Информативна служба
Српске Православне Цркве

18. април 2005. године

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
СА ЗАЈЕДНИЧКЕ СЕДНИЦЕ
СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ СИНОДА И ОДБОРА СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ САБОРА ЗА КОСОВО И МЕТОХИЈУ

Данас је у Патријаршијском двору у Београду, под председништвом Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, одржана заједничка седница Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве и Одбора Светог Архијерејског Сабора за Косово и Метохију.

Свети Архијерејски Синод и Одбор Светог Архијерејског Сабора за Косово и Метохију су саслушали и у целини и појединостима прихватили извештај Његовог Преосвештенства Епископа захумско-херцеговачког Г. Григорија и чланова Синодске Делегације, која је у времену од 25. марта до 16. априла 2005. године, посетила Сједињене Америчке Државе.

Делегација је, оценили су сви учесници данашњег састанка, веродостојно пред свим саговорницима у Сједињеним Америчким Државама, заступала ставове Светог Архијерејског Синода и Одбора.

Закључено је да ће Српска Православна Црква и даље радити на спровођењу овако постављених принципа деловања, када су у питању опстанак Српске Православне Цркве и српског народа на Косову и Метохији, и то:

1. заштита елементарних људских права Срба и свих који живе на Косову и Метохији, које треба да буде засновано на једнакости свих грађана;
2. повратак свих прогнаника и њихов опстанак, односно њихово укључење у све токове друштвеног, привредног и културног живота;
3. враћање национализоване црквене имовине;
4. обнова свих цркава, манастира и других црквених објеката уништених од доласка међународне мисије, 1999. године;
5. у циљу спровођења у живот Меморандума о разумевању о договореним општим принципима за обнову објеката Српске Православне Цркве на Косову и Метохији, Свети Архијерејски Синод је за представника Српске Православне Цркве у Комисију предвиђену односним Меморандумом, именовао Његово Преосвештенство Епископа липљанског Г. Теодосија, игумана манастира Високи Дечани;
6. наставак дијалога са представницима Исламске верске заједнице, као и других Цркава и верских заједницама на Косову и Метохији;
7. спремност Српске Православне Цркве за сарадњу и конструктиван дијалог са свим међународним институцијама које могу да допринесу миру и стабилности на Косову и Метохији, Босни и Херцеговини и целој Југоисточној Европи.

РАЗГОВОР ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ Г. ПАВЛА И ОЛИ РЕНА,
КОМЕСАРА ЗА ПРОШИРЕЊЕ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ

Данас је Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, заједно са Високопреосвећеним Митрополитом црногорско-приморским Г. Амфилохијем и Преосвећеним Епископом шумадијским Г. Јованом, у Патријаршијском двору разговарао са Оли Реном, комесаром за проширење Европске Уније.

У срдачном разговору г. Оли Рен се захвалио Његовој Светости на личном ангажовању у ширењу толеранције у Србији и Црној Гори и Српској Православној Цркви на потписивању Меморандума о разумевању. Г. Рен је истакао да ће Европска Унија настојати да се обнове сви манастири и цркве које су порушене или оштећене на Косову и Метохији и да ће се потрудити да Косово и Метохија остане мултиетничка и мултиконфесионална средина. Г. Рен је обавештен да је Свети Синод на последњој седници наименовао викарног Епископа липљанског Г. Теодосија за члана мешовите комисије за спровођење Меморандума о разумевању. На крају разговора Оли Рен је захвалио Српској Православној Цркви на помоћи држави на путу ка европским интеграцијама.

Оли Рен је рођен 31. марта 1962. године у Микелију, Финска. Од 1982. до 1983, студирао је економију, међународне односе и новинарство на Макалестер колеџу у Сент Полу, у америчкој држави Минесоти. Магистрирао је политичке науке на универзитету у Хелсинкију 1989. и докторирао на универзитету у Оксфорду 1996. Био је председник Европског покрета Финске од 1996. до 1998. године. У августу 2004. године, Оли Рен је именован за комесара за проширење Европске Уније, а 22. новембра 2004. године је преузео ту дужност.

ДОБРОТВОРНИ ВАСКРШЊИ КОНЦЕРТ
УДАХНИМО ЖИВОТ СРБИЈИ

Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве је 2001. године покренуо акцију Удахнимо живот Србији и под покровитељством Његове Светости Патријарха Српског Г. Павла, спроводи је већ пет година. Основни циљ акције је да се свим породилиштима у Србији обезбеде преко потребни инкубатори за превремено рођену децу, као и друга опрема.

У последње три године смртност новорођенчади, посебно оне превремено рођене, готово је преполовљена, уверени смо захваљујући и овој акцији. У протеклом периоду је подељено 77 стационарних инкубатора, 3 транспортна инкубатора, 17 уређаја за фототерапију, 15 пацијент монитора, 9 пулсних оксиметра, 3 стерилизатора, 1 респираторни апарат, 1 сет за сукцију и 1 билирубинометар.
У Србији и даље умире више од 9‰ новорођенчади, док у Западној Европи смртност се креће у интервалима од 3‰ до 5‰. Основни узрок тог трагичног стања у нашој земљи, јесте недостатак инкубатора и друге опреме за породилишта. Жеља нам је да током текуће, 2005. године, набавимо инкубаторе за што већи број здравствених установа.

Као вид подсећања и опомињања српског друштва о неопходности набавке неонаталних уређаја, Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве, сваке године по Васкрсу, организује Добротворни концерт УДАХНИМО ЖИВОТ СРБИЈИ. Ове године, традиционални концерт ће бити одржан на други дан Васкрса, 2. маја 2005. године, у Великој дворани Коларчеве задужбине. Концерту ће присуствовати Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, као и угледне личности из црквеног и друштвеног живота Отаџбине.

На концерту ће учествовати Катарина Радивојевић, Марија Каран, Калина Ковачевић; групе: Теодулија, Бело Платно и Гора; хорови: манастира Ковиљ, Мојсије Петровић и Цркве Свете Тројице у Земуну. Генерални покровитељ концерта је ВОДА ВОДА.

Приход остварен куповином улазница биће у потпуности употребљен за набавку инкубатора. Цео концерт ће бити прожет духом најрадоснијег Празника над празницима - Васкрса.

У ДОЊОЈ ГРАДИНИ ОБЕЛЕЖЕНА 60. ГОДИШЊИЦА
ПРОБОЈА ЈАСЕНОВАЧКИХ ЛОГОРАША,
ПОБЕДЕ НАД ФАШИЗМОМ И ХОЛОКАУСТА

У Доњој Градини, највећем стратишту у систему јасеновачких логора, у којој је, у највећим мукама, убијено 366 хиљада Срба, Јевреја, Рома и других родољуба 17. априла 2005. године, обележена је 60. годишњица пробоја јасеновачких логораша, победе над фашизмом и холокауста.

Свету Архијерејску Литургију је, у цркви Светих апостола Петра и Павла, у Козарској Дубици, служио Његово Преосвештенство Епископ бањалучки Г. Јефрем у присуству више архијереја Српске Православне Цркве и саслужење свештенства Епархије бањалучке. После Свете Архијерејске Литургије на Спомен-плочу на гробном пољу Тополе у Доњој Градини, запаљене су свеће и положени су венци и цвеће.

Високопреосвећени Митрополит дабробосански Г. Николај је, уз саслужење Преосвећеног Епископа Григорија, у присуству око десет хиљада грађана и верника, на гробном пољу „Кошуте“служио парастос за јасеновачке жртве. “У Другом светском рату на овим просторима и шире, не знајући зашто и коме су згрешили, одвођени су са својих топлих огњишта у логоре Срби, Јевреји и Роми, и убијани на разне начине, како у Јасеновцу, тако и овде у Доњој Градини”, рекао је Високопреосвећени Митрополит Николај. Он је додао да данас овим парастосом и на друге начине обележавамо 60 година од пробоја из јасеновачких логора “од стране оно мало преживјелих заточеника у односу на 700 хиљада мучених и невино убијених.”

Молитву за жртве холокауста и молитву за мртве Кадиш говорио је рабин Исак Асиел из Београда. Рабин Асиел је подсетио на ужасну трагедију јеврејског народа на просторима Европе за време Другог светског рата и изразио наду да се такви монструозни злочини никада више неће поновити. За настрадале Роме помолио се представник Светског конгреса Рома г. Драгољуб Ацковић.

Након молитви за настрадале у Доњој Градини, пред око 10 хиљада окупљених грађана говороли су представник преживелих логораша Гојко Кнежевић, представник Светског парламента Рома Драгољуб Ацковић, председник Републике Српске Драган Чавић, а говор председника Меморијалног центра «Јад Вашем» из Јерусалима Авнера Шалева прочитао је Арие Ливне, специјални представник Светског јеврејског конгреса за земље бивше Југославије.

Предсједник Меморијалног центра Јад Вашем из Јерусалима Авнер Шалев поручио је данас да порука холокауста треба да представља културни код за учење о хуманим вриједностима, демократији, људским правима, стрпљењу и толеранцији, а против расизма и тоталитарних идеја.

У говору Авнера Шалева, који је прочитао Арие Ливне, специјални представник Светског јеврејског конгреса за земље бивше Југославије и шеф представништва Републике Српске у Израелу, стоји да се активност у Доњој Градини и рад у Музеју Јад Вашем у Јерусалиму, као и активности разних центара широм света, рад наставника, истраживача и јавних личности, састају у један снажан глас који обећава да ће прошлост бити запамћена и исплетена дубоко у наше животем, те да ће нам представљати основу за будућност. “Ови гласови се састају заједно, како бисмо осигурали да се ужаси, који су се издешавали овдје прије 60 година, искоријене из модела људског понашања и из европског народа”, рекао је Шалев и цитирао поруку из мемоара инжењера јеврејског порекла Ђуре Шварца који је преживео јасеновачке логоре: “Кад би сви затвореници логора могли спојити заједно њихове гласове и њихов осећај очаја у једна глас и један очај, онда би се у планинама чуо врисак ужаса Судњег дана...јер такав је призор био у то време у логору, док смо били робови у паклу, и смисао света би био другачији од постојећег. Тако су сви људи, бивши робијаши, заувек престали бити индивидуе, и постали су једнаки између себе, јер су дубоко доживели и осетили на својој кожи ђавољу пророду човека. Нацисти и њихови савезници су хтели да истребе јеврејски народ са ове земље. Оспорили су универзалне вредности које је јеврејски народ дао овом свету, на чијим основама је заснована западна култура. Холокауст је први и беспримерни покушај да се истреби један читав народ и једна читава култура, односно народ који је дао свету идеју поштовања живота, и обавезу да се поштује човек.”

Данашњем комеморативном скупу у Доњој Градини присуствовале су многобројне званице из земље и иностранства. Осим домаћих званичника међу којима су били председник Народне скупштине Републике Српске Душан Стојичић, потпредседник Републике Српске Иван Томљеновић, председник Владе Републике Српске Перо Букејловић, председавајући Председништва Босне и Херцеговине Борислав Паравац, комеморацији су присуствовали и председник Србије Борис Тадић, министар правде Србије Зоран Стојковић, амбасадори Србије и Црне Горе и Словеније и Кине у Босни и Херцеговини, као и представници канцеларија више других амбасада у Босни и Херцеговини у Бањој Луци. Комеморативном скупу у Доњој Градини присуствовали су и потпредседник Федерације Босне и Херцеговине Десница Радивојевић, више министара у Савету министара, међу којима и министар иностраних послова Млaден Иванић, те министри у Влади Републике Српске.

Црквена звона у свим православним храмовима Републике Српске означила су и почетак меморијалне академије Тражим помиловање, у Доњој Градини, завршног догађаја обележавања 60-годишњице пробоја јасеновачких логораша, победе над фашизмом и холокауста. У програму меморијалне академије учествовало је око стотину извођача, глумаца Народног позоришта Републике Српске, Дечјег позоришта Републике Српске из Бање Луке, чланова Јеврејског хора „Браћа Барух“ из Београда, Хора „Јединство“ и Академског оркестра Академије уметности из Бање Луке.

Председник Републике Српске Драган Чавић, обраћајући се присутнима у Доњој Градини,је истакао да се починиоци јасеновачког злочина не могу оправдати никоме и ни са чим и да џелате треба кажњавати сваке године сећањем. Господин Чавић је на највећем стратишту у систему јасеновачких логора, где су усташе Анте Павелића на свиреп начин убили 366 хиљада Срба, Јевреја, Рома и антифашиста, подсетио да је прошло шест деценија од злочина почињеног на подручју усташке Независне Државе Хрватске у Другом светском рату.

Извор: http://www.vladars.net/cr/novosti.php?c=novost&id=1771

ЈАСЕНОВАЦ – ДОЊА ГРАДИНА
ИНДУСТРИЈА СМРТИ 1941-1945. ГОДИНЕ

Поводом 60. годишњице пробоја јасеновачких логораша, победе над фашизмом и холокауста изашао је CD-ROM са електронском библиотеком, филмском архивом, библиографијом, базом података жртава и препоручених извора под називом ЈАСЕНОВАЦ ДОЊА ГРАДИНА – Индустрија смрти 1941-1945. године.

Издавач је Светлописно одељење, концепт је уредио јеромонах Јован (Ћулибрк), а стручни консултант је јереј Драгослав Тополац. Извори за овај CD-ROM су: Музеј Српске Православне Цркве, Музеј жртава геноцида; документарни филм Густава Гаврина Јасеновац, љубазношћу Југословенске кинотеке; архивски снимци Јасеновца, љубазношћу Одбора за Јасеновац Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве; и видео архива Другог светског рата Светлописног одељења.

КЊИЖЕВНО ВЕЧЕ У ВИНКОВЦИМА

У згради Српског певачког друштва ВИЛА, у Винковцима, 17. априла 2005. године, одржано је књижевно вече у поводу промоције књиге Душана С. Војводића «ЗНАМЕНИТИ СРБИ ВИНКОВАЧКОГ КРАЈА». О књизи која истинољубиво говори о познатим Србима из Винковаца и шире околине говорили су проф. новосадског универзитета проф. Душан Берић и управник библиотеке Града Новог Сада г. Драган Којић.

У програму ове Књижевне вечери и промоцији поменуте књиге учествовао је Хор Епархије осјечкопољске и барањске који је отпевао неколико духовних композиција. Овој духовној и културној манифестацији у граду на Босуту поред многобројних гостију су присуствовали Његово Преосвештенство Епископ осјечкопољски и барањски Г. Лукијан, и генерална конзулица Србије и Црне Горе у Вуковару г-ђа Бојана Ристић.

Протојереј Предраг Азап

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail