Информативна служба
Српске Православне Цркве

24. март 2005. године

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
ПОВОДОМ АНТИСЕМИТСКИХ ПЛАКАТА

Упознавши се са чињеницама везаним како за антисемитске плакате и графите који су осванули у Београду 22. марта текуће године тако и за раније сличне, а у неким случајевима још и грубље, нечовечније и злобније изливе предрасуда и нетрпељивости према јеврејском народу, Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве, на својој седници, данас, 24. марта, када се молитвено сећамо невиних жртава бомбардовања од стране НАТО-пакта, саопштава следеће:

1. И овог пута, као што смо чинили и у протеклим годинама, најоштрије осуђујемо сваки облик и сваку манифестацију антисемитизма. Ради се о феномену који је неприхватљив и теолошки, и морално, и правно, и цивилизацијски, и са сваког становишта.

2. Исто тако, одлучно и безусловно одбацујемо сваки и свачији покушај порицања, обезвређивања или минимизирања холокауста над Јеврејима у Другом светском рату. Такви покушаји нас посебно боле и вређају сада када се обележава шездесет година од затварања логора смрти у Аушвицу и у Јасеновцу, у којем су заједно страдали и умирали Срби и Јевреји само због тога што су били то што су били. Страдално разумевање према патњама и жртвама јеврејског народа морамо на изузетан начин показати управо ми Срби, и као православни хришћани и као народ који је у даљој и ближој прошлости искусио огромна страдања, а и данас страда на Косову и Метохији. Ако нас боле ране рода нашег, а боле нас, онда нас морају болети и све ране свих људи и свих народа, а посебно народа у којем се жртве геноцида броје на милионе.

3. Све клевете и подметања о тобожњој злочиначкој психичкој структури јеврејског народа такође одбацујемо и осуђујемо. Наш народ и наши верници врло добро знају шта значи бити оклеветан, изопштен, сатанизован. Јеврејски народ то искуствено и болно зна мимо осталих народа. Утолико је већи грех оних појединаца и група које се упуштају у клеветничке кампање против Јевреја.

4. Уверени смо да ће надлежни државни органи предузети све мере да се ове жалосне појаве спрече. Мир, слобода, безбедност и заједнички живот свих људи и свих етничких и верских заједница, у узајамном уважавању и сарадњи на опште добро, не представља само савремени европски кодекс јавног и приватног понашања, нити само међународну обавезу свих држава чланица Уједињених Нација, него, више од тога и већ вековима, морални императив који проистиче из наше вере у Бога љубави и мира, односно из наше хришћанске и православне савести. Ову духовну вредност без сумње деле са нама и остали хришћани, као и верници других верских заједница, у првом реду Јевреји, „који су – по речима Светог апостола Павла – Израиљци, чије је усиновљење, и слава, и завети, и Закон, и богослужење, и обећања, чији су и Оци, и од којих је Христос по телу, Који је над свима Бог, благословен у векове, амин.” (Римљ. 9, 4-5). Исти Апостол, на другом месту, каже и у своје и у наше име: „Слава и част и мир свакоме ко чини добро, а најпре Јудејину и Јелину”(Римљ. 2, 10).

КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ШТАМПУ
ПОВОДОМ ВЕЛИКЕ ДОБРОТВОРНЕ АУКЦИЈЕ
СРПСКИ СЛИКАРИ ХРАМУ СВЕТОГ САВЕ

У Атријуму Народног музеја у Београду, у четвртак 24. марта у 12,00 часова, одржана je Конференција за медије поводом Велике добротворне аукције Српски сликари храму Светог Саве. О овом јединственом културном и добротворном догађају говорили су Његово Преосвештенство Епископ јегарски Г. др Порфирије, проф. др Војислав Миловановић, протонеимар Спомен-храма Светог Саве и г. Душан Стокановић, уредник Информативне службе Српске Православне Цркве

Његово Преосвештенство викарни Епископ јегарски Г. Порфирије истакао је да је Храм Светог Саве круна свих храмова престонице. Сви народи имају своје престоне градове и у њима своје богомоље, а српски народ је на свој највећи Храм чекао пуних сто година. Ипак, радови су при крају и Богу смо захвални због тога. Проф. др Војислав Миловановић је као протонеимар Храма Светог Саве говорио о завршетку спољашњих грађевинских радова и нагласио да се увелико ради на унутрашњој декорацији и облагању зидова каменом оплатом на коју ће се поставити мозаик. На крају је Душан Стокановић позвао све заинтересоване да присуствују аукцији у суботу у Народном музеју и захавалио се свима који су несебичним залагањем помогли и ову акцију која је у склопу једне велике акције за завршетак Храма Светог Саве на Врачару.

Аукција ће бити одржана у суботу 26. марта у 12,00 часова у Атријуму Народног музеја, а заинтересовани ће, у истом простору, слике моћи да погледају већ од четвртка.

Селекциона комисија, предвођена господином Николом Кусовцем, од 400 радова, које су на позив Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, храму Светог Саве приложили чланови УЛУС-а и УЛПУДУС-а, за ову прилику је одабрала 80 репрезентативних слика, које ће бити понуђене на добротворној аукцији.

ПАРАСТОС ЖРТВАМА БОМБАРДОВАЊА НАТО ПАКТА

Данас се навршава шест пуних година од почетка бомбардовања наше земље од стране НАТО пакта (1999). Поводом тог немилог догађаја, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је у Светосавској цркви на Врачару парастос свим жртвама које су пострадале у току 77 мучних дана и ноћи, колико је бомбардовање трајало.

ПОСЕТА ПАТРИЈАРХА АЛЕКСАНДРИЈСКОГ
ГОСПОДИНА ТЕОДОРА ДРУГОГ
СРПСКОЈ ПАРОХИЈИ У ЈОХАНЕСБУРГУ 16. МАРТА 2005.

Срби у Јужној Африци су у децембру 2004. године, су се по први пут срели са новоизабраним Патријархом Александријским и целе Африке Г. Теодором II, у згради митрополије Јоханесбурга и Преторије. Том приликом новоизабрани Патријарх је истакао да је дуго година живео и служио у бившем Совјетском Савезу, где је Православна Црква била прогоњена од стране комунистичких власти, и да је осетио све тешкоће и искушења Цркве и верног народа у атеистичком режиму. Заволео је словенски народ и обичаје и научио руски језик.

У среду, 16. марта 2005. године Патријарх алкесандријски и целе Африке је посетио и Српску православну заједницу у Јужној Африци. Свјатјејши Патријарх је стигао у пратњи Високопреосвећеног Митрополита Јоханесбурга и Преторије Г. Серафима и два свештеника. После одслужене доксологије, Његова Светост се обратио окупљеном народу: “ Захвалан сам од срца што сам данас овде са свима вама. Био сам много пута у Србији. Хоћу прво да изразим моје дубоко поштовање Његовој Светости Патријарху српском Г. Павлу. У Србији сам заједно са својим Патријархом Партенијем, имао прилику да упознам и блаженопочившег Патријарха српског Германа. Док сам био студент у Грчкој, упознао сам и данашње српске епископе: Црногорско-приморског Амфилохија, Рашко-призренског Артемија и Бачког Иринеја. Веома ценим и поштујем Српску Цркву. Пре него што сам прошле године изабран за Патријарха александријског, био сам мисионар и Епископ у Камеруну и Зимбабвеу и тамо сам се упознао са доста Срба који су ми пуно помагали. Живео сам десет година у Русији. У Београду сам био више пута, као и у Црној Гори и на Косову и Метохији. Нека Господ благослови вашу заједницу.”

Захваљујући се на срдачној беседи и благослову, јеромонах Пантелејмон, као духовник православних Срба у Јужној Африци, одговорио је Патријарху: “Ми смо, такође, веома срећни и почаствовани данас, јер је Патријарх александријски дошао да посети српску православну заједницу у Јужној Африци.”

Јеромонах Пантелејмон (Јовановић)

НЕМАЧКИ МИНИСТАР ОДБРАНЕ ПОСЕТИО МАНАСТИР
СВЕТИ АРХАНГЕЛИ КОД ПРИЗРЕНА

У току своје посете снагама немачког КФОР-а на Косову и Метохији, немачки Министар одбране г. Петер Струк посетио је 22. марта 2005. године манастир Светих Архангела поред Призрена. Немачког Министра, који је дошао у пратњи команданта Бригаде југозапад Рихарда Розманита, примио је заменик настојатеља манастира, јеромонах Бенедикт (Прерадовић), који је немачком Министру показао новосаграђени монашки конак и рушевине конака и капеле Светог Николаја, који су изгорили у току мартовског погрома 2004. године.

"Министар Струк се интересовао како монашко братство живи у постојећим условима, а посебно је желео да чује наше сведочење о мартовском погрому, када смо евакуисани из манастира,” казао је јеромонах Бенедикт. Након разговора са монасима немачки Министар одбране је одржао кратку конференцију за присутне новинаре у порти манастира.

Одговарајући на питања новинара министар Струк је рекао да ће "немачки војници учинити све како би се заштитило монашко братство", нагласивши да је у случају евентуалног поновног избијања нереда "заштита манастира и монаха приоритет". На питање колико ће дуго немачки војници КФОР-а остати на Косову и Метохији, министар Струк је одговорио да ће немачки контингент остати све док се не одреди коначни статус јужне српске Покрајине.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail