Информативна служба
Српске Православне Цркве

8. април 2005. године

ДЕМАНТ ДЕЛЕГАЦИЈЕ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
ПОВОДОМ НЕИСТИНА ИЗНЕТИХ У ЈАВНОСТИ

Посредством БК Телевизије у нашу јавност убачена је вест да је Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије у разговорима делегације Српске Православне Цркве са представницима Стејт Департмента у Вашингтону предложио да о статусу Косова и Метохије преговарају директно са Српском Православном Црквом а мимо Владе Србије. Ова вест је неистинита и апсурдна. Неистинита је због тога што је изричит став Владике Григорија и читаве делегације Српске Православне Цркве да је једини циљ директне комуникације наше Цркве са Уједињеним Нацијама и Администрацијом Сједињених Америчких Држава да се заштите елементарна људска права српског народа на Косову и Метохији, да се омогући повратак прогнаних и њихов одржив живот и да се осигура власништво црквене имовине и обнова црквених објеката.

Дакле, ради се о захтеву да се на Косову и Метохији успоставе демократски и цивилизацијски стандарди за живот свих, а не да се разговара о статусу ове српске покрајине. Вест је апсурдна јер Српска Православна Црква и њена делегација немају надлежност да преговарају о питањима статуса Косова и Метохије у смислу државно-политилких решења, али има легитимитет да разговара о свим питањима од судбинског значаја за српски народ и Цркву на Косову и Метохији, а посебно о правном статусу Српске Православне Цркве, њене узурпиране имовине и обнове порушених светиња на Косову и Метохији. Отуда пласирање неистинитих и апсурдних вести, поред лоше намере, има сврху да се Српској Православној Цркви ускрати легитимно право да брине о свом народу и својој имовини.

ЗВОНА У ЗНАК САУЧЕШЋА

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа бачког г. Иринеја, на дан сахране папе Јована Павла II у 10, 00 часова, у свим храмовима Епархије бачке звонила су звона у знак саучешћа и израза братске љубави према верницима Римокатоличке Цркве од којих већина живи на подручју ове епархије.

Из Канцеларије Епископа бачког

ДЕЛЕГАЦИЈА СПЦ СА КОНГРЕСМЕНОМ ТАНКРЕДОМ

Вашингтон, 8. април 2005.

Делегација СПЦ у САД састала се јуче са америчким конгресменом из државе Колорадо Томом Танкредом (Tom Tancredo) у просторијама Конгреса на Капитол Хилу.

Делегација је обавестила уваженог конгресмена о досадашњим посетама званичницима у САД, као и о предстојећим посетама током последње седмице посете.

Конгресмену Танкреду је посебно указано на тешко стање људских права на Косову и Метохији и о потреби да се САД што активније укључи у пружање помоћи за повратак људи, обнову порушених домова и храмова, реституцију имовине, насилно отуђене након Другог свестског рата, обезбеђивање основих људских и верских права и услова за достојанствен живот, као и адекватну заштиту српске културне баштине на Косову и Метохији.

Конгресмен Танкредо је један од најактивнијих чланова српског кокуса у Конгресу САД, а током наредне седмице делегација СПЦ ће имати читав низ сусрета и са осталим члановима кокуса.

ДЕЛЕГАЦИЈА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
СА ЗВАНИЧНИКОМ НАЦИОНАЛНОГ САВЕТА
ОДБРАНЕ СЈЕДИЊЕНИХ АМЕРИЧКИХ ДРЖАВА

Званична делегација Српске Православне Цркве се, 6. априла 2005. године, састала са са Бертрамом Брауном, директором за питања југоисточне Европе при Националном савету одбране Сједињених Америчких Држава. Састанак је одржан у просторијама Српског конгреса уједињења у Вашингтону.

На почетку разговора г. Браун је истакао да искрено цени став Српске Православне Цркве која је „храбро” наступила у јавности и пре рата на Косову и Метохији, подржавајући опозицију и процес демократизације. Он је истакао да се Вашингтон нада да ће Црква наставити да игра улогу партнера за мир и стабилност и да ће „охрабрити Србе на Косову и Метохији да се укључе у процесе који су на добробит свих грађана“. Г. Браун је посебно истакао да администрација Сједињених Америчких Држава цени и подржава доношење недавно потписаног Меморандума о разумевању.

Преосвећени Владика Григорије је објаснио свом саговорнику да је званична делегација Српске Православне Цркве кренула у ову мисију јер „ситуација више није допуштала да се оклева.” „Као и много пута до сада желим да кажем да нисмо дошли да се бавимо политичким питањима , већ да помогнемо да се омогући опстанак нашег верног народа на Косову и Метохији, као и наших светиња, међу којима су посебно значајни Пећка Патријаршија, Дечани и Грачаница,” рекао је Преосвећени Владика изразивши забринутост Српске Православне Цркве да „Косово и Метохија могу да постану потпуно етнички чисти уколико међународна заједница не уложи већи напор да успостави владавину реда и закона.”

„Такође постоји опасност да нестане читава једна европска хришћанска цивилизација, али и да се исхитреним решењима отвори једно ново кризно жариште које ће проузроковати конфликте и нестабилност у целом региону,” објаснио је Владика Григорије, додавши да је Црква „свесна да конфронтација са Међународном заједницом води ка потпуном нестанку и нашег народа и наших светиња.” Говорећи о ставовима Српске Православне Цркве о горућим друштвеним питањима Владика Григорије је нагласио да је потребна храброст, али и подршка свих оних који размишљају конструктивно и реално.

Бертрам Браун је изнео своје мишљење да је предстоји кључни период за решавање проблема на Косову и Метохији. „Ствар није у томе што некога треба казнити или одузети од њега нешто, већ да се створе услови како би Косово и Метохија нормално функционисало као мултиетничко друштво,” објаснио је додавши да је кључно питање у том процесу – децентрализација. „Међутим, наставио је Браун, да би могло да се решава ово питање, као и питање реституције земљишта, обнова цркава и домова, потребно је да имамо саговорника и партнера међу косовским Србима.” Господин Браун је посебно нагласио значај Меморандума о разумевању јер је „то први корак и начин да се Срби охрабре да почну са обновом без обзира да ли ће Косово и Метохија бити независни, или ће бити део Србије или протекторат.” „Као човек разумем разлоге за бојкот, али ако се настави на такав начин положај Срба ће бити све тежи. Зато управо Црква може да помогне да се народ укључи и помогне себи,” закључио је Браун.

Укључујући се у дискусију, отац Иринеј Добријевић је нагласио значај реституције земљишта и повратка прогнаника, поменувши искуство које већи имају Добротворна установа Човекољубље и Међународна православна добротворна организација (IOCC). „Повратак не значи „колонизацију” већ повратак у своје домове, на своју имовину и то првенствено тамо где већ постоје српске светиње у близини” рекао је јеромонах Иринеј.

Епископ липљански Теодосије је објаснио г. Брауну да Црква има велики углед у народу и да је Српска Православна Црква чврсто одлучила да се заузме један конструктивнији однос према Међународној заједници. „Поводом учешћа Срба у институцијама веома је важно да међународна заједница и косовски Албанци учине кораке који би Србима показали да они у тим институцијама неће бити само декор, већ да они буду у могућности да заиста поправе положај свога народа”, рекао је Владика објаснивши да су Срби учествовали у институцијама три године, али да су на крају доживели велики погром 17. марта 2004. године.

Бертрам Браун је одговорио да ће један од конкретних подстицаја народу бити обнова порушених цркава и храмова. По његовом мишљењу Црква би могла да одигра кључну улогу у повратку. Посебно је поменуо пример Босне и Херцеговине где „четири године није било ништа, а онда је изненада све добило на динамици“.

Владика Теодосије је истакао да Црква није у позицији да директно учествује у одређивању политичког статуса, али да и те како може и треба да заступа виталне интересе свог верног народа како би се обезбедила права и слободе као и адекватна заштита културне баштине српског народа. У том контексту, Црква активно подржава процес децентрализације који би нашем народу омогућио не само заштиту на локалном нивоу, већ и ефикаснију могућност очувања свог идентитета, културе, и самоуправе у суштинским областима, као што су на пример здравство и просвета. „Срби и остали не-Албанци морају да буду заштићени не само као појединци, већ и као народ“, нагласио је Владика додавши да посебно треба применити највише стандарде заштите српске културне баштине на Косову и Метохији.

Надовезујући се на ову тему, проф. Шијаковић је нагласио да би требало успоставити уједначене стандарде у читавом региону и истакао пример између Прешевске долине и Косова и Метохије објаснивши да оно што Србија даје Албанцима у Прешевској долини; Косовске власти ни приближно не пружају Србима на Косову и Метохији. „Посебно је велики проблем око решавања имовинских питања,” рекао је проф. Шијаковић предложивши да се формира једна независна агенција за некретнине која би се бавила овим проблемима.

Враћајући се на питање спровођења Дејтонског споразума у Босни и Херцеговини Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије је истакао да у Републици Српској постоји велика забринутост у народу да ће тај споразум бити раскинут, да ће Срби изгубити своју самосталност, те да ће доћи до нагле мајоризације у Босни и Херцеговини. Објашњавајући своје виђење ситуације он је истакао да проценат Хрвата нагло опада и да Сарајево постаје чисто муслимански град што није био случај чак ни у отоманско време.

Браун је рекао Преосвећеном Григорију да не види могућност за промену Дејтонског споразума, али да инсистира на извршавању обавеза према Хашком суду. Он је објаснио да међународна заједница у наредном периоду жели да види већу интеграцију Босне и Херцеговине у Европску Унију. „Међународна заједница није против Републике Српске већ против одређених структура у Републици Српској, који су огрезли у корупцију, док народ живи у сиромаштву“, закључио је Браун.

МЕЂУНАРОДНА ПРАВОСЛАВНА ДОБРОТВОРНА
ОРГАНИЗАЦИЈА ЋЕ АКТИВНО УЧЕСТВОВАТИ
У ПРОЦЕСУ ПОВРАТКА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Након састанка са Бертрамом Брауном, делегација Српске Православне Цркве се у просторијама Српског конгреса уједињења састала са Дином Тријандафилуом (Dean Triantafilou), представником IOCC (Међународне православне хуманитарне организације – International Orthodox Christian Charities).

У разговору су разматране могућности како да се Међународна православна добротворна организација укључи у процес повратка прогнаника, обнове њихових кућа и пројекте мини-фарми. Посебно је наглашено да повратак мора да буде одржив и да се људима морају обезбедити економски услови живота. Договорено је да се у даљој сарадњи активно укључе канцеларије Међународне православне добротворне организације у Београду и Подгорици, као и да се заједнички ради и са организацијом USAID.

ДЕЛЕГАЦИЈА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
СЕ УПИСАЛА У КЊИГУ ЖАЛОСТИ
У НУНЦИЈАТУРИ У ВАШИНГТОНУ

Званична делегација Српске Православне Цркве, која се налази у вишедневној посети Сједињеним Америчким Државама, уписала се 6. априла 2005. године у Књигу жалости поводом упокојења римског папе Јована Павла II, у Нунцијатури у Вашингтону.

Делегацију је дочекао вашингтонски надбискуп Габријел Монталво (родом из Бразила) који се захвалио делегацији Српске Православне Цркве због саосећања у болу римокатоличких верника. Монсињор Монталво је у разговору са члановима посланства истакао да је шест година био папски нунције у Београду, и да га везују лепе успомене за српски народ и Цркву. Надбискуп Монталво је упутио своје срдачне поздраве Његовој Светости Патријарху Павлу и члановима Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве.

НОВА ИНТЕРНЕТ ПРЕЗЕНТАЦИЈА О КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Влада Републике Србије је почетком априла 2005. године организовала постављање још једне Интернет презентација о Косову и Метохији: http://www.srbija.sr.gov.yu/kosovo-metohija. На насловној страни ове презентације се налазе најновије вести са Косова и Метохије, затим су ту и сви документи који су везани за српску јужну покарајину, видео записи са Косова и Метохије, сведочанства тероризма на Косову и Метохији и чињенице о мартовском погрому (са фотографијама).

БЛАГОВЕСТИ У ЧИКАГУ

Српска народна билиотека из Чикага, задужбина Милуна и Наде Николић, од ове године почиње са организацијом Књижевних свечаности Благовести у Чикагу, које ће се у граду на обали Мичигенског језера, традиционално одржавати свеке године о Благовестима.

Благовести у Чикагу представљају прву књижевну манифестацију Срба у западном свету, као што је 1990. године и сама Библиотека била прва српска библиотека основана на северноамеричком континенту.

У Централном делу књижевних свечаности биће представљан по један савремени српски писац у светлу српске књижевне традиције. Беседник на овој, првој манифестацији, биће професор Чикашког универзитета др Богдан Ракић, светски познати слависта и уредник славистичког часописа Српске студије, који излази на енглеском језику у Америци. Професор Ракић ће говорити о поезији Јована Дучића и Ђорђа Николића, песника из Чикага.

На Благовестима у Чикагу биће одржана и америчка промоција Николићевих књига објављених у Србији: Српска глава, Небески врт, Допис и У потрази за Еуридиком. На oвој књижевној манифестацији Ђорђе Николић ће имати свој први књижевни наступ на српском језику у Америци, од свог емигрирања у ову земљу пре више од тридесет и три године.

Поред уметничког програма, ове године ће на свечаностима бити покренута и акција помоћи Српској књижевној задрузи и Матици српској. За ту сврху Библиотека је основала путујући књижевни фестивал Уздарја Српској књижевној задрузи и Матици српској; на књижевним вечерима, које ће бити организоване и у Србији и у дијаспори, српски писци ће својим наступима ширити мисију Српске Књижевне Задруге и Матице Српске и потстицати родољубиве Србе да помажу рад и опстанак ових најзначајнијих српских културних центара. Тако ће ове књижевне свечаности уједно представљати и почетак Уздарја, чији ће покровитељ и организатор широм света бити Српска народна библиотека из Чикага. Целокупан приход од продатих Николићевих књига на овим свечаностима, Библиотека ће поклонити Српској књижевној задрузи за испуњење овогодишњег издавачког плана.

“Српска народна библиотека планира да своју акцију прошири на целу Америку, Канаду, Аустралију и Западну Европу и позове све Србе да, удружени идеалом очувања српског језика и српске ћирилице, помогну Српску књижевну задругу и Матицу српску. Без њихове историјске улоге српство би свакако било лишено целомудреног Светосавског одличја”, истакла је Драгица Милошевић, директор Библиотеке.

Овогодишње свечаности ће бити одржане на Лазареву суботу, 23. априла 2005. године, у великој сали Саборне цркве Васкрсења Христовог на Палмер скверу у Чикагу. Свечаности ће бити започете Молебаном и Духовним поменом песницима Јовану Дучићу, Растку Петровићу, Милошу Црњанском и осталим српским емигрантским писцима, чије је дело стварано у емиграцији, али је неодвојиви део живог слова српске књижевности.

ХОР КИР СТЕФАН СРБИН У ПРАГУ

У Прагу је у понедељак 4. априла 2005. године, у православном храму Светог Кирила и Методија, одржан концерт духовне музике. Наступио је градски женски хор Кир Стефан Србин из Смедерева, иначе члан Савеза Српски Хорова основан 2003. године. Концерту су у, испуњеној цркви, осим великог броја Срба присуствовали Чеси, Руси и Украјинци. Поред амбасодара Србије и Црне Горе у Прагу г. Александра Илића, на овој духовној светковини били су и представници других дипломатских мисија у Чешкој, као и петнаест посланика Савезне и Републичке Скупштине из Београда, који се налазе у посети својим чешким колегама. На концерту овог нашег познатог хора, којим је дириговао г Милан Илић, изведене су делом песме из Свете Литургије, композиције Кир Стефана Србина, Мокрањца, Тајчевића. У другом делу концерта на програму су биле народне песме из Србије. Концерт је организовао Оснивачки одбор Српске Православне парохије Свети Цар Лазар, у Прагу.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail