Информативна служба
Српске Православне Цркве

30. март 2005. године

ПОСЕТА АМЕРИЧКОГ АМБАСАДОРА ЕПАРХИЈИ БАЧКОЈ

Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. др Иринеј, заједно са Његовим Преосвештенством викарним Епископом јегарским Г. др Порфиријем и најближим сарадницима, примио је данас, 30. марта 2005. године, у Владичанском двору у Новом Саду, Његову Екселенцију г. Мајкла Полта, амбасадора Сједињених Америчких Држава у Србији и Црној Гори.

У отвореном разговору, вођеном у атмосфери узајамног разумевања, разговарано је о мисији и сведочењу Цркве у савременом свету и данашњем српском друштву. Посебно је наглашена одговорност Цркве за духовно и морално здравље народа и одржавање климе међусобног уважавања и разумевања свих друштвених чинилаца. Ова улога Цркве утолико је значајнија пошто су у претходним деценијама систематски потиране хришћанске вредности и морална начела.

Саговорници су се сагласили да посебну пажњу заслужује чињеница да Епархија бачка, односно Српска Православна Црква као целина, придаје изузетан значај неговању поверења и међусобне сарадње између Цркава и верских заједница, као и добрих односа између већинског српског народа и других народа у Србији.

Преосвећени Епископ Иринеј и амбасадор Полт су разговарали и о потреби и перспективама обнове порушених српских православних цркава и манастира на Косову и Метохији, као и стварању услова за повратак расељених и избеглих и за слободан и безбедан живот свих житеља Косова и Метохије.

Из Канцеларије Епископа бачког

ЦРКВА СЕ НЕ БАВИ ПОЛИТИКОМ
ВЕЋ ПРАВИМА СВОГ ВЕРНОГ НАРОДА

Делегација Српске православне цркве посетила седиште Светске конференције религија за мир (World cоnfеrеncе оf rеligions for peace) – WCRP.

Делегација Српске Православне Цркве која се налази у званичној посети Сједињеним Америчким Државама, јуче, 29. марта 2005. године, у Њујорку је посетила седиште Светске конференције религија за мир, где су вођени разговори са г. Леонидом Кишковским, замеником председника ове организације, који је због породичних обавеза био одсутан.

Поздрављајући делегацију Српске Православне Цркве г.Кишковски је истакао значај међуверског дијалога у Босни и Херцеговини и Косову и Метохији, а као пример је истакао установљени међурелигијски савет у Албанији.

Отпоздрављајући г. Кишковском, Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије нагласио је одлучност Српске Православне Цркве да активно сарађује са међународним организацијама, а као потврду навео је пуну надлежност Косовско-метохијског одбора Српске Православне Цркве.

“Црква не жели да се бави крупним политичким питањима, већ елементарним животним питањима и основним људским и верским правима свог верног народа. Треба радити на предусловима за повратак да би Црква могла веродостојно позвати на повратак, сав прогнани народ на своја огњишта. То је једини начин да се сачува мултиетничност на Косову и Метохији”, рекао је Преосвећени Владика Григорије додавши да је “у том контексту неопходна реституција црквене имовине на Косову и Метохији, у чему треба видети и могућност интензивнијег повратка прогнаних на економски одржив простор.”

У наставку разговора шеф делегације Српске Православне Цркве је изразио заинтересованост Српске Цркве за организовање међурелигијских конференција у Београду, Мостару, Сарајеву и Бањалуци.

На сугестију саговорника да се организује међурелигијски дијалог на Косову и Метохији, Владика Григорије је предложио да се таква конференција организује у Пећкој Патријаршији, што су представници домаћина подржали и понудили своју помоћ у реализацији ове идеје.

На исти начин је прихваћен предлог да се у Требињу заједнички оснује Институт за истраживање оних религија које су присутне у региону. Делегација Српске Православне Цркве се обратила Светској конференцији апел за мир, са предлогом и молбом да се узме на знање заинтересованост наше Цркве, да у регионалним интегративним процесима активно учествује као угледна институција која се залаже за унапређење мира, стабилности, демократије и привредног развоја. Овај потенцијал Српске Православне Цркве, међународна заједница до сада није довољно узимала у обзир.

Светској конференцији религија за мир предложено је такође да помогне рад Хришћанског културног центра у Сарајеву и да се заложи за враћање зграде Богословије у Сарајеву, како би и православни (поред муслимана и римокатолика) имали у овом граду високу школску установу. Такође је понуђена и сарадња са Православним богословским факултетом у Београду на заједничким пројектима.

Представници Светске конференције религија за мир такође су подробно упознати са проблемом инструментализовања псеудо-верске заједнице у Црној Гори, где власт у политичке сврхе користи атаке на идентитет и имовину Митрополије црногорско-приморске.

Саговорници из Светске конференције религија за мир су са великим симпатијама и одобравањем прихватили иницијативе делегације Српске Православне Цркве и изразили спремност да активно учествују у њиховом реализовању.

Данас је делегација Српске Православне Цркве посетити Рабина Артура Шнајера, председника организације Апел савести (Appeal of Consciousness), која је 1998. године посредовала у првом сусрету верских поглавара са Косова и Метохије у Бечу. За данас је планирана и посета Православној академији Светог Владимира у Њујорку.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail