Информативна служба
Српске Православне Цркве

11. април 2005. године

ШТА ЈЕ ИСТИНА, А ШТА ЛАЖ ИЛИ САН
У ПРИЧАМА ЧЕДОМИРА ЈОВАНОВИЋА

Поједини медији су данас пренели део интервјуа који је Чедомир Јовановић, бивши потпредседник Владе Републике Србије и бивши члан Демократске странке, дао Телевизији Б92. Јовановићеве изјаве и инсинуације, везане за Српску Православну Цркву, српског Патријарха и архијереје, лажне су и лажљиве, у целини и у појединостима.

Основна Јовановићева намера за Српску Православну Цркву не представља ништа ново и на линији је сталне, мање или више интензивне кампање коју спроводе агресивни антицрквени кругови и појединци, подржани, нажалост, од неких медија обрнуто сразмерно угледу који имају у народу.

Новйну у сличним нападима на Цркву представља то да су Јовановић и дружина, заједно са њима наклоњеним медијима, почели да измишљају догађаје и да за њихове актере проглашавају сами себе и још понеку личност из Цркве, до самог свјатјејшег Патријарха српског Г. Павла. Тако је Јовановић, између осталог, измислио (или му се то причинило у његовим халуцинацијама) да је он лично посећивао Његову Светост Патријарха српског Г. Павла и са њим постигао договор о враћању верске наставе у школски систем Србије; да он (а ко би други?) има сазнања о томе како се пишу и фалсификују (!) посланице које Патријарх српски упућује свештенству, монаштву и вернима Српске Православне Цркве, итд, итд…

Ипак, ко год је и површно упознат са „житијем и прикљученијима” Чедомира Јовановића зна да је он посећивао неке друге личности, на неким другим адресама, а не српског Патријарха и српске владике. Најмање је имао везе са поступком око враћања верске наставе у јавне школе у Србији. Конкретно: Чедомир Јовановић никада није присуствовао ниједном састанку везаном за верску наставу. Цео тај посао, у име тадашње владе Републике Србије, са пуним и недвосмисленим убеђењем да се ради о подухвату од највећег значаја за српску просвету и без икаквих калкулација, водио је покојни Зоран Ћинћић, заједно са бившим министрима у влади Србије др Војиславом Миловановићем и др Гашом Кнежевићем. Др Миловановић је са покојним премијером делио велики ентузијазам у проналажењу најбољих решења. Начелни договор о враћању верске наставе постигнут је на седници Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, одржаној 4. јула 2001. године у Патријаршијском двору у Београду, којој су присуствовали покојни премијер Зоран Ђинђић и министар вера Војислав Миловановић. Конкретан пак разрађен договор о враћању верске наставе постигнут је сутрадан, 5. јула 2001. године, на стастанку у Влади Србије, на коме су, на позив премијера Ђинђића, учествовали овлашћени представници свих традиционалних Цркава и верских заједница у Србији и ресорни министри. Уредбу о организовању и остваривању верске наставе и наставе алтернативног предмета Влада Србије је донела 24. јула 2001. године, а ова Уредба је објављена у Службеном гласнику Републике Србије бр 46/2001 од 27. јула 2001.

Веронаука, дакле, није уведена 29 јуна, како то лажно и лажљиво тврди Чедомир Јовановић, и никакве „трампе” (типа: веронаука за ћутање о главном хашком затворенику) није било нити је ико икад ишта слично изрекао. Осим, дабоме, у болесним умовима или у халуцинантним сновиђењима... Да Чедомир Јовановић није имао никакву улогу нити задужење од стране владе или њеног председника, у поступку враћања верске наставе, потврдио нам је и тадашњи министар вера, проф. др Војислав Миловановић, који је, заједно са покојним Зораном Ђинђићем, међу најзаслужнијима не само за веронауку, него и за стварање нормалног односа између Цркве и државе, а свакако је учествовао у свим састанцима и договорима везаним за верску наставу у школама.

Где, када и које злочинце је благосиљала Црква? Какво је то лудило у глави овога несрећника?

Ако је и у свему осталом овако „истинољубив” као што је по питањима наше Цркве, онда он није никакав „инсајдер” него потпуни и безнадежни аутсајдер.

СУСРЕТ ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ Г. ПАВЛА СА ПЕДИЈЕМ ЕШДАУНОМ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле разговарао је данас, у Патријаршијском двору у Београду, заједно са Преосвећеном Г. Г. архијерејима, члановима Светог Архијерејског Синода и Његовим Преосвештенством Епископом зворничко-тузланским Г. Василијем, са г. Педијем Ешдауном, виским представником Генералног секретара Уједињених нација за Босну и Херцеговину.

У разговору је посебна пажња посвећена проблемима и екцесним ситуацијама везаним за однос власти у Босни и Херцеговини, као и власти међународне заједнице према Српској Православној Цркви. Представници Српске Православне Цркве су истакли да велики проблем у успостављању квалитетне сарадње између Српске Православне Цркве и представника међународних власти представља континуирано негирање правих узрока наношења тешких телесних повреда протојереју-ставрофору Јермији Старовлаху и сину му Александру. Исто тако, озбиљан проблем преставља апсурдна и потпуно неоправдана сумња да Српска Православна Црква скрива оптужене пред Хашким трибуналом, ради чега су извршени оружани препади и претреси манастира Озрен, Епископског двора у Бијељини и других црквених објеката. Наглашено је да је процес повратка прогнаних Срба у Федерацију Босне и Херцеговине недопустиво спор и да на том питању недовољно раде како домаће власти у Сарајеву, тако и органи међународне заједнице. Најбољи пример за то што је Преосвећени Епископ зворничко-тузлански Г. Василије, и поред многобројних захтева, и даље онемогућен да се врати у седиште поверене му Епархије у Тузли.

Обе стране су се, анализарајући протекле несрећне године грађанског рата, сагласиле да се за злочине не може оптуживати ни један народ у целини, него појединци који су их чинили. Г. Ешдаун је изразио наду да ће Српска Православна Црква својим моралним ауторитетом допринети формирању нове будућности која је заснована на општепризнатим међународним стандардима, једнаким правима за све, што ће и Републику Српску, у оквиру Босне и Херцеговине, увести у Европску Унију.

КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ШТАМПУ У НОВОМ САДУ

У уторак 12. априла 2005. године у 12.30 часова, у Владичанском двору у Новом Саду, одржаће се конференција за штампу поводом радног састанка Његове Светости Патријарха српског г. Павла и чланова Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве са Његовом Преузвишеношћу Надбискупом београдским г. Станиславом Хочеваром и члановима Бискупске конференције Србије и Црне Горе.

Позивамо представнике електронских и писаних медија да пропрате овај догађај.

Из Канцеларије Епископа бачког

ВЛАДИКА ЈОВАН СЛУЖИО У ПЕЋКОЈ ПАТРИЈАРШИЈИ

Његово Преосвештенство викарни Епископ диоклијски Г. Јован, 10. априла 2005. године служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Светих Апостола у Пећкој Патријаршији, уз саслужење сабрата Цетињског Манастира јеромонаха Епифанија. По завршетку Свете Службе Божије, Владика Јован је изговорио архипастирску беседу, у којој је подсетио на подвиг наших светих предака, подсећајући да су ''они у Пећкој Светињи водили и унутрашњу и спољњу борбу за Царство Небеско.''

"Божјом помоћу су живјели наши Свети оци, који су се овдје посветили, међу њима и Свети Никодим Српски, који је превео Јерусалимски Типик, заснован на искуству и подвигу Светог Јована Лествичника. Сви Богоносни оци наши радују се и моле се пред престолом Свете Тројице за нас, а то нас особито кријепи и учвршћује у Православној вјери и живљењу да треба издржати до краја, као што су они издржали у својој духовној борби. Они су се борили надајући се у Господа и непрестано се причешћујући Господом нашим Исусом Христом, јер нас једино сила Његова може спасити од нас самих, од зла, од гријеха, од смрти и свих искушења која нас сналазе'', казао је између осталог у својој бесједи Владика Јован.

С.Р.

ОБИЛАЗАК ЕПИСКОП ГЕРАСИМ ПОСЕТИО ПЛИТВИЧКА ЈЕЗЕРА, КОРЕНИЦУ И ДОЊИ ЛАПАЦ

Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки Г. Герасим у пратњи јереја Далибора Танасића, пароха кореничког, састао се 8. априла 2005. године, са представницима Општинских власти Плитвичких језера и Коренице г. Миланом Чанчаром, начелником, и г. Миланом Вукушићем, прочелником Општине. После састанка са властима Општине Плитвичка језера и Кореница, Епископ је посетио Општину Доњи Лапац где се састао са замеником начелника Општине г. Драганом Ђевићем.

Циљ састанка је био да се Епископ Герасим упозна са стањем Црквених Општина и храмова као и са животом и суживотом верних људи на том простору.

НАГРАДА ПРЕОСВЕЋЕНОМ ЕПИСКОПУ ТИМОЧКОМ Г. ЈУСТИНУ

У Бору су, 5. априла 2005. године, представници Медија Инвента из Новог Сада уручили златнике са ликом капетана Мише Анастасијевића најзаслужнијим предузећима и појединцима. Први пут је награда додељена и најбољем духовном ствараоцу, а Његово Преосвештенство Епископ тимочки Г. Јустин први је добитник овог признања.

Медија Инвент из Новог Сада у сарадњи са Привредном комором Србије и Удружењем индустријалаца и предузетника Србије и Црне Горе већ пет година награђује најбољег привредног и друштвеног ствараоца. До сада су признања додељивана колективима и појединцима из Војводине, а ове године су у Медија Инвенту одлучили да конкуренцију прошире на целу Србију.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail