Информативна служба
Српске Православне Цркве

15. април 2005. године

КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ШТАМПУ
ПОВОДОМ ДОЛАСКА ДЕЛЕГАЦИЈЕ
СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
ИЗ СЈЕДИЊЕНИХ АМЕРИЧКИХ ДРЖАВА

Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије заједно са члановима делегације Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, после вишедневне званичне посете Сједињеним Америчким Државама, одазваће се великом интересовању медија и, одмах по доласку у Београд, одржаће конференцију за штампу, у суботу, 16. априла 2005. године, у 14 часова, у Патријаршијском двору, у Београду.

ПАРАСТОС ЖРТВАМА САВЕЗНИЧКОГ БОМБАРДОВАЊА

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле ће, у суботу 16. априла 2005. година, у 13 часова, у цркви Светог Јеванђелисте и Апостола Марка у Београду, служити парастос жртвама савезничког бомбардовања о Васкрсу 16. и 17. априла 1944. године.

Савезничка бомбардовања великих градова у Србији и Црној Гори почињу још 1943. године, када је бомбардован Ниш. Затим су напади уследили на Смедерево, Ужице, Крагујевац, Смедеревску Паланку, Краљево, Ћуприју, … У Лесковцу је погинуло 6000, а у Подгорици 2500 људи. Том приликом је рањено 4500 људи, жена и деце. По Титовом налогу, Ниш је бомбардован 15, а Београд 11 пута. Иако је у београдском породилишту убијено неколико мајки са својим новорођеним бебама, Тито је Енглезима и Американцима упутио речи захвалности поводом бомбардовања свих већих градова у Србији.

ЗАВРШНИ САСТАНЦИ ЦРКВЕНЕ ДЕЛЕГАЦИЈЕ НА КАПИТОЛ ХИЛУ

Последњег дана радног дела посете делегације Српске Православне Цркве у Сједињеним Америчким Државама одржани су нови састанци на Капитол хилу. Чланови делегације су се сусрели са сенатором Самом Браунбеком из Канзаса, кога многи виде као наредног председничког кандидата Републиканске странке, конгресменом Трентом Френксом, из Аризоне, као и са Мелисом Бин из државе Илиној, са којом се делегација претходно видела у Чикагу.

Свим члановима Представничког дома и Сената изложени су укратко проблеми са којима се Црква и њен верни народ сусрећу на Косову и Метохији и другим деловима бивше Југославије и од њих је тражена помоћ да наставе своја активна залагања како би се више пажње обратило на положај Српске Православне Цркве и њеног народа као и на флагрантна кршења људских и верских права, посебно на Косову и Метохији. Нарочито је тражена помоћ од српског кокуса при Конгресу и Сенату у дугорочној заштити православних светиња на Косову и Метохији које су већ шест година изложене деструкцији и скранвљењу. Тренутно српски кокус на Капитол хилу броји 23 конгресмена и сенатора што је веома велики успех у односу на претходне године када Срби нису имали никога ко би се залагао за њихова легитимна права.

Након састанака на Капитол хилу, Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије састао се са представницима Америчког института за мир и са њима разговарао о могућностима интензивнијег процеса помирења у Босни и Херцеговини. Преосвећени Епископ Григорије је поново поновио чврсту вољу Српске Православне Цркве да активно учествује у процесу међуетничког и међуверског дијалога како би се у духу разумевања и узајамног поштовања превазишли проблеми које је за собом оставио рат.

Овим састанком завршен је радни део посете делегације Српске Православне Цркве која у петак путује за Њујорк, а потом за Београд где би требало да дође у суботу, 16. априла 2005. године.

Делегација Српске Православне Цркве користи ову прилику да изрази особиту захвалност свима онима који су допринели да се организује ова посета, посебно Српском конгресу уједињења са неуморним Андијем Верићем, Амбасади Србије и Црне Горе, у Вашингтону, на челу са амбасадором Иваном Вујачићем, Мисији Србије и Црне Горе, при Уједињеним Нацијама, на челу са амбасадором Калуђеровићем, Преосвећеном Епископу новограчаничком Г. Лонгину и његовом свештенству, протојереју Ђокану Мајсторовићу из Њујорка, протојереју Алекси Мицићу из Вашингтона, као и бројним православним верницима који су свесрдно допринели да се успешно оконча ова посета.

БРАТСКА ПОМОЋ ПОСТРАДАЛИМ МАНАСТИРИМА У МЕТОХИЈИ

Већ два пута из црквене општине и Кола српских сестара из Петровца на Млави, скупљена је хуманитарна помоћ за манастире Девич и Зочиште пострадале 17. марта 2004. године у Метохији.

Акцију прикупљања помоћи је иницирала сестра Јелисавета Цветојевић, која је приликом боравка на слави манастира Високи Дечани, где се прошле године упокојио и њен свекар монах Николај, у директном разговору са игуманијом Анастасијом манастира Девич дошла до сазнања о најпотребнијим стварима које су неопходне за почетак новог живота у овим до темеља спаљеним и порушеним светињама.

Помоћ се састојала из 3 тоне хране, гардеробе, посуђа, беле технике и др. Све ово показује колико наши људи ван Косова и Метохије доживљавају ову нашу трагедију и страдање као своје лично. Ако узмемо у обзир шта значе за наш народ ове велике двије древне светиње и њихови заштитници и исцелитељи, Светог Јоаникије Девички и Свети Козма и Дамјан, јасно нам је закључити који је био духовни повод овој хуманој акцији. Помоћ је превезена и предата уз помоћ братства манастира Високи Дечани и предата је игуманији Анастасији и сестринству девичком, а такође и игуману Петру и братији манастира Зочиште, који уз велику муку и напор али и Божију помоћ обнављају ове светиње.

Нека би Господ уочи пресветлог празника његовог Васкрсења молитвама Светог Јоаникија Девичког и св. Бесребреника Козме и Дамјана и светих обитељи којe у њима живе и Богу се моле дао радост васкршњу у свим срцима, здравље и напредак добротворима, свештенству, Колу српских сестара, сестри Јелисавети Цветојевић и свим верним грађанима Петровца на Млави.

ХОДОЧАСНИЦИ ИЗ СЛОВЕНИЈЕ

У суботу и недељу 9. и 10. априла верници Српске православне парохије из Крања, у Словенији, са својим свештеником протојерејом – ставрофором Будимиром Галамићем посетили су манастире Крупу и Крку у Далматинској Епархији.

На Светој Архијерејској Литургији коју је у недељу 10. априла служио Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије, у манастиру Крки, сви ходочасници су се причестили.

Ова посета је прва у низу организованих посета православних верника манастирима далматинске Епархије, јер су наши манастири увек отворени ходочасницима, посебно онима који долазе организовано преко своје црквене општине и са својим свештеницима.

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail