Информативна служба
Српске Православне Цркве

4. април 2005. године

ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ СЕ УПИСАО У КЊИГУ ЖАЛОСТИ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле и Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. Иринеј, 4. априла 2005. године, уписали су се у Књигу жалости у амбасади Ватикана и још једном изразили дубоко саучешће поводом смрти поглавара Римокатоличке Цркве папе Јована Павла II.

“Верујем да је блаженопочивши Папа Јован Павле II читавoг свог живота очекивао дан изласка пред Судију Праведнога и да је читав његов живот био усмерен ка томе”, рекао је Његова Светост Патријарх српски Г. Павле приликом кратког сусрета с апостолским нунцијем у Београду, надибскупом Еуђенијем Збарбаром.

ДЕЛЕГАЦИЈА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
СА АРХИЕПИСКОПОМ ГЕРМАНОМ

Званична делегација Српске Православне Цркве посетила је у Њујорку, 31. март 2005. године, седиште Православне Цркве у Америци (Orthodox Church in America) у Сиосету (Syossete) недалеко од Њујорка. Делегацију је примио Високопреосвећени Архиепископ Г. Герман са свим епископима, пошто је управо било завршено заседање сабора.

У срдачном разговору са поглаваром Православне Цркве у Америци Владика Григорије је објаснио циљ и намере делегације Српске Православне Цркве, док је викарни Епископ липљански Г. Теодосије говорио о проблемима са којима се Црква и верни народ суочавају на просторима Косова и Метохије.

Архиепископ Герман се захвалио на посети делегацији Српске Православне Цркве, шаљући своје братске поздраве Његовој Светости Патријарху српском Г. Павлу. Он је нагласио да су православни Срби непрестано у молитвама његовог свештенства и верног народа и делегацији је пожелео успешан наставак посете Сједињеним Америчким Државама.

Приликом посете седишту Православне Цркве у Америци делегација Српске Православне Цркве се такође задржала у краћем разговору са Епископом Аљаске Г. Николајем, који је пореклом Србин из Херцеговине.

Након разговора и ручка са Архиепископом Германом и епископима, делегација Српске Православне Цркве отпутовала је за Вашингтон, где ће провести неколико наредних дана.

ПРЕДАВАЊЕ „КРИТИКА БАЛКАНИСТИЧКОГ ДИСКУРСА“

У суботу, 2. априла 2005. године, члан делегације Српске Православне Цркве која борави у вишедневној посети Сједињеним Америчким Државама, проф. др Богољуб Шијаковић, промовисао је књиге „Критика балканистичког дискурса” у просторијама српске црквене општине у Вашингтону. Књига је недавно одштампана у Канади.

Проф. Шијаковић је објаснио да је главни мотив за писање ове књиге био његов лични наступ на једној конференцији у Трсту, након чега је увидео колико људи желе да сазнају о овој теми. Наиме, књига објашњава како се идентитет балканских народа медијски обликује на основу настојања оних који желе да покоре тј. „цивилизују“ ове народе. Проф. Шијаковић главни излаз из овога проблема види у балканским и ширим регионалним интеграцијама, повезивањем народа на Балкану. Он је посебно обрадио питање обликовања нове свести и идентитета у сиромашној Црној Гори, нагласивши да се иза овога процеса првенствено крију економски интереси оних који су на власти.

Након предавања проф. Шијаковић је одговарао на бројна питања, а присутни су желели да чују из прве руке о стању у Босни и Херцеговини и на Косову и Метохији од присутних епископа: Захумско-херцеговачког Г. Григорија и Липљанског Г. Теодосија.

ЛИТУРГИЈА У ПАРОХИЈИ СВ. АПОСТОЛА ЛУКЕ У МЕРИЛЕНДУ

У недељу, 3. априла 2005. године, посвећену Часном Крсту, преосвећени Епископ липљански Г. Теодосије служио је Свету Архијерејску Литургију са свештеницима Српске православне парохије Св. Апостола Луке у Мериленду, протојерејима Алексом и Мирославом.

Верни српски народ из Мериленда још није добио дозволу да сагради храм, па се недељна и празнична богослужења одржавају у сали школе Вејсајд (The Wayside School). У току богослужења, Преосвећени Владика Теодосије је одржао беседу о значају идења за Господом Исусом Христом и смислу ношења његовог крста. Владика је нагласио да нас „сила часног крста чува и штити од непријатељских насртаја и води у живот вечни.” Тумачећи недељно јеванђеље Преосвећени Владика липљански је објаснио да се „одрицање од самог себе постиже пре свега смирењем и љубављу према ближњем у којој се жртвујемо за друге“. Као примере оваквог блаженог живота Владика Теосодије је указао на Светог Саву Српског и Светог Симеона Мироточивог, као и друге светилнике рода српског.

"Уколико страдања и муке нагрну на нас, не треба да бежимо од тог страдања, ако је то на правди Божијој, јер Господ управо то страдање претвара у оно сто је спасоносно за нас, оно сто је вечно и једино вредно за нас", закључио је у беседи Епископ Теодосије.

Отац Алекса се захвалио Епископу Теодосију на заједничком богослужењу и пожелео успешан боравак делегацији Српске Православне Цркве у Вашингтону.

У току данашњег дана (4. априла 2005. године) делегација СПЦ ће имати састанак са Николасом Бернсом, подсекретаром за политичка питања у Стејт Департменту тј. замеником државног секретара Кондолизе Рајс. Николас Бернс је на ову дужност постављен 18. марта, а предходно је обављао дужности амбасадора САД при НАТО савезу и амбасадора САД у Грчкој. Николас Бернс ће се између осталог посебно бавити питањима Балкана, а нарочито Косова и Метохије.

Данас, у поподневним часовима чланови делегације Српске Православне Цркве ће одржати предавање у Центру Вудро Вилсон на тему: Положај српског становништва и Српске Православне Цркве на Косову и Метохији.

СЕДНИЦА  ЕПАРХИЈСКОГ САВЕТА
СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЕПАРХИЈЕ СРЕДЊОЕВРОПСКЕ

У суботу, 2. априла 2005. године, у манастиру Пресвете Богородице у Химелстиру одржана је редовна седница Епархијског савета Српске Православне Епархије средњоевропске.

Председавао је Његово Преосвештенство Епископ средњоевропски Г. Константин који је поднео извештај Епархијског управног одбора о раду у току 2004. године.
Поднет је извештај и о материјалном и финансијском пословању Епархије средњоевропске, као и црквених општина у Епархији, одобрен је  завршни рачун Епархије средњоевропске за 2004. годину и усвојен буџет за 2005. годину.

Успешан развој ове Епархије настављен је оснивањем новог архијерејског намесништва за Баварску, као и оснивањем друге парохије у Келну.
Истакнуто је да се парохијал као обавеза чланова Српске Православне Цркве у Епархији средњоевропској све више уплаћује и да је нарочито прихваћен од стране млађих верника.

Посебно се говорило о великом подухвату Српске Православне Црквене Општине Берлин, која већ месецима ради на снимању документарног филма о животу Светог Владике Николаја Жичког и Охридског, чија премијера треба да буде приликом обележавања 50-годишњице упокојења Светог Владике.

Текст и фото: Миодраг Мецановић

КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЉА
У БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКОЈ ЕПАРХИЈИ

На крстопоклону недељу Часнога поста, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је свету Архијерејску Литургију у Ђурђевим Ступовима. Народ се поклонио Часном и Животворном Крсту Господњем и у великом броју узео учешћа у Светој Литургији. У својој недељној проповеди Владика је позвао народ да у још већем броју долази на Свете Литургије, да се редовно причешћује, обожи и уброји у мало стадо Христово. О Страдању и Крсту Господњем владика је рекао: „Ево данас се клањамо, браћо и сестре, Крсту Христовоме. Клањамо се у сред Часнога Поста да нас Господ оснажи силом његовом, благодаћу његовом. У Крсту је сила распећа, али и сила васкрсења Христовога! Преко Крста делује Господ својом силом, а та сила која се преко Крста пројављује, то је сила љубави, то је сила која препорађа, то је она сила која једино може да буде од људи поштована и обожавана. Од друге силе се бојимо, а ову силу волимо! То је она сила која нас изнутра препорађа и ослобађа и која снисходи до гроба, до ада, и отуда вади оне који су погрјешили, пали, подлегли смрти, све оне наше претке и рођаке, све сила Господњега Крста васкрсава.”

На овај празник Епархију будимљанско-никшићку и манастир Ђурђеве Ступове посетили су монаси са Косова и Метохије, из манастира Високи Дечани, који су саслуживали владики на Светој Литургији: „Ево оца Димитрија и оца Данила, хвала Богу оно најлепше Црна Гора што је имала, дала је манастиру Дечанима. Па ето ако је Црна Гора оставила и напустила, и издала Косово, али Бог није хтјео дозволити него је послао пет-шест младих људи, и образованих и способних, који свјетле у манастиру Дечанима, свјетле Косову и Метохији, свјетле нашој Светој Цркви, и свјетле нама браћо и сестре.”

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail