Информативна служба
Српске Православне Цркве

9. мај 2005. године

ПОЧЕЛО СПРОВОЂЕЊЕ МЕМОРАНДУМА
ЗА ОБНОВУ ЦРКАВА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

У просторијама Савета Европе у Приштини, данас 9. мај 2005. године, одржана је прва, инаугурациона седница, мешовите Комисије за спровођење Меморандума о обнови српских православних цркава на Косову и Метохији, чиме је и формално започео процес обнове у складу са документом, који су 24. марта 2005. године, уз посредовање УНМИК-а, потписали Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, испред Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, и министар за културу при привременим институцијама Косова г. Астрит Харачија.

На основу одлуке Светог Архијерејског Синода од 18. априла 2005. године, на којој су присуствовали и чланови одбора за Косово и Метохију Светог Архијерејског Сабора, као представник Српске Православне Цркве у Комисији за спровођење Меморандума на данашњој седници учествовао је викарни Епископ липљански Г. Теодосије. У име Министарства културе Србије, односно, Завода за заштиту споменика културе из Београда, који су подржали потписани Меморандум, као други члан Комисије учествовао је арх. Драгослав Тодоровић.

Испред Савета Европе мешовитом комисијом председаваће гђа Ема Кармајкл, из Велике Британије, док ће косовске привремене институције представљати два члана арх. Нијази Хаљити и арх. Осман Гојани, представници локалног завода за заштиту споменика културе.

На данашњој седници, којом је председавао представник Савета Европе Микел де Тис, потврђена је чврста решеност међународне заједнице, Српске Православне Цркве и привремених косовских институција да је обнова порушених и оштећених српских православних цркава на Косову и Метохији од приоритетног значаја.

Обраћајући се члановима Комисије, де Тис је рекао да је данас симболичан дан пошто је 9. маја 1951. године потписана прва Повеља Савета Европе. Он је нагласио да ће Савет Европе преузети пуну одговорност за спровођење овог пројекта и да ће активно учествовати у раду Комисије. Г. Рао Бјала, високи повереник УНМИК-а за питања културе на Косову је додао да је председавајући Савета Европе Тери Дејвис свесрдно подржао потписивање Меморандума и да лично очекује да редовно буде обавештаван о раду Комисије. Г. Бјала је обећао да ће Савет Европе, УНМИК, КФОР и косовске институције обезбедити пуну подршку процесу обнове.

Епископ Теодосије је пренео задовољство Светог Архијерејског Синода и Његове Светости, као и чланова Косовско-метохијског одбора Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве да је Комисија за спровођење Меморандума коначно формирана и да је почела са радом.

Обративши се присутним Епископ Теодосије је рекао: „Цркве су као молитвене домове градили људи да би се у њима Богу молили. Нажалост, други су их рушили из зависти и мржње. Обнављајући порушене српске православне светиње на Косову и Метохији изражавамо своју свету дужност и завет. Обнова ће упутити снажну поруку рушитељима ових храмова да насиље неће и не може бити награђено и да ће све што је порушено поново бити изграђено нашим трудом, уз подршку међународне заједнице. Такође, обнова наших цркава охрабриће и наш прогнани народ да треба да се врати на своја огњишта и да живи на овим просторима уз своје цркве и манастире. Они који су рушили цркве мислили су да ће их избрисати из нашег сећања, међутим обнављајући храмове Црква изражава јасан став да остаје уз свој верни народ на Косову и Метохији и да на тај начин најбоље сведочи веру у Васкрслог Христа.“

Владика Теодосије, који је по одлуци Његове Светости Патријарха Павла у суботу са Епископом будимљанско-никшићким г. Јоаникијем присуствовао почетку техничке мисије УНЕСКО у цркви Богородице Љевишке у Призрену, изјавио је да је чврст став Синода СПЦ да се обнова не сме више одлагати, јер је за годину дана на многим објектима, што због временских услова, што због нових примера вандализма (црква Св. Николе у Приштини) причињена додатна штета.

Министар за културу Косова г. Астрит Харачија дошао је на данашњи састанак како би потврдио да се Влада Косова обавезује да ће поред 4.2 милиона евра, који су још прошле године издвојени за изградњу и обнову цркава оштећених у марту 2004, у складу са Меморандумом бити издвојена додатна сума од 1.5 милиона евра, тако да за почетак радова Комисија располаже са 5.7 милиона. Ако од стране владе Косова буду у међувремену издвојени додатни фондови за српске православне верске објекте оштећене у марту 2004., они ће бити утрошени према договореним процедурама.

Важно је напоменути да се Донаторском конференцијом УНЕСКО која почиње са радом 13. маја предвиђа прикупљање знатних новчаних средстава за обнову не само оних цркава које су уништене или оштећене у марту 2004. већ и за оне српске православне објекте који су пострадали од јуна 1999. године. У свим рестаураторским радовима за које ће бити обезбеђена новчана средства активно ће учествовати наши експерти из Завода за заштиту споменика културе Србије у сарадњи са еминентним међународним рестаураторима, док ће Црква имати водећу улогу. У сарадњи са УНМИК-ом и привременим институцијама Косова биће обезбеђени потребни услови да се обнова одвија према предвиђеним плановима и у одговарајућим роковима.

Почетком превентивне обнове Богородице Љевишке у Призрену и данашњим почетком рада мешовите Комисије за спровођење Меморандума о обнови учињена су два кључна корака како би се у што скоријем року започело са обновом српских православних светиња на Косову и Метохији.

СЛАВА СПОМЕН-ХРАМА СВЕТОГ САВЕ НА ВРАЧАРУ

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле служиће Свету Архијерејску Литургију на дан Спаљивања моштију Светог Саве на Врачару, у малој цркви Светог Саве, у уторак, 10. маја 2005. године, са почетком у 9 часова.

После Свете Литургије у Спомен Храму Светог Саве на Врачару, у 11 часова, Свјатјејши Патријарх Павле ће пререзати славски колач у присуству председника Друштва за подизање Храма Светог Саве г. Бориса Тадића, председника Републике Србије, старешине Храма протојереја-ставрофора Стеве Влачића и протонеимара Храма проф. др Војислава Миловановића, као и свештенства Српске Православне Цркве, представника Друштва за подизање Храма Светог Саве на Врачару, ктитора и приложника Храма Светог Саве и верника.

На дан славе Храма Светог Саве, ове године, уједно ће бити обележени јубилеји: 120 година од оснивања Друштва за подизање Храма Светог Саве на Врачару (1895) и 20 година од обнављања радова на Храму (1985).

ПАТРИЈАРХ СРПСКИ Г. ПАВЛЕ СА САВЕЗНИЧКИМ ПИЛОТИМА ИЗ ДРУГОГ СВЕТСКОГ РАТА

У среду 11. маја 2005. године, у 12 часова, у Патријаршијском двору, Његова Светост Патријарх српски Г. Павле, заједно са архијерејима члановима Светог Архијерејског Синода, примиће групу савезничких пилота које је спасио Генерал Дража Михаиловић за време Другог светског рата (Halyard Operation).

Један део овог разговора биће отворен за медије. тако да позивамо све заинтересоване да присуствују овом важном пријему.

За опширније историјске информације:
http://www.snd-us.com/Liberty/sm_1762.htm

ТРЕЋА СМОТРА ДУХОВНОГ БЕСЕДНИШТВА СРЕДЊОШКОЛАЦА

У храму Светог великомученика Георгија у Бежанији, 8. маја 2005. у 18 часова, одржана је ТРЕЋА СМОТРА ДУХОВНОГ БЕСЕДНИШТВА СРЕДЊОШКОЛАЦА.

Ова ревијална смотра пружила је прилику ученицима 8 средњих школа из Србије да покажу своје знање у произношењу својих ауторских беседа.

Поздравном беседом Реч о речи, организатор смотре, свештеник Владимир Замахајев отворио је ову манифестацију.

Појањем два хора храма Светог Великомученика Георгија, чији је диригент Милка Пајевић, уметнички је употпуњен овај изузетан догађај за најмногољуднију парохију на Балкану. Водитељи су били Марија Вукашиновић и Марко Вукаловић.

У смотри су учествовали ученици из следећих школа: Правно биротехничке школе из Београда, Правно биротехничке школе из Земуна, Економске школе из Сремске Митровице, Карловачке гимназије из Сремских Карловаца, Гимназије «Ј.Јовановић Змај» из Новог Сада, Филолошке гимназије из Београда, Богословије из Београда и Богословије из Ниша.

Бошко Максимовић ученик Богословије Светог Саве из Београда беседио је на тему За мир свега света Господу се помолимо, затим је Теодора Бујдошо, ученица новосадске гимназије «Јован Јовановић Змај говорила на тему Мрав и човек. Вишња Радуловић, ученица Економско-трговинске школа из Сремске Митровице, изговорила је Духовну беседу. Немања Милиновић, ученик Нишке Богословије говорио је о Љубави као пут вечнога живота, а Јелена Ђокић, ученица филолошке гимназије из Београда, на тему Постојање човека у бесмртности Бога. Јелена Смиљанић, ученица Правно-биротехничке школе «9.мај», беседила је на тему Може ли новац да замени срећу? Марија Ненадић, ученица Карловачке гимназије, говорила је Против равнодушја. Јована Ристовски, ученица Правно-биротехничке школе «Димитрије Давидовић» из Земуна, говорила је Беседу о истини. Иван Боснић, ученик Богословије Светог Саве из Београда, изговорио је Беседу на Видовдан. Слађана Ђурић, Правно-биротехничке школе «9. мај» из Београда, беседила је на тему Да ли је новац услов за срећу.

На крају ове смотре Марко Тајчевић је отпевао Отче наш и Радујте сја људије.

Веома успела овогодишња смотра показала је да наша младеж ипак није изгубила појам о Цркви, моралу и здравом животу, тако да је то још један од доказа да би овакве акције требало да се интензивирају по свим српским земљама. Апел ових младих беседника старијим генерацијама био је глас вапајућег у пустињи: Покајте се јер се приближило Царство Божје.

МЕЂУНАРОДНА ПРАВОСЛАВНА ХУМАНИТАРНА ОРГАНИЗАЦИЈА ПОМАЖЕ УНЕСРЕЋЕНИМА У БАНАТУ

Међународна православна добротворна организација (IOCC), у сарадњи са добротворним организацијама из Србије и Црне Горе спроводи акцију хитног сакупљања помоћи за све настрадале у поплављеним подручјима, који су остали без крова над главом.

У Банату је ванредно стање настало услед великих поплава, узрокованих кишом и попуштањем насипа на реци Тамиш. Међународна православна добротворна организација (IOCC), у сарадњи са добротворном организацијом Српске Православне Цркве Човекољубље, сваког дана допрема извесне количине воде за пиће и осталих потрепштина.

Поред помоћи угроженом подручју у Банату, Међународна православна добротворна организација (IOCC) помаже и унесрећеним у поплављеним областима у Грузији и Румунији.

За сваку врсту помоћи обратите се путем електронске поште: shuba@iocc.org.

Извор: www.reliefweb.int

Интернет презентација Српске православне цркве је доступна преко сервера у Калифорнији (донација Конгреса српског уједињења) www.spc.org.yu и www.serbian-church.net и сервера у Београду www.spc.yu (донација Беотел-а).

WAP Презентација wap.spc.yu


Copyright © 1999-2005 by
The Information Service of the Serbian Orthodox Church
11000 Belgrade
Kralja Petra I no.5
+381 11 3282 596
e-mail