Информативна служба
Српске Православне Цркве

13. април 2005. године

ЧЕСТИТКА ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ ПАВЛА
ПОВОДОМ ДОБИЈАЊА СТУДИЈЕ ИЗВОДЉИВОСТИ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле упутио је данас, поводом добијања позитивне оцене Студије о изводљивости за закључење споразума о стабилизацији и придруживању Европској унији, Председнику Владе Републике Србије др Војиславу Коштуници следеће писмо:

Уважени господине Председниче Владе,

Велико ми је задовољство да Вам упутим своје искрене честитке поводом добијања Студије изводљивости за нашу земљу.

Велики труд који је уложила Влада Србије и све друге државне институције да се наша земља приближи Европској унији сада даје конкретне резултате. После дугих несрећа, ратова и изолације, захваљујући дуготрајном и стрпљивом раду да се прилике у земљи нормализују, долазимо и до овог догађаја да је наша држава уважена од Европе и да је ступила на пут европских интеграција.

Господине Председниче, надамо се да ће добијена Студија допринети да се побољшају прилике у нашој земљи и да ће пружити држави још више могућности да истрајно и мудро води политику која ће сачувати Косово и Метохију у границама наше Отаџбине и унапредити државну заједницу Србија и Црна Гора.

Као што Вам је познато, Српска Православна Црква је на свом вековном јеванђелском путу била и остала делатни заговорник безусловног поштовања пријатељства и разумевања према свим народима и људима, као и сваког обједињавања, које у исто време омогућује и заједништво и неговање сопственог идентитета. У добијању Студије о изводљивости препознајемо значајан корак напред управо на том путу, заједничком свима нама.

С благословом,

Патријарх српски
+ Павле (с.р.)

САСТАНАК СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ СИНОДА СА МЕЂУНАРОДНОМ БИСКУПСКОМ КОНФЕРЕНЦИЈОМ СВЕТОГ ЋИРИЛА И МЕТОДИЈА

Јуче је у Владичанском двору у Новом Саду одржан други састанак Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве и Међународне бискупске конференције Светог Ћирила и Методија (раније Бискупске конференције Србије и Црне Горе).

Пре овог састанка Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, је у Саборном храму Светог Великомученика Георгија, уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа бачког др Иринеја, Његовог Преосвештенства викарног Епископа јегарског др Порфирија и новосадских свештеника служио Свету Литургију Пређеосвећених дарова, којој су присуствовали чланови Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, чланови Бискупске конференције Светог Ћирила и Методија, као и Високопреосвећени Митрополит Француске Г. Емануил, шеф Канцеларије Васељенске патријаршије при Европској Унији у Бриселу и монсињор Еуђенио Сбарбаро, Апостолски Нунциј у Београду. На крају Свете Литургије, вернима се прво обратио Преосвећени Епископ бачки др Иринеј, домаћин састанка, поздравивши Његову Светост Патријарха српског Г. Павла, чланове Светог Архијерејског Синода, затим надбискупа Станислава Хочевара, председника и чланове Бискупске конференције Светог Ћирила и Методија, а посебно изасланике Старог и Новог Рима, надбискупа Еуђенија Збарбара, изасланика Свете Столице у Београду и Високопреосвећеног Митрополита Париза и Француске Г. Емануила, изасланика Његове Свесветости Патријарха васељенског Г. Вартоломеја. Владика је поздравио и г. Зорана Вучевића, председника Скупштине Града Новог Сада, који је, такође присуствовао Светој Литургији. Потом се вернима, који су испунили не само саборни храм, него и црквену порту, обратио Патријарх српски Павле, речима духовне поуке о потреби да се сви кроз подвиг поста и молитве приближимо Господу и на тај начин задобијемо блаженство које није обична срећа која је од овога света, нестабилна и пролазна, већ блаженство, радост у Царству Божјем, које је вечно и непролазно. Патријарх је, такође, изразио радост што су у новосадском Саборном храму и гости из Римокатоличке Цркве и очекивање да ће овај, други по реду заједнички састанак, бити на добро обе Цркве и верног народа Божјег.

Потом се вернима обратио надибискуп Станислав Хочевар, упутивши изразе захвалности домаћину скупа, Преосвећеном Епископу Иринеју, и Његовој Светости Патријарху Павлу на речима поздрава, охрабрења и благослова. «Највећа радост је навештавати Спаситеља Света Господа Исуса Христа. Зато и ми, Његови ученици, понизни али храбри, окупљени ради тога, пуни смо захвалности али и страха од одговорности да Њега проповедамо. Молимо се Оцу Небеском да Његов Дух испуни наше мисли и наша дела.»

После ових братских поздрава, у Владичанском двору су одржани званични разговори који су започели поздравним излагањем надбискупа Збарбара, као представника Старог Рима и уводним предавањем Високопреосвећеног Митрополита Г. Емануила, изасланика Његове Свесветости Патријарха цариградског и Новога Рима, Г. Вартоломеја I.

Тема предавања је била Мисија Православне Цркаве и Католичке Цркве у овом историјском тренутку, из перспективе обједињавања Европе и процеса глобализације. Исцрпност и свеобухватност предавања на најактуелнију тему били су право надахнуће за дискусију у којој су од стране Српске Православне Цркве узели учешће Његова Светости Патријарх Г. Павле, преосвећена Г. Г. епископи: Нишки Иринеј, Бачки Иринеј, Шумадијски Јован, Будимљанско-никшићки Јоаникије и викарни Епископ јегарски Г. др Порфирије, а од стране Бискупске конференције, председник монсињор Станислав Хочевар, метрополит и надбискуп београдски, монсињор Зеф Гаши, надбискуп барски, монсињор др Иван Пензеш, бискуп суботички, монсињор Илија Јањић, бискуп которски, монсињор Ласло Хужвар, бискуп зрењанински, монсињор Ђуро Гашпаровић, помоћни бискуп ђаковачко-сремски, и пречасни др Андрија Копиловић, референт за катехизацију Бискупске конференције.

У првом делу представници две Цркве су разговарали о питањима везаним за мисију и пастирски рад, која се у истој или сличној мери, тичу и православних и римокатолика. Сагледана је и сарадња између две Цркве у периоду од претходног до овог састанка.

У другом делу је разговарано о конкретним темама и проблемима чије решавање треба да допринесе даљем развору добрих међуцрквених односа. Закључено је да се ставови две Цркве у великој мери подударају, а да ће се у случајевима када има разлике у мишљењима, решења тражити кроз дијалог који ће трајати док се не дође до јединственог решења. Посебан тон разговору, у контексту уводног предавања Митрополита Емануила, дале су и речи недавно упокојеног Папе Јована Павла II да Европа треба да дише на оба плућна крила и да у томе Православна Црква и Католичка Црква преузимају посебну одговорност. Представници обе Цркве наглашасили су да градећи визију будуће Европе, кроз јединство у различитости традиција и култура, темељ уједињеног континента не може бити постављен без кључног духовног доприноса хришћанских Цркава, уз уважавање и садејство људи који припадају Исламској и Јеврејској верској заједници. Учесници разговора су разматрали и потпуно неоправдане и неутемељене оптужбе да својом сарадњом две Цркве желе да наметну клерикализацију друштва. Такви ставови долазе од појединих атеистичких кругова, тако да су учесници састанка, нагласили да својом поштовања вредном браћом, сматрају и све оне, ма колико малобројне, нерелигиозне људе, који такође имају своје место и одговорност, како у грађењу нашег друштва, тако и будућности Европе. Сагласно је закључено да, у наредном периоду, дијалог треба наставити и кроз рад већ именованих богословских комисија обе Цркве.

Састанак је завршен свечаном евхаристијском службом у храму Имена Маријиног коју је служио надбискуп Станислав Хочевар, уз саслужење г. Ивана Пензеша, бискупа суботичког и г. Ласла Хужвара, бискупа зрењанинског. Служби су присуствовали Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, са архијерејима Српске Православне Цркве. Надбискуп Хочевар је у надахнутој проповеди истакао значај дијалога између Православне Цркве и Католичке Цркаве. Надбискуп је посебно нагласио да му је част што у новосадском храму поздравља Његову Светост Патријарха српског Г. Павла, Епископа бачког Г. Иринеја и чланове Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве. Вернима који су до последњег места испунили велелепни новосадски храм, обратио се Светејши Патријарх Г. Павле, поздрављајући их у љубави заједничког нам Спаситеља и наглашавајући да је најважније да настојимо да будемо што ближи Богу, и да ћемо се тако, на најбољи начин приближити једни другима.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail