празник Светог Симеона Мироточивог. После доручка, свештеник Александар Влајковић је одржао предавање на тему Улоге свештеника на парохији у Америци. У свом излагању он се дотакао неколико аспеката свештенства, образлажући у детаље разлике између свештенства и лаика и неопходност сарадње једних са другима у животу Цркве.

После предавања било је говора о начину издржавања парохија кроз Старатељство о чему је говорио г. Симо Чугаљ. Архијерејски заменик протојереј-ставрофор Недељко Гргуревић је посебно поздрављен на Скупштини за његов допринос. Прота Недељко ускоро одлази у пензију са своје парохије у Џонстауну. Прота Драгољуб Малић је позвао све присутне на велики јубилеј у његовој парохији у Монровилу - прославу 100-годишњице парохије, која ће бити обележена у септембру месецу.

Посебна захвалност је одана проти Драгану Филиповићу, као домаћину, Колу Српских Сестара као и свим парохијанима цркве Светог Ђорђа у Кентону за њихово гостопримство. Следећа Скупштина ће се, идуће године, одржати у Мидланду.

Извор:www.easterndiocese.org

У ТРСТУ ПРОСЛАВЉЕНА СЛАВА КОЛА СРПСКИХ СЕСТАРА
ЕПАРХИЈЕ ЗАГРЕБАЧКО-ЉУБЉАНСКЕ

У тршћанском храму Светог Спиридона Чудотворца у Недељу о блудном сину, 14/27. фебруара 2005. године, Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован, служио је Свету Архијерејску Литургију уз саслужење протојереја-ставрофора Рашка Радовића, пароха тршћанског. У препуном храму верни народ се и овог пута окупио да дочека свог архијереја и молитвено прослави Светог Симеона, славу Кола српских сестара. У својој беседи Високопреосвећени Митрополит Јован је, између осталог, истакао да је неопходна одговорност пред Богом свих хришћана у наступајућем периоду Часног поста. Затим је Високопреосвећени заблагодарио Господу на дугогодишњем труду Кола Српских Сестара, чију су славу празнично прославили у Трсту. Владика је такође подсетио окупљене да су Свети Сава и Свети Симеон успели да се одупру свим искушењима, тако да је њихов труд на Њиви Господњој свим хришћанима за наук. После Свете Литургије пререзан је славски колач и освештано славско жито, те су чланице Кола српских сестара све присутне позвале на пригодно послужење. Светој Архијерејској Литургији су присуствовали Високопреподобни Архимандрит Георгиос из Грчке Православне Цркве и проф. дон Еторе Малнати. Славски колач и пригодно послужење и ове године припремила је госпођа Снежана Петровић, заједно са чланицама Кола српских сестара.

Извор: www.mitropolija-zagrebacka.org

ОРДЕН РУСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ПРЕДСЕДНИКУ ИСЛАНДА

У резиденцији амбасаде Руске федерације на Исланду, 28. фебруара 2005. године, Његово Високопреосвештенство Архиепископ клински Г. Лонгин уручио је орден Светог Равноапостолног Кнеза Владимира II степена председнику Републике Исланда г. О. Р. Гримсону. Свечано уручивање ордена Руске Православне Цркве највишем званичнику Исланда дирекнто је преносила Национална Телевизија Исланда.

Извор: www.mospat.ru

ПРЕМИНУО РАБИН

Врховни рабин Цадик Данон, упокојио се јуче у Београду. Покојни рабин је био велики пријатељ Српске Православне Цркве. Сахрана ће се обавити у петак 4. марта 2005. године, у 12:30 часова, на Јеврејском гробљу.

Покојни рабин Цадик Данон остаће упамћен по многим добрим делима према српском народу. Овога пута истичемо Апел свим јеврејским организацијама и Јеврејима широм света, упућен априла 1999, у јеку бомбардовања Србије од стране НАТО-пакта.

"Данас када се по трећи пут у овом веку Срби налазе на удару светских моћника, немам право да останем нем пред несрећом која је задесила недужне Србе и све грађане Југославије само зато што су непоколебљиви у свом убеђењу да нико нема право да господари оним што је њихово а поготово да им одузме вековну светињу Косово, за које сам више пута истицао да представља њихов Јерусалим.

Већ данима је српски народ изложен ужасном бомбардовању најснажније светске ратне машинерије. Осим што му разарају болнице, школе,мостове и привредна добра убијајући и рањавајући становништво, светски моћници, сконцентрисани у северноатлатској алијанси свом силином медијског оружја фабрикују неистине о овом слободољубивом, питомом и храбром народу, заваравајући се да ће се тако оправдати пред Богом и људима и искупити за бестијалност коју чине.

Ми, малобројни припадници Мојсијеве вере који смо у потрази за мрвом људске правде и насушног мира нашли прибежиште на овим просторима вековима делећи са српским народом добро и зло, имали смо безброј пута прилику да се уверимо у топлину његове гостољубивости и ширину његовог срца.

Остајући верни себи и мудрости својих предака који су одавно казали да се у невољи познаје пријатељ, многи Срби су ризикујући свој и живот својих најближих исказали неизрециву храброст спасавајући своје јеврејске комшије и пријатеље током другог светског рата.

Апелујем да свако колико је у његовој моћи допринесе да престане тешка грмљавина разорних НАТО бомби и медијских лажи које су се обрушиле на Србе."

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail