Информативна служба
Српске Православне Цркве

7. април 2005. године

ДЕЛЕГАЦИЈА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ И ДРЖАВНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ СРБИЈА И ЦРНА ГОРА ЗАЈЕДНО ПУТУЈУ ВЕЧЕРАС У РИМ

Митрополит загребачко-љубљански Г. ЈованДелегације Српске Православне Цркве, у којој су Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован и Епископ шабачко ваљевски Г. Лаврентије, и Државне заједнице Србије и Црне Горе, у којој су председник Светозар Маровић и министар Вук Драшковић, отпутоваће вечерас заједно у Рим где ће сутра у римској базилици Светог Петра присуствовати сахрани Папе Јована Павла Другог.

Тим поводом Високопреосвећени Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован, изјавио да смо, према јеванђељским принципима, обавезни да се са “радоснима радујемо, а са жалоснима учествујемо у жалости”, нагласио је да делегација наше Цркве иде у Ватикан да ода пошту “великом и харизматичном Папи који је, путујући неуморно по свету, говорио о неопходности да сви људи живе у миру и да сви буду слободни”.

Епископ шабачко ваљевски Г. Лаврентије“Настављајући оно што је на Другом ватиканском концилу започео Папа Иван Двадесетрећи, назван “Добри папа” јер је спровео велике промене у Римокатоличкој Цркви и отворио врата за сарадњу са Источном Црквом, а Папа Павле Шести претворио у дело посетом Светој земљи и сусретом са Васељенским Патријархом Атинагором, Папа Јован Павле Други је претворио у своје ходочашће у славу мира, а против свих ратова, за сарадњу на свим пољима, а посебно на међуконфесионалном”, рекао је Митрополит Јован данас после подне, у Двору Српске Патријаршије, пред полазак у Рим.

Оцењујући као посебно значајне међурелигијске сусрете у Асизију које је установио блаженопочивши Папа Јован Павле Други, Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован истиче да је само велики визионар који је искрено веровао у оно што ради, и у снагу вере, могао да окупи све верске вође, а међу њима Јевреје и муслимане у време најжешћих сукоба и кризе између ове две конфесије, поставивши их за исту “трпезу љубави”.

“Због тога сам, упознавшши га у таквим приликама, Папу Јована Павла Другог доживео као великог Папу харизматика који је могао око својих идеја да окупи масе и заталаса цео свет”, рекао је Високопреосвећено Митрополит Јован. Истичући “политичку далековидост” и “уважавање реалности живота” блаженоусопшчег поглавара Римокатоличке цркве, Високопреосвећени Митроплит Г. Јован каже да се његова “мисија мира” и велики политички утицај у свету, који је имао и као шеф државе, ничим не могу оспорити, упркос догматским разликама које постоје између хришћанске цркве истока и запада.

Сматрајући да је огроман значај који је Папа Јован Павле Други имао за свет потврђен и милионима ходочасника који желе да се поклоне његовом одру, али и државним делегацијама које ће га испратити на вечни починак, Митрополит загребачко-љубљански Г. Јован истиче да је Он и са самртне постеље свету послао велику поруку, “показујући примером свима нама како се умире”.

ЊЕГОВА СВЕТОСТ ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ГОСПОДИН ПАВЛЕ ЈУЧЕ ЈЕ ПРИСУСТВАО НА СВЕЧАНОЈ МИСИ ЗА БЛАЖЕНОПОЧИВШЕГ ПАПУ РИМСКОГ ЈОВАНА ПАВЛА ДРУГОГ

Синоћ у римокатоличкој Катедрали Блажене Девице Марије у Београду служена је Миса за блаженопочившег Папу Јована Павла Другог. Присуствовао је Његова Светост Патријарх Српски Господин Павле у пратњи Његовог Преосвештенства викарног Епископа јегарског Господина Др. Порфирија.

Мису је служио Преузвишени Надбискуп београдски Господин Станислав Хочевар, са Апостолским Нунцијем у Београду Преузвишеним Надбискупом Господином Еуђениом Сбарбаром, и Монсињором Ђуром Џуџаром, уз саслужење свог свештенства Римокатоличке Надбискупије београдске.

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле се обратио присутнима и помолио Господу да буде милистив и према Папи Јовану Павлу да се и Он нађе међу онима које Господ признаје за своје верне слуге, ” да Господ и нама помогне да се и ми на тој страни нађемо”. После обраћања Његове Светости Патријарха Г. Павла катедралом је одјекнуо дуг и снажан аплауз.

На комеморацији о Папином делу и заслугама било је мноштво говорника после којих је читана поезија блаженопочившег Папе Јована Павла Другог, и појане песме компоноване на Његове стихове.

Служби су присуствовали и, представници Евангелистичке словачке Цркве, Јеврејске заједнице, Исламске верске заједнице, председник Народне Скупштине Републике Србије, г. Предраг Марковић, министар вера у Влади Републике Србије, г. Милан Радуловић, чланови дипломатског кора, и угледне личности из јавног живота.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail