Информативна служба
Српске Православне Цркве

12. март 2005. године

СУСРЕТ ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ Г. БОРИСА ТАДИЋА СА ПОГЛАВАРИМА И ПРЕДСТАВНИЦИМА ТРАДИЦИОНАЛНИХ ХРИШЋАНСКИХ ЦРКАВА У ВЛАДИЧАНСКОМ ДВОРУ У НОВОМ САДУ

Јуче у преподневним часовима, у Владичанском двору у Новом Саду, Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. Иринеј, заједно са Његовим Преосвештенством Епископом сремским Г. Василијем, Његовим Преосвештенством викарним Епископом јегарским Г. Порфиријем, затим поглаварима и највишим представницима традиционалних хришћанских Цркава у Србији, и то Римокатоличке Цркве: Надбискупом београдским Г. Станиславом Хочеваром, председником Међународне Бискупске конференције Свети Ћирило и Методије, Бискупом суботичким Г. др Јаношем Пензешом и пречасним др Андријом Копиловићем, проректором Катихетско-теолошког института у Суботици; Бискупом Реформатске Хришћанске Цркве, Иштваном Чете-Семешијем, Бискупом Словачке Евангеличке Цркве, Самуелом Врбовским и Бискупом Хришћанске Евангеличке Цркве, Арпадом Долинским, примио је др Бориса Тадића, председника Републике Србије. Пријему су присуствовали и у разговору учествовали мр Бојан Пајтић, председник Извршног већа Војводине, и др Војислав Миловановић, протонеимар Храма Светог Саве.

Јучерашњи састанак у Новом Саду имао је посебан значај јер је то био први састанак једног председника Србије са највишим представницима Цркава у Србији.

Разговор о питањима као што су враћање национализоване црквене имовине, социјални и статусни положај Цркава, свештеника и верника, унапређивање верске наставе у јавним школама, увођење свештеничке службе у војсци, месту Цркава у медијима, вођени су у атмосфери пуне одговорности и међусобног разумевања. Председник Србије је са великом пажњом и интересовањем разговарао и о проблемима са којима се у свакодневном животу сусреће свака Црква понаособ.

По завршеном састанку, председник Тадић је, пред резиденцијом Епископа бачког, многобројним окупљеним новинарима изјавио да је протекли разговор био од изузетног значаја и да је постигнута потпуна сагласност и међусобно разумевање о даљем доприносу традиционалних Цркава на територији Србије на неговању мира, толеранције, дијалога и сарадње. “Рaзговарали смо и о тешкоћама сваке Цркве појединачно и углавном су тешкоће заједничке”, изјавио је г. Тадић. “Имајући у виду политичка кретања у времену у којем јесмо, Црква је сасвим сигурно део друштва и треба да буде питана о много чему важном за живот појединца и целог овог друштва. Ставови, као и положај сваке од историјских Цркава, начин на који се испуњују и људска права везана за верска права, у потпуности су једнаки”. На састанку је било речи и о правима грађана исламске вероисповести, управо у духу толеранције и сарадње, које су данас сви учесници данашњег разговора заједно исказали, речи су председника Србије.

Епископ бачки Г. Иринеј изразио је задовољство данашњом посетом председника Републике Србије Епархији бачкој, као и чињеницом да је Српска Православна Црква, односно Епархија бачка, била домаћин сусрета свих традиционалних Цркава које делују на територији Војводине и читаве Србије. Епископ Иринеј је, између осталог, нагласио да се, ту и тамо, јављају мишљења да оглашавање Цркве по друштвеним и општељудским питањима може да угрози световни карактер Државе, али, према његовим речима, на данашњем састанаку доказано је сасвим супротно. “Слобода и одговорност Цркве доприносе садржајнијем суживоту Државе и Цркве, с обзиром на то да су грађани наше земље махом и верници својих Цркава”. На састанку је такође констатовано да сарадња Државе и Цркве може да допринесе даљој демократизацији и развоју друштва у складу са животом грађана у осталим деловима Европе. Само путем дијалога, узајамног поверења и сарадње свих традиционалних Цркава и осталих верских заједница међусобно и са свим осталим носиоцима јавне одговорности у нашем друштву могуће је остварити све стандарде који су неопходни за нормално функционисање друштва у целини, закључио је Епископ Иринеј.

Надбискуп Станислав Хочевар je у свом обраћању новинарима, истакао важност заједничког деловања свих Цркава и верских заједница у правцу развоја нашег друштва, чему доприносе и редовни састанци на којима се разговара у духу дијалога и заједничког деловања.

Из Канцеларије Епископа бачког

ДЕЛЕГАЦИЈА ЕВРОПСКЕ КОМИСИЈЕ У СРБИЈИ И ЦРНОЈ ГОРИ КОД ЕПИСКОПА БАЧКОГ ИРИНЕЈА

У петак, 11. марта текуће године, Његово Преосвештенство Епископ бачки г. др Иринеј, заједно са представницима традиционалнох Цркава у Србији, бискупима Цркава Реформације г. Самуелом Врбовским (Словачка Евангеличка Црква), г. Иштваном Чете-Семешијем (Реформатска Хришћанска Црква), г. Арпадом Долинским (Евангеличка Хришћанска Црква), и монахињом сестром Инес из Надбискупије београдске, (Римокатоличка Црква), као и са председницом новосадске Јеврејске општине, г-ђом др Аном Френкел, примио је у Владичанском двору у Новом Саду делегацију Европске комисије у Србији и Црној Гори на челу са амбасадором Европске Уније у Београду г. Јосепом Ловерасом, у чијој пратњи су били г. Давид Хадсон, први секретар, и г-ђа Санда Бабић.

Епископ бачки, у својству домаћина, упутио је високим гостима речи добродошлице, с поштовањем и љубављу, и свима зажелео угодан боравак у Новом Саду.

У име делегације Европске комисије у Србији и Црној Гори, Епископа Иринеја и представнике Цркава и верских заједница у Србији поздравио је амбасадор г. Ловерас, изразивши задовољство што му се указала прилика да се, после Конференције о доприносу Цркава верској, културној и међунационалној сарадњи на путу европских интеграција одржане прошле јесени у Бечеју, поново сретне са представницима Цркава и верских заједница и разговара о питањима која се тиче односа Црква и верских заједница и данашњег српског друштва према вредностима које одликују савремену Европу и према европским интеграцијама.

Епископ Иринеј и остали представници Цркава једнодушно су изразили став да, будући да је европска цивилизација, у највећој мери, утемељена на вредностима створеним у крилу хришћанства, оне су природно сведоци и носиоци таквих вредности, тако да, вршећи своју мисију, заступају начела као што су љубав према ближњем, достојанство личности, мир и друштвена правда, која треба да одликују Европску Унију и све европске земље.

Саговорници су се сагласили да модел сарадње који Цркве и верске заједнице негују међусобно и у односу на световне носиоце јавне одговорности, као и заједнички живот у миру, узајамном поштовању и духовно-културном прожимању народa који живе у Војводини и читавој Србији, представља добар начин за припрему целокупног српског друштва за европске интеграције. У очима верујућих људи, пре свега у очима хришћана, процес обликовања „јединственог европског дома” може имати успешан и трајан исход уколико се у првом реду буде заснивао на јединству духа, уз уважавање и неговање свачијег националног и културног идентитета, а не само и искључиво на економској рачуници и политичкој комбинаторици.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2004 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail